KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Cyfrowy Roland kontra historyczny Pleyel

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 2 lutego o godz. 16.00 do Pałacu Biskupiego na starcie muzycznych tytanów – „Cyfrowy Roland kontra historyczny Pleyel”.

REKLAMACzy można porównać tak odległe światy muzyczne reprezentowane przez XIX-wieczny fortepian historyczny PLEYELA z 1862 r. i cyfrowy klawesyn ROLANDA z 2010 roku? Okazuje się, że tak, jeżeli przy instrumentach zasiądą Mistrzowie. Czy jednak rywalizacja może wyłonić zwycięzcę? Można oczekiwać, że każdy pozostanie najlepszym w swoich barwach. Ale czy będziemy świadkami pojedynku równego, z którego jeden wyjdzie pogromcą, a drugi pokonanym?

alt

Krośnieński koncert odbędzie się w ramach VII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, które rusza już 28 stycznia. Forum daje szansę młodym pianistom na kształcenie swych umiejętności i pogłębianie wiedzy muzycznej pod czujnym okiem Mistrzów, światowej sławy pianistów z Polski, Rosji, Ukrainy, Słowacji i Francji. Dość wspomnieć prof. Michaiła Woskriesienskiego, prof. Vierę Nosinę, prof. Oksanę Rapitę, czy firmujące Forum nazwisko Jarosława i Stanisława Drzewieckich. Tygodnik Sanocki uznał za „NAJ…” 2011 r. powstanie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury na czele z Jarosławem Drzewieckim jako jej prezesem. „Popisowym daniem” Fundacji jest właśnie Międzynarodowe Forum Pianistyczne. Podczas jego trwania organizowane są lekcje pokazowe, lekcje indywidualne z mistrzami, recitale laureatów, mistrzów, koncerty uczestników, wykłady i sesje nagraniowe oraz turniej pianistyczny Młody Wirtuoz.

Podczas Forum organizowane są również zajęcia z kameralistyki. Usłyszeć można koncerty pieśni, organowe i klawesynowe. Krośnieński koncert na Pleyelu i Rolandzie prowadzony będzie przez znakomitą polską klawesynistkę – prof. Urszulę Bartkiewicz.
Studiowała ona w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Elżbiety Stefańskiej. A później jako stypendystka rządu francuskiego studiowała również w Paryżu pod kierunkiem Huguette Dreyfus, uzyskując dyplom z pierwsza lokatą. Regularnie doskonaliła swoje artystyczne umiejętności jako aktywny uczestnik wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich w Zurychu, Pradze, Paryżu, Madrycie, Stuttgarcie. Jest laureatką Głównej Nagrody na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Paryżu, I Nagrody – Złotego Medalu na Klawesynowym Konkursie Conservatoire Nationale de Bobigny.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną. Ma w dorobku liczne koncerty solowe, a także kameralne i orkiestrowe. Są wśród nich występy festiwalowe, m.in. w Festiwalu Pianistyki Polskiej, Festiwalu w Łańcucie, Vratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni, Festiwalach Muzyki Dawnej w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Dniach Bachowskich w Krakowie, Biennale de Danse w Lyon oraz wiele znaczących koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii. Współpracowała z wieloma orkiestrami i instytucjami kultury, a obecnie z Baletem Dworskim Cracovia Danza.
Dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i płytowych. Jej  Das Wohltemperierte Klavier J. S. Bacha - 4-płytowy album, otrzymał w 2000 r. prestiżową nagrodę muzyczną: „Fryderyk ‘ 99”.

Urszula Bartkiewicz prowadzi także intensywną działalność naukowo-dydaktyczną, szczególnie chętnie podejmując się prac innowacyjnych i koncepcyjnych w zakresie edukacji muzycznej. Z jej inicjatywy w r. 2004 włączono po raz pierwszy specjalizację klawesyn do przesłuchań organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.

Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Indywidualną II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2001), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I st. za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2006), stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009).

Od r. 2003 jest profesorem tytularnym w dziedzinie sztuk muzycznych. Wiąże się z tym praca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (od r. 1998), gdzie w październiku 2009 r. została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Kieruje Zakładem Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy oraz Sekcją Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej w ZPSM im. F.Chopina.
Jest redaktorem publikacji nutowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy „Polska muzyka klawiszowa Z Wydawnictwa Józefa Elsnera” na klawesyn lub fortepian (2008). Utwory te nagrała i wydała na dwóch CD pod tytułem „Polska Muzyka Klawesynowa” (2009). Płyta z utworami Józefa Elsnera była nominowana do nagrody „Fryderyk 2010”.

Na koncercie krośnieńskim usłyszymy:

 • Yura DANYLOV - F.Couperin - Rondo "Tik-tak"
 • Roberta DAUGELAITE - J-F.Dandrieu - Suita D-dur
 • Avgusta SHYSHKINA - J.Ph.Rameau - Rondo "La Villageoise"
 • Avgusta SHYSHKINA - H.Scheidemann-12 Ballet in F.Balbastre La Belland
 • Krzysztof KSIĄŻEK - D.Scarlatti- Sonaty (wybór)
 • Anastasja FEDYUK - D.Scarlatti- Sonata К.87 h-moll
 • Anastasja FEDYUK - D.Scarlatti- Sonata K.239 f-moll
 • Walentyna TURECKA - D.Scarlatti- Sonata A-dur
 • Monika POŃCZOCHA - D.Scarlatti- Sonata E-dur L.430
 • Monika POŃCZOCHA -D.Scarlatti- Sonata h-moll L.449
 • Albert SAPRYKIN - B.Galuppi - Sonata D-dur
 • Jekaterina MARETSKAYA-A.Soler - Sonata R.100 in C minor;
 • Jekaterina MARETSKAYA-Buxtehude - Canzonetta [BuxWV 225]
 • Zofia SATAŁA - J.S.Bach- Inwencja 3-głosowa Es-dur nr 5
 • Alisa BOJKO - J.S.Bach- Inwencja 3-głosowa a-moll
 • Tomas QUEVEDO - J.S.Bach - Inventio 3 glosowe nº 15 h-moll
 • Marta GUSAK - J.S.Bach- Allemanda z Suity g-moll
 • Anna PARKITA - J.S.Bach- Suita francuskac-moll Nr 2
 • Julia KOSENKOVA - J.S.Bach- Partita c-moll (Iczęść)
 • Anna DUTKIEWICZ - J.S.Bach - Preludium i fuga C-dur DWK IIt.
 • Sofiya SANITSKA - J.S.Bach- Preludium i Fuga B-dur DIt.
 • Natalia DZIOK - J.S.Bach- preludium i Fuga Es-dur DWK
 • Julia SHVABSKA - W.A.Mozart- Sonata C-dur KV 330 n.10
 • Martyna WIŚNIEWSKA - W.A.Mozart- Sonata B- dur KV 570, cz. I- Allegro

Serdecznie zapraszamy!

Katarzyna Krępulec-Nowak
Muzeum Podkarpackie

 • autor: Katarzyna Krępulec-Nowak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?