KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Wino i turystyka na koniec lata

W ostatni wakacyjny weekend (26-28.08) odbędzie się w Krośnie Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki. Przy dźwiękach karpackiej muzyki będzie można spróbować win i potraw z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

REKLAMA


alt
Podczas festiwalu będzie można bliżej poznać wina słowackie, morawskie i węgierskie

Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius, organizator imprezy:
- Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki to nowa inicjatywa, ale jednocześnie kontynuacja dotychczasowego Festiwalu Win Węgierskich im. Roberta Portiusa. Podczas tego wydarzenia na krośnieńskim Rynku prezentować się będą kraje zrzeszone w Grupie Wyszehradzkiej: Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Pokażą swoje winiarstwo, atrakcje turystyczne i kulinarne. Przemieszczając się po Rynku będzie można ''podróżować'' po wszystkich tych krajach, porównać jak one smakują, pachną, wyglądają i co mają do zaoferowania.

alt
Paweł Ungeheuer - członek Stowarzyszenia Portius, organizator imprezy

Podczas festiwalu na płycie Rynku rozstawione będą "minimiasteczka" poszczególnych państw, gdzie będą odbywać się m.in. degustacje win czy kulinariów, prezentacja rzemiosła oraz spotkania na temat potencjału turystycznego Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Smakowanie win czy tradycyjnych potraw będzie się odbywało inaczej niż dotąd na Festiwalu Win Węgierskich. Tym razem płacić będziemy nabytymi wcześniej specjalnymi talonami. Na Rynku będą stały 3 punkty kasowe, gdzie będzie można nabywać talony, odrębne na wino, odrębne na produkty spożywcze. Będzie się nimi płaciło na narodowych stoiskach.

Paweł Ungeheuer:
- Po wykorzystaniu talonów, pozostaną losy konkursowe, które po wypełnieniu swoimi danymi teleadresowymi należy wrzucić do urny. Wezmą one udział w losowaniu bardzo atrakcyjnych nagród, którymi są weekendowe wyjazdy dla dwóch osób do czterech poszczególnych krajów. Losowanie odbędzie się w niedzielę (28.11) o godzinie 20.00 na scenie głównej.

alt
Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki - nowa nazwa, ale dobrze znany klimat i urok

Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki ma służyć integracji czterech bliskich sobie narodów oraz promocji ich wspaniałych miejsc, które powinny być celem każdego podróżującego po Europie i świecie.

Festiwal zainauguruje wydarzenie szczególne – uroczyste przekazanie 136-litrowej beczki z tokajem Stowarzyszeniu Portius. Będzie to prezent Węgier dla krośnieńskiego stowarzyszenia, które od lat kultywuje tradycyjne więzi między obydwoma narodami i promuje węgierskie wina również teraz, podczas piastowania przez Polskę prezydencji w Radzie Europy.

alt
Sala degustacyjna podczas zeszłorocznego smakowania win Simona Jozsefa pękała w szwach

Podobnie jak w przypadku Festiwalu Win Węgierskich nie może zabraknąć degustacji prowadzonych przez winiarzy. W tym roku przedstawicielami Węgier będą wina tokajskie winiarstwa "Fitomark" z Tolcsvy oraz dobrze już znane krośnianom wina egerskie pochodzące z winnicy Simona Jozsefa. Krośnianie będą też mogli uczestniczyć w degustacji wspomnianego wina tokajskiego z 300-letniej dębowej beczki. Ponadto będzie można również spróbować win morawskich winiarstwa "Zlomek & Vavra" z Boršice u Blatnice oraz win słowackich z "Barko Vinum" z Brekova. Spotkania te odbędą się kamienicy Rynek 24. Bilety na degustacje można nabyć w biurze Stowarzyszenia Portius (Krosno, ul. Słowackiego 6, tel. 13 420 27 82) oraz za pośrednictwem portalu Krosno24.pl - kliknij tutaj.

alt
Motyw przewodni festiwalu zaprojektował Krzysztof Ducki mieszkający w Budapeszcie

Przy lampce wina będzie można też posłuchać o atrakcjach turystycznych i winiarskich poszczególnych krajów. Konferencje te będą miały miejsce w Piwnicy PodCieniami. Wstęp na spotkania jest wolny.
Pełny plan festiwalu wraz z opisem degustacji i winiarzy dostępny jest na stronie: www.festiwal.portius.pl

Organizatorzy
Festiwal Wina i Turystyki

 

  • autor: Organizatorzy Festiwal Wina i Turystyki

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?