KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wyprawa po pieśni pogranicza

Idąc tropem naszych wspólnych tradycji, grupa poszukująca starych pieśni wyruszyła na szlak polsko - słowacki... Oczarowani pięknem tradycyjnych pieśni ludowych młodzi ludzie z Polski i ze Słowacji wyruszyli właśnie na wyprawę po pieśni.

REKLAMAProjekt realizowany jest przez  Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie we współpracy z Hornosarisskim  osvetovym strediskiem w Bardejowie. „Wyprawa po pieśni pogranicza” współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska - Republika Słowacka 2007- 2013.

alt

Pieśni należą do najstarszych form artystycznych. Ich autentyzm wynika z tego, że prawie nie istnieją w zapisie, ale przekazywane są z pokolenia na pokolenie w postaci swoistego świadectwa kultury ludowej, zwyczajów, sposobu życia. Lud miłował muzykę po swojemu i tak też ją kształtował. Muzyka stanowiła antidotum na ciężką dolę, trudy życia i żmudną pracę. Ludzie śpiewali podczas pracy i odpoczynku, w trakcie świąt i obrzędów religijnych.

Tematyka tradycyjnych pieśni dostarcza nam wiedzy o tym jacy kiedyś byliśmy.
Nieskażone nowoczesnymi aranżami, współczesną techniką ludowe ballady, pieśni miłosne i zalotne, kantyczki żałobne i weselne strofki są opowieścią o świecie, który niestety odchodzi w zapomnienie. Pieśni towarzyszyły naszym pradziadom w każdej chwili ich życia, my nie śpiewamy prawie wcale.

W poszukiwaniu pieśni pogranicza uczestnicy projektu odwiedzą wiele miejsc po obu stronach granicy. W trakcie spotkań z mieszkańcami regionu będą utrwalać pieśni, ale także rozmawiać o tym jak się kiedyś tutaj żyło.

Wieczorami zaś w trakcie artystycznych warsztatów młodzież doskonalić będzie swój warsztat wokalny, śpiewać odnalezione pieśni i przygotowywać się do koncertu.

Wyprawa po pieśni dopiero wyruszyła, ale już dzisiaj serdecznie zapraszamy na widowisko muzyczne, które zostanie zaprezentowane 26 sierpnia 2011 roku na  imprezie Karpackie Klimaty w Krośnie, o godzinie 20.30. To wspaniała okazja, by poddać się urokowi ludowych pieśni w wykonaniu uzdolnionych i niezapominających o swoich korzeniach młodych ludzi.

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?