KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/kultura/2011/10/24/d1
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/kultura/2011/10/24/d2

Za każdy uśmiech

Tydzień temu Rewia Brodwayowska w RCKP zakończyła Dni Sztuki Krosno - Dębica 2011. Było to kolejne, charytatywne przedsięwzięcie Stowarzyszenia  „Czyń Dobro, Mimo Wszystko”. W tym roku inaugurację wchodzących już w kalendarz imprez kulturalnych Krosna, DNI SZTUKI  DĘBICA - KROSNO, poprzedził plener artystyczny w Smolniku.

REKLAMA


W tym spotkaniu dwóch różnych światów udział wzięli młodzi podopieczni rymanowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, liczni wolontariusze oraz wychowankowie Krośnieńskiego Domu Dziecka.

alt

Do gościnnego Pensjonatu "Wilcza Jama" w Smolniku, Anny i Andrzeja Pawlaków przyjechali uznani artyści - autorytety, z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Prof. Czesław Tumielewicz i Prof. Józef Czerniawski, z Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie - dr hab. Leszek Żebrowski, z Państwowej Wyższej szkoły Filmowej TviT z Łodzi  - Adiunkt Tomasz Komorowski, jednocześnie Kustosz Muzeum Kinematografii w Łodzi, Malarka Danuta Bożek - Żak, Bogumił Czerniawski ze Szczecina,  Zbigniew Habrat - twórca Bieszczadzki z Rosji, z okolic Uralu Andrej Shirokov. Wspólnie z dziećmi tworzyli dzieła, które trafiły na organizowaną przez Stowarzyszenie „Czyń Dobro, Mimo Wszystko” aukcje charytatywną.

{gallery}kultura/2011/10/24/d1{/gallery}

Na prośby i apele Stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko” odpowiada coraz więcej osób. Są wśród nich: ludzie świata nauki, sztuki, biznesu oraz politycy.

Dzięki tej działalności, realizowane są cele Stowarzyszenia:

 

 • zwrócenie uwagi na cierpienie, jako element ludzkiej egzystencji,
 • budzenie odczuwania empatii,
 • uczulanie nas wszystkich, a szczególnie młodych ludzi na konieczność niesienia pomocy potrzebującym,
 • dotarcie z informacją, że wśród nas są i tacy,  którym winni jesteśmy pomoc,
 • zbieranie funduszy na tę pomoc;

Nie jesteśmy osamotnieni w tych założeniach - mówi Kamila Bogacka.

Inauguracją „Dni Sztuki” już po raz drugi był Raut Dyplomatyczny w Dworze Kombornia. Raut odbył się pod Honorowym Patronatem Ambasadora Chorwacji  Ivana Del Vechio. W Jego imieniu w imprezie brał udział I Zastępca, a zarazem Sekretarz Hrvoje Ćiković. Gościem specjalnym był Dyrektor  Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, Pan Bojan Baketa. Ze strony polskiej, Patronat nad Rautem objął  Starosta  Powiatu Krośnieńskiego, Pan Jan Juszczak i Rektor PWSZ w Krośnie, prof. dr hab Pan Janusz Gruchała.

Spotkanie w Komborni miało bogaty i ciekawy program. Rozpoczynało się prezentacją Republiki Chorwacji, którą poprowadził Dyrektor NOIT Republiki Chorwacji w Polsce - Pan Bojan Baketa.

Prezentację, uświetniła występem Kapela Chorwacka, która przyjechała z Zadaru.

Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Pan Jan Juszczak pokazał urodę naszego Regionu.
Rektor PWSZ - prof. dr hab Janusz Gruchała, opowiadał o zaletach i możliwościach kierowanej przez niego uczelni.

Po części oficjalnej gości zaproszono do ogrodu dworskiego na spektakl "GENESIS" w wykonaniu Teatru  "A"  Gliwice.

