Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Spędź ostatni weekend wakacji w Jaśle, Krośnie i Sanoku

Ostatni weekend wakacji już tuż, tuż. Podkarpackie Trójmiasto zaprasza na niezwykłe imprezy w dniach 26-28 sierpnia.  Kolejna odsłona współpracy Jasła, Krosna i Sanoka w najbliższą niedzielę (21 sierpnia) na antenie TVN. W programie „Dzień Dobry Wakacje” prezentowana będzie prognoza pogody z Zamku Kamieniec. Zaprzeczając legendarnej rywalizacji, włodarze naszych miast wspólnie zaproszą do spędzenia ostatnich dni wakacji w Jaśle, Krośnie i Sanoku.

REKLAMAalt

Jasło stolicą wina
Już po raz szósty w Jaśle odbędą się Międzynarodowe Dni Wina. Impreza zapowiada się niezwykle ciekawie, bo do Jasła zjadą się winiarze nie tylko z całej Polski, ale również ze Słowacji, Czech, Ukrainy i Węgier. W ostatni weekend sierpnia (27 i 28) na jasielskim rynku będzie można skosztować również regionalnych potraw i obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

alt

Ta wyjątkowa w skali kraju impreza co roku przyciąga do Jasła rzesze miłośników wina. I nic w tym dziwnego, nigdzie w Polsce nie spotyka się na raz tylu wystawców prezentujących swoje wina, nigdzie indziej nie można spróbować i porównać tylu różnych win polskich i zagranicznych, ani porozmawiać z tyloma winiarzami. Do tego każdy może liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy i robieniem własnego wina, a na stoiskach z winiarskimi akcesoriami zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Dla zwiedzających przygotowano mnóstwo dodatkowych atrakcji: będą specjały regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, konkurs z nagrodami oraz prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie występują zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy, a uzupełnieniem całości są wieczorne koncerty w zupełnie innym klimacie.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach internetowych: www.dniwina.pl oraz www.festiwalkulturywyszehradzkiej.eu 

Organizatorami VI Międzynarodowych Dni Wina są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Winiarze Podkarpacia. Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Partnerzy: Gmina Nowy Żmigród, PKS Jasło S.A. . Sponsorzy: PGNiG, Grupa PGNiG Jasło oraz Masonite. Patronat medialny: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny 24, TV Jasło, TV Obiektyw, iTV Południe, Obiektyw Jasielski, portale; Jaslo4u, terazJaslo, wirtualnejaslo, jaslonet.

Program VI Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle

27 sierpnia  (sobota)
10:45-11:00 - korowód winiarzy na Rynek w asyście kapeli ludowej "Trzcinicoki"
11:00-11:30 - uroczyste otwarcie VI Międzynarodowych Dni Wina
11:30-21:00 - prezentacja wina i sprzętu winiarskiego na stoiskach

 • prezentacja polskich i zagranicznych regionów winiarskich
 • degustacja win i potraw kuchni regionalnej

19:00-20:00 - rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez PKS Jasło S.A.
21:00-22:00 - koncert zespołu CAMERO CAT

28 sierpnia (niedziela)
11:00-12:00 - Msza Święta z poświęceniem wina – Kolegiata pw. WNMP w Jaśle
12:00-12:30 - korowód winiarzy na Rynek w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej
12:30-20:00 - prezentacja wina i sprzętu winiarskiego na stoiskach

 • prezentacja polskich i zagranicznych regionów winiarskich
 • degustacja win i potraw kuchni regionalnej

19:00-20:00 - rozstrzygnięcie Konkursu Wyszehradzkiego
20:00-21:30 - koncert rockowego zespołu ZUMBEISPIEL z Węgier

Festiwal Kultury Wyszehradzkiej (impreza towarzysząca Dniom Wina) - jasielski Rynek, 27-28 sierpnia

 • występy polskich i zagranicznych zespołów artystycznych
 • konkurs o kulturze krajów Grupy Wyszehradzkiej
 • kiermasz sztuki i prezentacja wyrobów rękodzieła artystycznego

 

alt

KROSNO
Karpackie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, sztuka, nieziemskie smaki i zapachy to po prostu KARPACKIE KLIMATY! Muzycznymi gwiazdami tegorocznej edycji KARPACKICH KLIMATÓW będą - Kapela Góralska Baciary z Zakopanego i The Ukrainian Folk ze Lwowa.

