KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szwejk przybywa na Podkarpacie - Żarnowiec 2011

Już od 8 do 11 września 2011 w przepięknej wczesnojesiennej scenerii odbędzie się po raz siódmy „Polski Festiwal Narodowy Żarnowiec 2011”. Tegoroczny Festiwal zainauguruje spektakl „SŁODKIE LATA 20., 30… „ w wykonaniu Teatru, im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

REKLAMA


Marek Wiatr – dyrektor artystyczny  festiwalu zdradza szczegóły wydarzeń jakie będą miały miejsce w Parku Konopnickiej.

Początek to 2003 rok
- Pomysł zrodził się w 2003 roku, gdy pomagałem Panu dyrektorowi muzeum Pawłowi Bukowskiemu przy organizacji uroczystości 100 – lecia przyjazdu Marii Konopnickiej do Żarnowca. Wtedy należało przygotować odpowiednią oprawę artystyczną. Zaprosiłem kolegów z Krakowa i wystawialiśmy Skrzypka Na Dachu. Były tłumy ludzi, zabrakło miejsc i wtedy coś nas natchnęło, by wykorzystać to wyjątkowe miejsce jakim jest Dworek i park muzeum. Mamy tylko dwa takie dary Narodowe w Polsce: Oblęgorek Sienkiewicza i Żarnowiec Konopnickiej - miejsce urokliwe, ze wspaniałą atmosferą i niezwykłym klimatem. Ważne jest to, iż Dworek to obiekt zamknięty, gdzie przychodzą tylko Ci ludzie, którzy chcą posłuchać muzyki i obejrzeć teatr.

alt

Artyści na festiwalu
- W tym roku do Żarnowca przyjadą teatry dramatyczne. Staramy się poszerzać program nie tylko o muzykę, ale także o spektakle teatralne. Wiąże się to pośrednio z tym miejscem, ponieważ w Dworku w Żarnowcu, u Pani Zofii Mickiewiczowej, zmarła Wanda Siemaszkowa - patronka Teatru z Rzeszowa, który odwiedza nas co roku, a jego tegorocznym przedstawieniem, będzie bardzo piękny musical „Słodkie lata 20, 30” w reżyserii Jana Szurmieja. Następnego dnia Teatr Polski z Bielska Białej, który ma na swoim koncie liczne ogólnopolskie nagrody, wystawi atrakcyjny spektakl „Szwejk”. W sobotę „Księżniczka Czardasza” Opery Śląskiej w Bytomiu. W niedzielę koncert patriotyczny poświęcony Konopnickiej w wykonaniu solistów Opery Śląskiej, Opery Krakowskiej, Teatru Narodowego w Warszawie - z udziałem aktora Dariusza Kowalskiego, znanego z roli Tracza z serialu Plebania - który będzie urzekał publiczność poezją i listami Marii Konopnickiej.
Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia jest koncert charytatywny na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, który odbędzie się o godz. 19:00.

alt

Od początku istnienia festiwal zyskał ogromne zainteresowanie i powodzenie wśród swoich  uczestników. Skupia on nie tylko gości z naszego regionu, ale z całej Polski i zagranicy.
- Nazwa Polski Festiwal Narodowy wzięła się stąd, gdyż tutaj w Żarnowcu powstała “Rota”, a jest to  pieśń, która skrywa historię i tradycje naszego narodu. Natomiast gdybyśmy skupiali się tylko na patriotycznym repertuarze festiwalu, to myślę, że nie bylibyśmy wstanie przyciągnąć publiczności. Zdaję sobie sprawę, że ten temat jest trudny w odbiorze, jak i do przedstawienia w formie artystycznej. Gdy obserwuje koncerty sakralne poświęcone Ojcu Świętemu, stwierdzam, że im dłużej od śmierci papieża tym mniej ludzi na nie przychodzi.
Dlatego właśnie staramy się stwarzać jak największą różnorodność programu, aby przyciągnąć publiczność i gdy ludzie przyjdą na  występy operetkowe, teatralne to na pewno zostaną na ten ostatni koncert o tematyce patriotycznej. Uważam, że na ten koncert nauczyciele jak i rodzice  powinni zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa.

alt

11 września o godzinie 17:00 odbędzie się koncert patriotyczny w chłodzie Marii Konopnickiej w wykonaniu solistów Opery Śląskiej. Jakich utworów będziemy mogli się spodziewać?
- Będziemy śpiewać pieśni z epoki, pieśni ze śpiewnika domowego Moniuszki, fragmenty ze Strasznego Dworu, czy też do słów napisanych przez Marię Konopnicką.

Marek Wiatr i jego goście - na szczytny cel.
- Różnorodność muzyczna, w której usłyszymy fragmenty ze Skrzypka na Dachu, przeboje operetkowe, przeboje Krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Chcemy przyciągnąć jak największe grono publiczności, ponieważ wówczas odbędzie się zbiórka na dziecięce hospicjum. Bardzo chcemy wspomóc Fundacji „Amma Polska”, która zbiera te pieniądze na jakże szczytny cel. Sam przekazuję dwa obrazy.

alt

W tym roku w programie
- Tegoroczny Festiwal jest szczególnie atrakcyjny. Nigdy nie było wodewilu, a spektakl Teatru z Rzeszowa „Słodkie lata 20, 30” jest właśnie w takiej formie – roztańczony, słowo mówione przeplatane ze śpiewem. Nie było też dużego spektaklu teatralnego, a „Szwejk” to wielkie przedsięwzięci - jest mnóstwo aktów na scenie, występuje wielu aktorów znanych ze sceny telewizyjnej, m.in. Anna Guzik, znana z serialu „Na Wspólnej” i z programu „Taniec z gwiazdami”.

