KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/kultura/2012/02/05/a

Karnawałowe Koncerty Charytatywne

W ubiegłym tygodniu (27-28 stycznia), na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia „Czyń Dobro mimo Wszystko”, światowej sławy pianista, Silvan Zingg zagrał dwa koncerty charytatywne. Jeden w Dworze Kombornia, drugi na krośnieńskim Rynku. Zabawie nie przeszkodził trzaskający mróz.

REKLAMA


alt

Ambasador odwiedził Krosno
Silvan Zingg nazywany jest „Ambasadorem Boogie Woogie”. Jak sam powiedział, grać zaczął już jako mały chłopiec – To było moje marzenieopowiadał Silvan. Jego specjalność to boogie-woogie, jazz i blues. W koncerty wkłada bardzo dużo energii, która udziela się słuchaczom. Artysta zaangażowany jest również w działalność charytatywną. W ubiegłą sobotę odwiedził niepełnosprawnych,  podopiecznych Stowarzyszenia w ośrodku w Rymanowie. Silvan podziwiał pracę uczestników warsztatów, a nawet przyłączył się do zajęć rehabilitacyjnych. Oczywiście największe zainteresowanie artysty wzbudziła rehabilitacja poprzez muzykę.

Na rzecz Marcina
Oba koncerty charytatywne odbyły się na rzecz kontynuacji leczenia Marcina Hanusa, z Rymanowa. Marcin poddawany jest eksperymentalnej terapii. Podczas koncertów „sprzedawano” płyty Silvana w zamian za wolne datki. Całość dochodu z tego tytułu przekazana zostanie na leczenie. Artyście dziękował burmistrz Rymanowa, Wojciech Farbaniec – Jest pan wielkim artystą i schowmanem oraz człowiekiem wielkiego serca mówił burmistrz.

alt

Z wizytą u przyjaciela
Silvan Zingg przybył do Krosna dzięki Michelowi Prestinari, Szwajcarowi prowadzącemu sklep w Krośnie. Obaj opowiadali o tym, jak kilka lat temu się zaprzyjaźnili. Silvan prowadzi sklep internetowy ze swoimi płytami. Któregoś razu zauważył wśród zamawiających adres e-mail zawierający nazwę jego ulubionej kawy - La Semeuse Cafe. To był adres Michela. Silvan zadzwonił pod podany numer kontaktowy. Szybko okazało się, że sprzedawca kawy uwielbia muzykę Zinga, a artysta kocha kawę La Semuse. Silvan zaproponował, zatem „barter”: płyty za kawę. Tak zaczęła się ich znajomość i przyjaźń.

„Czują bluesa”
W koncercie na krośnieńskich podcieniach Silvan Zingg wystąpił z lokalnymi Jazz-Manami: Bartłomiejem Bykowskim i Wojciechem Szubą. W koncercie wziął również udział Daniel, jeden z muzycznie uzdolnionych podopiecznych ośrodka w Rymanowie. – Na początku było trudno się zgraćmówili muzycypoczątek próby zapowiadał „wielką improwizację”dodał Bartosz Bykowski.

alt

Współpraca była jednak coraz lepsza, aż w końcu – Na koncercie było już świetniepodsumowują. Silvan Zingg przygotował dodatkową atrakcję, po koncercie w Dworze Kombornia ogłosił, że zaprasza Daniela do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Boogie Woogie w Lugano, w Szwajcarii. Po koncertach pianista rozdawał autografy na płytach i plakatach. Bez problemu można było się z nim porozumieć w języku angielskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim.

alt

Tłumu nie było
Siarczyste mrozy odstraszyły publiczność. Ogrzewana salka, w której grali artyści była pełna, tymczasem na podcieniach i przed telebimem cały czas następowała rotacja. Nie pomagała nawet specjalna dmuchawa, przy której można było się ogrzać. Wiele osób odwiedzających sklep Michela w tygodniu było zaskoczonych, że w ogóle koncert się odbył – Myślałem, że przy ponad –20 stopniach koncertu nie będzie, bo kto będzie grał na takim mrozie – mówią osoby, które w ogóle zrezygnowały z wizyty na Rynku.

alt

Wspaniałe miejsce
Silvan Zingg przebywał w Krośnie i okolicy zaledwie przez dwa dni. W tym czasie niewiele zdążył zobaczyć – To bardzo piękne miasto, piękne tereny – mówił Silvan, jego uwagę zwróciła znajdująca się jeszcze w remoncie wieża farna. Artysta nie wyklucza kolejnych przyjazdów i koncertów w naszym mieście, które chciałby lepiej poznać. Zainteresowany jest również regionem, jego historią np. walkami o Przełęcz Dukielską.

