KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sukcesy teatru „i t d…” na inaugurację roku artystycznego 2011/2012

Wakacje 2011 i rozpoczynający się rok artystyczny 2011/12 był i jest niezwykle pracowity i twórczy dla obydwu grup teatru „i t d…” RCKP - starszej stażem scenicznej – ONO i młodszej artystycznie – JESTEM. Już w trakcie uczestnictwa w czerwcowych „Zderzeniach teatralnych” w Wa-wie spektakl „ONO” został zaproszony do wrześniowego I Jarosławskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich 2011 „NA DZIEDZIŃCU” stanowiących twórcza i zmodyfikowaną kontynuację  festiwalu  „TeatroBruk”.

REKLAMAGospodarzem i organizatorem jest MOK i teatr „PLASTER” Pawła Sroki.

Organizatorzy zaprosili 8 znanych sobie i zaprzyjaźnionych podkarpackich i lubelskich grup teatralnych z interesującymi, autorskimi i intrygującymi przedstawieniami. Przez dwa dni wieczorami do godzin nocnych  zamknięty historycznymi murami dziedziniec Domu Kultury w okolicy Jarosławskiego Rynku zamieniał się w czarowne miejsce  teatralnych fascynacji, iluzji i magicznych  działań. Tworzyli go wspólnie twórcy-wykonawcy oraz  jarosławska publiczność.

alt

Niezwykle magiczną atmosferę wciągającą w swój sceniczny świat wytworzył spektakl „ONO” krośnieńskiego teatru „itd…” Aury tajemniczości, magii, podgrzanych emocji i szczególnej siły przyciągania przysparzała pora nocna dodająca scenerii dziedzińca dodatkowych walorów teatralnych. Nam z kolei przypadł szczególnie do gustu  bardzo energetyczny o wysokiej temperaturze emocji i profesjonalizmu twórców „gardzienicki” spektakl „TROJANKI” teatru „GRAVIIR” z Centrum Kultury w Łęcznej.

Dodatkowym miłym akcentem jednocześnie potwierdzającym poziom artystyczny i magię działania spektaklu jest zaproszenie dla teatru „i t d…” z „ONO” na przyszłoroczny letni (wakacyjny) festiwal spektakli plenerowych w Rudce (lubelskie).

Niezwykle bogato w działania spędziła wakacyjny i wrześniowy czas Młodsza Grupa „itd…” :
- w czerwcu zaprezentowała premierowy autorski spektakl „JESTEM”, - w lipcu uczestniczyła w warsztatach „Teatr na Bruku” stanowiąc trzon grupy i realizując spektakl plenerowy „ŚCIEŻKI” pokazany w Karpackich Klimatach 2011 i w Myczkowcach - w sierpniu pod okiem Pawła Wrony (byłego aktora „itd…” – organizatora Strachów) część grupy przygotowała performance teatru cieni zaprezentowany z pozytywnym skutkiem w trakcie 4 edycji NOCNE TEATRALIA „STRACHY”

Nowy rok artystyczny 2011/12 młodsza grupa „i t d…” we wrześniu rozpoczęła mocnym akcentem artystycznym. Spektakl „JESTEM” został zakwalifikowany i zaproszony do I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY w Inwalidzie k/Andrychowa.

W festiwalowym konkursie uczestniczyło 10 grup teatralnych z całego kraju. Konkursowi towarzyszyły spektakle gości festiwalu oraz warsztaty teatralne w których z dużą energią uczestniczyli krośnianie. Były też omówienia przedstawień przez Komisję Artystyczną na spotkaniach z instruktorami-reżyserami.

Komisja Artystyczna zebrała się w składzie: Marta Pietruszka – nauczyciel tańca, związana z Teatrem Tańca Kontrast, założycielka Eksperymentalnego Studio Tańca EST w Krakowie. Obecnie tworzy choreografie łączące w sobie środki artystycznego wyrazu typowe dla warsztatu choreografa i psychologiczną analizę roli i gestu postaci scenicznej: Jestem pod wielkim wrażeniem całej imprezy. Bardzo dobra organizacja, bardzo dobrze się tu czuję. Cieszę się tym bardziej, bo spotykam tu mnóstwo osób z pasją, którą próbują zaszczepić w młodych ludziach. Są tutaj interesujące spektakle.

Krzysztof Najbor – andrychowianin, aktor występujący w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Prowadzi zajęcia teatralne w Państwowej Podstawowej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Grał w spektaklach takich jak: „Ożenek”, „Czarownice z Salem”, „Czarodziejska Góra”: Inwałd górą! To moja wieś rodzinna, cieszę się, że mogłem tu wrócić. Mam nadzieję, że Inwałd od dziś nie będzie znany tylko  z Parku Miniatur, ale też z akcji, jaką jest Teatralny Kocioł. Życzę tego organizatorom. Bardzo podoba mi się pasja młodzieży oraz instruktorów, którzy bawią się w teatr.

Przemysław Branny – aktor teatralny (związany z teatrem Bagatela w Krakowie) i filmowy; szerszej publiczności znany jako wokalista w oratorium Piotra Rubika (jego utwór „Niech mówią, że to nie jest miłość” okupował listy przebojów, a piosenka zdobyła I Nagrodę na Festiwalu Jedynki w Sopocie):
To wielka frajda oglądać młodych, którzy postanowili się zabawić w teatr na różne sposoby. Zabawić to może złe słowo, bo teatr to ciężka praca.

alt

Spektaklowi „JESTEM” w wykonaniu teatru „i t d…” RCKP w Krośnie przyznana została nagroda na podium - I miejsce, a Jagoda Soboń została wyróżniona Nagrodą Aktorską. Teatr „i t d..” przywiózł do swojej siedziby w RCKP  - nagrodę rzeczową: zestaw – wieżę HI FI.

Henryk Wichniewicz, rckp

  • autor: Henryk Wichniewicz, rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?