Po spektaklu, w sali koncertowej dworu, na Gości oczekiwał już  Janusz Zbiegieł, artysta występujący na codzień w Paryżu, w Polsce natomiast związany z teatrem Piosenki Francuskiej w Krakowie. Recital w Jego wykonaniu, zakończył program artystyczny.

Na spotkanie w Komborni przybyło wielu znakomitych gości. Na największą jednak uwagę zasługuje obecność niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, z trwałym upośledzeniem umysłowym, młodych ludzi z Ośrodka w Rymanowie, którzy w ten sposób dziękowali za pamięć o nich oraz ich kolegach i koleżankach na zawsze pozostających w łóżkach i na wózkach inwalidzkich. Dołączyli swoje prace do przewidzianej na ich rzecz Aukcji Charytatywnej.

Ze względu na inne spotkania i obowiązki nie wszyscy, zaproszeni Goście, mogli wziąć udział w Raucie Dyplomatycznym  w Dworze Kombornia. Z tego powodu specjalne listy przesłali między innymi: Rektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, Marszałek woj. Podkarpackiego Mirosław Karapyta, oraz Prezydenci Zamościa i Rzeszowa.

Na ręce Pani  Kamili Bogackiej list gratulacyjny wraz z życzeniami i pozdrowieniami dla wszystkich Uczestników spotkania, przesłał Ambasador Polskiej Rzeczpospolitej w Republice Chorwacji - Pan Wiesław Tarka.

Kamila Bogacka, Prezes „Stowarzyszenia Czyń Dobro, Mimo Wszystko” - zapytana o sens prowadzonej działalności, odpowiada:
Za każdy uśmiech, za każdy uścisk dłoni, czasem za niemą wdzięczność, (bo i są tacy podopieczni) warto to robić.

W ubiegłym roku w ramach „Dni Sztuki” w Krośnie odbyło się niezwykłe widowisko „Kozacy Rosji”. Tym razem na scenie RCKP zagościła Musicalowa Gala Teatru Broadway - Małgorzaty Obłój.

- Pani Małgorzata też jest matką wyjątkowego dziecka, Ingi, która przyszła na świat z zespołem Downa mówi pani Kamila Bogacka - Właśnie dlatego, współodczuwając z nami,  po zakończeniu rewii  artyści zeszli ze sceny i w estradowych strojach kwestowali wśród  gości.

W sposób szczególny dziękuje,  Janowi Michalakowi - Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu , za to, że zaufał i sprowadził swoją wieloletnią już  imprezę, Festiwal  Artystyczny   „Dni Sztuki”  - właśnie do Krosna. – dodaje Kamila Bogacka.

{gallery}kultura/2011/10/24/d2{/gallery}

Ponadto Stowarzyszenie „Czyń Dobro, Mimo Wszystko” oraz Agencja Artystyczna APLAUZ, składają serdeczne podziękowania Gospodarzom Dworu Kombornia - Państwu Marzannie i Ryszardowi Skotnicznym, Wójtowi Gminy Korczyna, Burmistrzowi Gminy Iwonicz-Zdrój , Burmistrzowi Gminy Rymanów, Prezesowi Zarządu UZDROWISKO  IWONICZ , Dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego  dr Andrzejowi Jurczakowi, Pani Urszuli Gotfryd właścicielce  Galerii Sztuki w Jaśle, Pani Danie Dawidowskiej Kuratorowi wystaw w kraju i za granicą.

15.000 zł – to efekt finansowy. Dzięki gościom DNI SZTUKI KROSNO-DĘBICA środki te zostaną przekazane na konto Ośrodka w Rymanowie z przeznaczeniem na powstający obiekt całodobowej, stacjonarnej opieki dla nieuleczalnie chorych dzieci.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński, Jakub Czekański

 • autor: Piotr Dymiński

11 komentarzy

 • gabi745

  Ty marta 2 ogarnij sie jesteś poprostu załosna idż sie utop ha ha ha ha
  A wogóle od kiedy jesteś z pania kamila na ty

