KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Najważniejsze nie nudzić…

Pisać chciałam od zawsze – mówiła Małgorzata Karolina Piekarska na spotkaniu zorganizowanym przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w Filii nr 4 KBP w dniu 29 września br. Pisarka, która debiutował w 1986 roku opowiadaniami, z powodzeniem spełnia swoje marzenia o pisarstwie.

REKLAMA


Obecna na spotkaniu młodzież z kl. III Gimnazjum nr 3 w Krośnie, obejrzała multimedialną prezentację przygotowaną przez Autorkę na temat poszczególnych książek.

alt

Pierwsza zasadą literatury jest nie nudzić… - mówiła do młodych czytelników. I tę zasadę realizuje w kolejnych powieściach: „Tropiciele”, „Klasa pani Czajki”, „Dzika”, „LO-teria”. Bohaterowie to dzieci i młodzież, którzy często w konfrontacji ze światem dorosłych, przeżywają codzienne problemy, niesamowite przygody, wpadają w kłopoty i szukają rozwiązań. Język, którym posługują się bohaterowi, doskonale oddaje klimat środowisk młodzieżowych, co jest dodatkowym atutem tych książek.

M. K. Piekarska przyznała, że wiele opisanych sytuacji ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i podobnie jest z bohaterami. Lubię mieszać prawdę z fikcją, pisarz może wszystko - mówiła.

Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ale z zawodu dziennikarką i pisarką. Na co dzień związana jest z TVP Info, oraz z lokalnymi programami informacyjnymi: Telewizyjnym Kurierem Warszawskim i Kurierem Mazowieckim. Publikowała artykuły, reportaże, wywiady w takich czasopismach jak „Cogito”, „Twój Styl”, „Ekspress Wieczorny”, „Victor-gimnazjalista”, „Magazyn - 13-tka”. Mieszka w Warszawie na Saskiej Kępie i tam też osadza akcję swoich powieści.

alt

Publikowane przez nią na łamach „Cogito” felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem jako książka. Piekarska jest również autorką ksiązki dokumentalnej „Dziewiętnastoletni marynarz”, będącej zbiorem listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka, Zbigniewa Piekarskiego.

Spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece odbyło w się w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, w związku z czym młodzi ludzie mieli okazję posłuchać fragmentów „LO-terii” i „Tropicieli” w interpretacji Autorki.
Pytana przez młodzież, skąd czerpie pomysły do swoich książek, odpowiedziała krótko: Pomysły przynosi życie. Rozmowy z ludźmi, obserwacje, własne doświadczenia jak i relacje dzieci znajomych - to wszystko może być początkiem nowej historii przetransponowanej na karty książki.

Mimo że mam na swoim koncie wiele programów i reportaży telewizyjnych, w tym o Kaziku Staszewskim, o zespole TSA czy ulicznych grajkach, to jednak pisanie jest tym, co lubię robić najbardziej. Wszystko dlatego, że papier jest cierpliwy, a słowo od zawsze miało wielką moc - pisze M. K. Piekarska na swojej stronie internetowej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”, który Biblioteka realizuje przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura. Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.

Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Monika Machowicz
Foto: kbp

  • autor: Monika Machowicz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?