Wśród wielu wydarzeń składających się na trzydniowy Festiwal Kultur Pogranicza w Krośnie, jakim są KARPACKIE KLIMATY, każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie-niepowtarzalne karpackie przysmaki, w tym tradycyjny chleb, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza, teatr na bruku i wiele innych atrakcji, jak plenerowe pracownie – złotnicza i lalkarska odsłaniające swoje tajniki, pokaz czekolady w wykonaniu mistrza, a także niezwykły, nocny spektakl szekspirowski. Tradycyjnie mieszkańcy Krosna wybiorą także swój Ulubiony Chleb.

alt

Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie festiwal win pn. „Wino i turystyka”, podczas którego będzie można degustować kilkanaście gatunków win ze słonecznych regionów Polski, Czech, Słowacji, Węgier i słuchać opowieści o karpackim trunku. W ten sam sierpniowy weekend w Jaśle odbywają się Międzynarodowe Dni Wina. Włodarze obu miasta uznali, że to nie konkurencja, ale uzupełnienie propozycji spędzenia niezwykłego zakończenia wakacji. Przygotowali wspólną kampanię reklamową. Idea nawiązania współpracy między trzema miastami narodziła się już w 2005 roku. To wtedy Andrzej Czernecki - burmistrz Jasła, Piotr Przytocki - prezydent Krosna i Wojciech Blecharczyk - burmistrz Sanoka podpisali umowę intencyjną pod hasłem „Podkarpackie Trójmiasto” i zadeklarowali, że będą działać wspólnie dla dobra i rozwoju swoich miast.

Krosno od lat słynie z wyrobów szklarskich, ta gałąź przemysłu ma tutaj długą i bogatą tradycję. Żeby przybliżyć ją bardziej nie tylko turystom, ale i mieszkańcom dwa lata temu sprowadzono z Francji przenośny piec hutniczy, ważący blisko 700 kilogramów.

W ostatni weekend sierpnia piękny dziedziniec Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego zamieni się w „Szklany dziedziniec”, gdzie każdy będzie mógł choć na chwilę stać się „artystą szkła”. Na ekspozycjach przygotowanych przez lokalne huty i pracownie artystyczne znajdą się małe arcydzieła sztuki szklarskiej, które będzie można podziwiać, ale także kupować. Dla publiczności będą odbywać się pokazy wytopu, grawerowania i formowania szkła. Dla krośnian oczywiste jest, że najpiękniejsze szkło pochodzi właśnie stąd. To tutaj, w naszym mieście, powstaje unikatowe Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie swoje miejsce znajdzie stała ekspozycja wzornictwa szkła i historii szklarstwa, dostępny dla zwiedzających piec szklarski, galeria, w której będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut szkła, zaś elementy architektury szklanej umieszczone zostaną w ważniejszych punktach miasta.

Wraz z ciszą nocną milknie główna scena Karpackich Klimatów, ale organizatorzy zapraszają uczestników imprezy w zacisza krośnieńskich kawiarni, restauracji, na dziedzińce i wirydarze kamienic, gdzie w kameralnej atmosferze będzie można posłuchać dźwięków muzyki jazzowej, bluesowej, piosenki poetyckiej.

Krosno, zwane niegdyś „Parva Cracovia” czyli „małym Krakowem”, z zabytkowym zespołem architektonicznym i pięknymi, bogato wyposażonymi kościołami należy do najpiękniejszych miast Podkarpacia. Podziwiając uroki starego miasta łatwo zatrzymać klimat lata.