  Zgłoś nadużycie gabi745 środa, 26, październik 2011 21:58 Link do komentarza
 • krośnianka

  Chory, chorszy i umierający. Ciekawa jestem któremu Marta 2 pomoże? A niech przyjdzie na jakiś koncert, który organizuje pani Kamila, to wtedy nie będzie miała problemów i na pewno pomoże jakiemuś niepełnosprawnemu dziecku. Pani Kamilo ludzka zazdrość i głupota przerasta ich samych. Czekamy na następny koncert. Wiadomo czego się spodziewać. Choć ostatnio nie wiedzieliśmy, bo na pewno na tę rewię przyszlibyśmy.

  Zgłoś nadużycie krośnianka środa, 26, październik 2011 20:07 Link do komentarza
 • Obiektywny

  Co tobie człowieku wali! Skąd masz dane o dochodach Stowarzyszenia w Krośnie? Wg mnie ważne są nie tylko dochody ale i koszty a poza tym kazdy z nas pomaga komu chce. Jeśli w ogóle coś dajesz żebrzacemu to każdemu czy tylko niektórym. Jeśli jesteś taki mądry to wystąp do Pani Prezes z taka prośbą albo weź się w kupę i sam pomóż temu, komu sugerujesz. Łatwo mkrytykować lub dawać wskazówki a niestety nie ma chętnych do roboty i do tego społecznej. Robisz mała źle, robisz dużo to jeszcze gorzej.

  Zgłoś nadużycie Obiektywny środa, 26, październik 2011 15:15 Link do komentarza
 • marta2

  Stowarzyszeniu z Rymanowa, którego dochód jest wielokrotnie większy od dochodu Stowarzyszenia "CDMW"!

  Zgłoś nadużycie marta2 wtorek, 25, październik 2011 19:29 Link do komentarza
 • gosc

  Piękne zdjęcia. Szkoda że tak mało informacji było wcześniej, ale gratuluję pani Prezes kolejnego koncertu.

  Zgłoś nadużycie gosc wtorek, 25, październik 2011 12:30 Link do komentarza
 • my

  A co to sąsiad tak wody w usta nabrał? Hehehehe, bo znowu "mimo wszystko" sukces hehehehe. Byliśmy na raucie w dworze w Komborni i na rewii w rckp. Jest o czym wspominać. Wysoki poziom artystyczny. Tylko pogratulować organizatorom!

  Zgłoś nadużycie my wtorek, 25, październik 2011 02:49 Link do komentarza
 • XY

  Byliśmy na rewii w RCKP. Brawo dla organizatorów, można ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. I o to nam chodziło.

  Zgłoś nadużycie XY wtorek, 25, październik 2011 02:08 Link do komentarza
 • bywalec

  najwyższa pora przestać mieszać! i sztukę z polityką i zazdrość z sukcesami pani Bogackiej. Tyle pomaga chorym, a teraz jeszcze dzieciom, ja dziękuję za to wszystko co dla nas i dla Krosna organizuje. Byłem na koncercie w rckp.
  jeszcze jestem pod wrażeniem, ile trzeba trudu włożyc w to wszystko. brawo, proszę nie rezygnować, przez czyjąś głupotę i nienawiść. j

  Zgłoś nadużycie bywalec wtorek, 25, październik 2011 01:33 Link do komentarza
 • Pan Józek

  I tak źle i tak niedobrze. Napiszą, ze "wybrańcy" coś dali to będzie, że "się lansują na dobroczynności", a jak pominą, to będzie, że "tylko imprezy przed wyborami zaliczają"...

  Zgłoś nadużycie Pan Józek wtorek, 25, październik 2011 01:08 Link do komentarza
 • Wielbiciel

  Dziękuję pani Kamilo. Widać, po prostu widać pani miłość do wszystkich, a te wydarzenia artystyczne to poziom wysoki. Najważniejszy cel osiągnięty. Gratuluję.

  Zgłoś nadużycie Wielbiciel poniedziałek, 24, październik 2011 20:03 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?