Przeczytaj także: Silvan Zingg - Polska premiera w Krośnie

{gallery}kultura/2012/02/05/a{/gallery}

Piotr Dymiński
Foto: Michel Prestinari, Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

13 komentarzy

 • poll

  To prawda. Też tak myślę, Wspaniały koncert!!!!! Pani Kamila ratowała jak mogła oblicze Krosna w oczach Silvana. Całe szczęście że chociaż Burmistrz Rymanowa był obecny. Choć powinni Go przywitać gospodarze naszego miasta. To sławy światowej pianista i na jego koncertach są tłumy. A poza tym taki szczytny cel, jak zwykle. Dla Pani Kamili i Pana Michela podziękowania i gratulacje. Mimo wszystko, wiemy o co chodzi, ale czekamy na kolejny koncert.

  Zgłoś nadużycie poll środa, 08, luty 2012 23:01 Link do komentarza
 • skorpion22

  Koncert był wspaniały. Szkoda tylko ,że tak mało ludzi z Krosna przyszło posłuchać. A naprawdę było warto.
  Trochę wstyd dla Krosna, wstyd przed Silvanem Zinggiem. Wyobrażam sobie, co on o nas sobie pomyślał.
  Narzekają ,że nic się w Krośnie nie dzieje a jak coś zorganizują - to jest jak zwykle.
  Należą się podziękowania dla artystów,którzy wystąpili oraz dla pani Kamili i Michela za tak wspaniale zorganizowany koncert.
  Życzę powodzenia wkolejnych zorganizowanych imprezach.
  Warto pomagać ludziom!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie skorpion22 środa, 08, luty 2012 22:00 Link do komentarza
 • ajajaj

  hehehehehehehhhehe niech się biją, a pani znowu na wierzchu hehehehehehehe

  Zgłoś nadużycie ajajaj wtorek, 07, luty 2012 19:18 Link do komentarza
 • Mugol

  @Gość, masz jakąś obsesję a punkcie tego jednego koncerty z WCZORAJ?
  O koncercie, pod którym wylewasz swoje żale chyba nie napisał nikt, kto nie miał patronatu. KrosnoCity napisało o nim po tygodniu, chociaż miało patronat. Z wczorajszym koncertem też chyba się nie pali?
  O balu Otwartych Serc były zapowiedzi: http://krosnocity.pl/kultura/wydarzenia-kulturalne/bal-otwartych-serc.html a nawet taki duży baner na górze strony. Relacja tez może być, czemu nie.
  O co Ci jeszcze chodzi? Weź się ogarnij bo brak relacji "z dnia na dzień", to nie żadne embargo.

  Zgłoś nadużycie Mugol poniedziałek, 06, luty 2012 22:17 Link do komentarza
 • Gość

  "Obiektyw" i innymi patronował także temu koncertowi w RCKP, był jeszcze Bal Charytatywny Otwartych serc, i jeszcze będziesz się upierać przy swoim. Było kilka imprez charytaywnych i należałoby napisać o wszystkich po trosze, a pisaie tylko o tych "swoich" zakrawa na hipokryzję. Może sie mylę, że kultura u was wybórcza, a wystarczy przejrzeć afisze.

  Zgłoś nadużycie Gość poniedziałek, 06, luty 2012 22:07 Link do komentarza
 • ajajaj

  Do Gość, oglądnąć powoli wystarczy wszystkie zdjęcia i bez pośpiechu walić na oślep. Tam jest opowiedż kto dostał patronat honorowy i o czym pisze. Gościu pospiech jest dobry, pamiętaj przy łapaniu tylko pchełek, nawet nie pcheł.

  Zgłoś nadużycie ajajaj poniedziałek, 06, luty 2012 17:05 Link do komentarza
 • boguś

  Nasze krośnieńskie przywary. No właśnie albo się ktoś lansuje albo ma w tym jakiś interes. Dlatego wszystko upada, zwykła pospolita zazdrość a jest czego pani Kamili zazdrościć... Pani Kamilo niech się pani nie poddaje ma pani klasę i dużo już pani udowodniła że można. Trzeba tylko więcej robić, mniej gadać.

  Zgłoś nadużycie boguś poniedziałek, 06, luty 2012 16:52 Link do komentarza
 • Gość

  Czyżby? Nie jestem tego pewien na 100%, patrz odowiona kamienica pusta, patrz spotkania posłem w roli lansera, byłym wojewodą i te ciągłe wizyty w UM u prezydenta. No nie wiem, nie wiem. Dlaczego o wczorajszym koncercie u Was sza, nie swoi, czy Wiatr nie wasza opcja?

  Zgłoś nadużycie Gość poniedziałek, 06, luty 2012 15:03 Link do komentarza
 • ajajaj

  Pani Kamilo nikt pani nie dorówna, a piszą o pani bo lansuje pani potrzebujących, a nie siebie.

  Zgłoś nadużycie ajajaj poniedziałek, 06, luty 2012 14:56 Link do komentarza
 • Gość

  Nie napiszecie o wczorajszym Koncercie Charytatywnym na rzecz osób u uposledzeniem umysłowym, prowadził pan Wiatr, czyżby embargo obowiązywało, bo trzeba lansować kogoś innego?

  Zgłoś nadużycie Gość poniedziałek, 06, luty 2012 14:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?