Kierujemy więc nasze zaproszenie także do tych, którzy zechcą przyjechać w ostatni sierpniowy weekend do Krosna, bądź będą tutaj przejazdem.
www.karpackieklimaty.krosno.pl

P R O G R A M
KARPACKIE  KLIMATY - FESTIWAL KULTUR POGRANICZA
26 - 28 SIEPRNIA 2011

26 sierpnia 2011 (piątek)
Muzyka pogranicza

15.00 - Kapela ludowa BIAŁOBRZEŻANIE – Krosno
16.00 - Kapela MALISZÓW - Gorlice
17.00 - Zespół folklorystyczny ŁĘCZANIE - Łęki Dukielskie
17.00 - Wernisaż wystawy malarstwa Grzegorza Wnęka – BWA, ul. Kolejowa 1.
18.00 - Kapela ludowa POGÓRZANIE - Głowienka
18.00 - Spotkania twórców pogranicza – Galerie wystawiennicze RCKP

 • Fotografie wybrane Jana Zahornackiego – Koszyce - Słowacja
 • Malarstwo Moniki Gramatovej - Spiska Nowa Ves - Słowacja
 • Fotografia Istvána Vargi - Miskolc - Węgry
 • „Życie i kultura Romów” 

18.30 - Oficjalna inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty, Koncert zespołów artystycznych pogranicza – RCKP, ul. Kolejowa 1
19.00 - Zespół MESZECSINKA – Budapeszt - Węgry
20.00 - Barwny korowód uczestników Festiwalu - RCKP- Rynek - Korowód poprowadzą zabytkowe samochody. Zobacz: Zabytkowym samochodem na Karpackie Klimaty
20.30 - Wieczór pieśni pogranicza

Karpackie  Klimaty po 22.00 - kameralne spotkania i koncerty

22.00 - Koncert męskiego zespołu wokalnego Fontana i wspólne nocne śpiewanie - HERBACIARNIA SIEDEM  RÓŻ, Rynek 17
22.00 - Wirydarz pełen muzyki z czarnych krążków– Włoska restauracja AMBROZJA, Rynek 5
22.00 - Wieczór piosenki poetyckiej z dobrym tekstem. Marek Andrzejewski, Jan Kondrak i Piotr Selim nawiążą do niezapomnianej Krainy Łagodności – Restauracja BOHEMA, ul. Okrzei 1
22.00 - Nocna Szkoła Rysunku, komiks – Pizzeria LEONARDO DA VINCI, ul. Lwowska 20
22.00 - Koncert jazzowy, Trio Jazzavu – Restauracja pizzeria FIGARO, Rynek 25
22.00 - Karpackie muzykowanie czyli … trochę bluesa, jazzu i rocka – Bar MONIKA, ul. Grodzka 17
24.00 - Hamlet o północy. Niezwykłe lalki zatopione w wielkich akwariach wypełnionych wodą i jeden z najsłynniejszych dramatów Szekspira w wykonaniu jednoosobowego teatru Adama Walnego - Spektakl "Hamlet" w wykonaniu Walnego Teatru
– PLENEROWA PRACOWNIA LALKARSKA, plac przy kościele Farnym

27 sierpnia 2011 (sobota)
Muzyka i taniec pogranicza

10.00 - Dziecięcy zespół CHEMLOŇÁČIK z Humennego - Słowacja
11.00 - Spotkania z przyrodą pogranicza – pokazy sokolnicze
12.00 - Zespół folklorystyczny FURMAŇE -  Trebišov  - Słowacja
13.00 - Zespół artystyczny – Zalaegerszeg - Węgry
14.00 - Zespół folklorystyczny VINICA – Koszyce - Słowacja
15.00 - Spotkania z przyrodą pogranicza – pokazy sokolnicze
16.00 - Zespół pieśni i tańca ROCHY - MGOK w Sędziszowie Młp.
17.00 - Zespół  CM Jaroslawa  Čecha - Uhreskie Hradiste - Republika Czeska
17.30 - Zespół folklorystyczny IRSZAWSKA RODINA – Użgorod - Ukraina
18.00 - Lubelska Federacja Bardów - Lublin
19.00 - Zespół folkowy THE UKRAINIAN FOLK – Lwów - Ukraina
20.30 - Kapela góralska BACIARY - Zakopane