Rodzina Marii Konopnickiej
- Co roku na Festiwal przyjeżdża prawnuk M. Konopnickiej - Pan Jan Bielecki. Jest szczęśliwy, że to wydarzenie odbywa się i zawsze podkreśla, że w czasach, kiedy młodzież odchodzi od czytania literatury, a korzysta z postępu techniki jakim jest Internet, czy ekranizacje filmowe, ten Festiwal jest wspaniałą reklamą oraz zachętą dla młodych ludzi. Poprzez to wydarzenie promuje się muzeum w Żarnowcu, bogatą historię tego miejsca oraz jego swoisty urok.

alt
Marek Wiatr

Młodzież na Festiwalu
- Dzisiejsza Młodzież szuka nowych rzeczy, dlatego uważam że dla nich było by to przyjemne odkrycie. Chcę nawiązać do pewnego przykładu – poznałem znajomych mojego syna, którzy gdy słyszeli słowo opera, operetka to gasili telewizor, czy radio. Całkiem przypadkowo znaleźli się na koncercie „Skrzypek na Dachu” i od tego czasu przyjeżdżają już na wszystkie. Człowiek ma taką naturę, że jak czegoś nie zna, to twierdzi, że tego nie lubi. Nie trzeba jechać do Krakowa, na Kiepurę do Krynicy, wystarczy przyjechać tu do Żarnowca, bo są to te same spektakle, Ci sami artyści. Mamy większą różnorodność programową, mamy teatr, wodewil, operetkę, musical. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Dwa pierwsze spektakle są ideą młodego pokolenia, szlagiery „Słodkie lata 20, 30”, roztańczony spektakl, który jest nieśmiertelny. Mnóstwo humoru, którego można uświadczyć w  „Szwejku”, wspaniała oprawa muzyczna, scenografia oraz cały urok tego miejsca powinny podbić serca każdego gościa, a przede wszystkim młodzieży.

alt

Pracujemy cały rok
- To oczywiste, że tak pięknego Festiwalu nie da się zorganizować w kilka dni. Teatr czy operę trzeba rezerwować z rocznym wyprzedzeniem, trzeba ustalić pertraktacje finansowe. W tym roku wprowadzono nowe niekorzystne przepisy dla kultury. Przez to ważyły się losy tegorocznego Festiwalu w Krynicy. My mamy szczęście, że Żarnowiec jest tutaj, na Podkarpaciu – są tu zagłębia nafty i gazu – to nasi najważniejsi sponsorzy, gdyby nie oni Festiwal pewnie by się nie odbył. Sukces Festiwalu to duża zasługa dyrektora muzeum Pawła Bukowskiego, wszystkich pracowników muzeum oraz wielu ludzi zaangażowanych w organizację.

PROGRAM VII POLSKI FESTIWAL NARODOWY - ŻARNOWIEC, 8-11 września 2011

8 IX (czwartek), godz. 19.00 – plener
SŁODKIE LATA 20., 30… – spektakl w wykonaniu Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Cena biletu 30 zł

9 IX (piątek), godz. 19.00 – plener
SZWEJK – spektakl w wykonaniu Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
Cena biletu 30 zł

10 IX (sobota), godz. 19.00 – plener
EMMERICH KÁLMÁN, KSIĘŻNICZKA CZARDASZA – Opera Śląska w Bytomiu
Cena biletu 30 zł

11 IX (niedziela), godz. 17.00 – plener
W HOŁDZIE MARII KONOPNICKIEJ – koncert patriotyczny poświęcony poetce w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Narodowego w Warszawie oraz z udziałem aktora Teatru Nowego w Łodzi Dariusza Kowalskiego
Cena biletu 30 zł

11 IX (niedziela), godz. 19.00 – plener
MAREK WIATR I JEGO GOŚCIE – W KRAINIE OPERETKI I MUSICALU – koncert charytatywny w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Muzycznego w Gliwicach, Krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Koncert i aukcja malarstwa na rzecz Stowarzyszenia Amma-Polska.
Zebrane środki zostaną przekazane na Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie
Wstęp wolny

Karnety w cenie 80 zł (upoważniające do wstępu na wszystkie koncerty Festiwalu) oraz bilety do nabycia w:
– Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, tel. (13) 43 520 13; 43 808 35
– Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie,  ul. Kolejowa 1, tel. (13) 43 218 98
– Jasielskim Domu Kultury, ul. H. Kołłątaja 1, tel. (13) 44 351 50
– Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu, tel. (13) 43 520 81

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal KrosnoCity.pl

Z Markiem Wiatrem rozmawiał
Mateusz Głód
Foto: archiwum organizatorów

  • autor: Mateusz Głód

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?