Karpackie Klimaty po 22.00 -   kameralne spotkania i koncerty

22.00 - Mistrz Cechu Marek Bargieł rozpocznie sobotnie Karpackie Klimaty po 22 niezwykłym pokazem. Na krośnieńskim rynku zapachnie prawdziwą czekoladą… POKAZ CZEKOLADY MISTRZA, Rynek
22.30 - Teatr przy stoliku - Fredro dla dorosłych czyli troszkę zakazane utwory na scenę i nie tylko… - HERBACIARNIA SIEDEM RÓŻ, Rynek 17
22.30 - Loose Blues - posłuchaj dobrej muzyki – Włoska restauracja AMBROZJA, Rynek 5
22.30 - Nocna Szkoła Rysunku, collage – Pizzeria LEONARDO DA VINCI, ul. Lwowska 20
22.30 - Razem z najbliższymi możemy miło spędzić czas przy melodiach przywołujących romantyczne wspomnienia w wydaniu grupy Nebokraj – Bar MARHABA, ul. Sienkiewicza 2
22.30 - Swing Duo przeniesie nas w świat bossa novy – Restauracja ROYALL HALL, Rynek 24

28 sierpnia 2011 (niedziela)
Muzyka i taniec  pogranicza

10.00 - Kapela ludowa RODZINKA - Sanok
11.00 - Bieg o Skarb Portiusa
11.15 - Dziecięca grupa tańca ludowego SISERE – Sarospatak - Węgry
12.30 - Zespół CM Jaroslawa Čecha - Uhreskie Hradiste - Republika Czeska
13.00 - Zespół folklorystyczny IRSZAWSKA RODINA – Użgorod - Ukraina
14.00 - Zespół BARTOSOVSKIE DZIFCIATA I PAROBCI – Bartosovce - Słowacja
15.00 - Dziecięca grupa tańca ludowego SISERE – Sarospatak - Węgry 
15.30 - Kapela NEBO KRAJ - Lublin
17.15 - Ogłoszenie wyników konkursu na Ulubiony Chleb Krośnian
17.30 - Zespół pieśni i tańca MAKOVICA – Svidnik - Słowacja
 - Spotkanie z kulturą Romów
19.00 - Zintegrowany zespół TERNE CIEHENIA – Krosno-Jasło
19.30 - Dziecięcy zespół TERNE BLUMY -  Mielec
20.30 - Międzynarodowy Zespół Pieśni i Tańca Romów ROMANCA
22.00 - Spektakl uliczny „Ścieżki” - widowisko wypełnione tańcem z flagami, spacerami na szczudłach,  krążeniem z ogniem i najstarszą opowieścią o walce dobra ze złem i o miłości, która przezwycięża wszystko – TEATR NA BRUKU

Karpackie Klimaty z PWSZ
27-28 sierpnia 2011 - dziedziniec Rektoratu PWSZ

W programie prezentacja kierunków i konkursy z nagrodami.

Uczelnia dzieciom
- Gry i zabawy edukacyjne
- Pobuszuj w bibliotece
- Kawiarenka internetowa  co interesującego można znaleźć w Internecie
- „Podchody” dla dzieci
- Konkurs pisania bajek dla dzieci
- Kup podręcznik do nauki języka obcego

Zadbaj o swoje zdrowie
- Czy znasz swój BMI? Pomiary ciśnienia, tkanki tłuszczowej, symulacja zdolności psychotropowej po spożyciu alkoholu.
- Zwalcz swój ból: zabiegi z użyciem światła spolaryzowanego.
- Sprawdź na ile Cię stać: próby wydolnościowe na cykloergometrze rowerowym

Technologie przyszłości
- Sprawdź co potrafi robot PWSZ w Krośnie - zmierz się  z elektronicznym przeciwnikiem.
- Coś z niczego, czyli obrabiarka sterowana numerycznie.

System informacji przestrzennej GIS w praktyce
- Namierzymy Cię z satelity: satelitarna technika pomiarów geodezyjnych, Pokaz tradycyjnych pomiarów geodezyjnych.
- Najlepsze współrzędne geograficzne na Podkarpaciu: tajemnica współrzędnych.
- Konkursy z nagrodami.

Rolnictwo XXI wieku
- Zioło na wszystko
- Batat (słodki ziemniak) – nowe warzywo
- Ekologiczna dziczyzna z jeleniowatych

Śladami Tatarów Krymskich
- Relacja z wyprawy studenckiej,  sobota 17:00 Biblioteka PWSZ w Krośnie II piętro

Atrakcje towarzyszące:

 • Szklany Dziedziniec - PWSZ, piątek- sobota-niedziela
 • Kiermasz Twórczości Artystycznej  - ulice Starówki, piątek- sobota-niedziela
 • Karpackie Przysmaki  - Rynek, piątek- sobota-niedziela
 • Plenerowa Pracownia Lalkarska - ul. Piłsudskiego, piątek - sobota-niedziela
 • Plenerowa Pracownia Złotnicza - ul. Piłsudskiego, sobota-niedziela
 • Festiwal Wina - Rynek, piątek- sobota-niedziela
 • Święto Chleba  - Rynek, piątek- sobota-niedziela
 • Prezentacja zabytkowych samochodów  - ul. Legionów, niedziela
 • III Międzynarodowy Plener Malarski „Portret Krosna” BWA, sobota
 • Zwiedzanie wieży farnej , piątek- sobota-niedziela
 • Wystawa fotografii „Bardejov i okolice w obiektywie Marcela Tribusa” – Gfoto, ul. Mickiewicza piątek- sobota-niedziela

Zobacz także:

Karpackie Klimaty 2011
Zatrzymaj klimat lata. Weekend w Trójmieście
Spędź ostatni weekend wakacji w Jaśle, Krośnie i Sanoku
Bezpłatny autobus trójmiejski

SANOK
W ostatni weekend sierpnia zapraszamy do Sanoka, gdzie czeka na Państwa wiele atrakcji. Dzięki ulgowym biletom (zniżka 30%) uczestnicy imprez w Krośnie i Jaśle będą mieli okazję zobaczyć sanockie zbiory muzealne, do których zostaną dowiezieni zupełnie za darmo. Muzeum Budownictwa Ludowego – skansen to największa tego typu placówka w Polsce. Na jej terenie znajduje się 120 obiektów architektury drewnianej, zlokalizowanych w sektorach: łemkowskim, bojkowskim, doliniańskim, pogórzan zachodnich i wschodnich, a także interesujące zbiory w sektorze historii przemysłu naftowego. Nową atrakcją skansenu jest „Rynek Galicyjski”, którego oficjalne otwarcie nastąpi we wrześniu. Jednak już dziś można oglądać go z zewnątrz. Muzeum Budownictwa Ludowego to nie tylko architektura drewniana, ale również szereg cennych ekspozycji tematycznych.

alt

Drugim miejscem, które należy zobaczyć jest Muzeum Historyczne, mieszczące się w renesansowym zamku. Słynie ono z najcenniejszej w kraju kolekcji ikony cerkiewnej i cerkiewnych utensyliów oraz z największego zbioru prac Zdzisława Beksińskiego. Całość uzupełniają również: kolekcja sztuki sakralnej Kościoła Rzymskokatolickiego, cenne zbiory prac artystów współczesnych, szczególnie tworzących w kręgu tzw. „Ecole de Paris”, zbiory ceramiki pokuckiej, militariów, malarstwa portretowego i inne.

Za darmo natomiast będzie można odwiedzić, mieszczące się na rynku miejskim Biuro Wystaw Artystycznych, które prezentuje sanoczanom i przyjezdnym najciekawszą twórczość artystyczną Polski i Europy, powstającą na przełomie XX i XXI wieku.

umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj