KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Yeti w Muzeum Podkarpackim

W czwartek 16 lutego o godzinie 17:00 w gościnnych murach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie odbędzie się spotkanie pt. Yeti. Jego tematyka w całości poświęcona jest sylwetce legendarnego mieszkańca Himalajów, konfrontując mit z rzeczywistością. Autorem wykładu jest Tomasz Nowotarski, krośnianin, publicysta, autor książek o tematyce podróżniczej, redaktor opracowań z zakresu literatury pięknej i dokumentalnej, podróżnik i wydawca.

REKLAMAPrzedstawi on bogatą płaszczyznę kulturową, zoologiczną i socjologiczną zagadnienia. Uczestnicy spotkania będą mieli sposobność poznać historię zjawiska Yeti sięgając do najbardziej odległych źródeł. Temat wykładu wzbogacony jest ponadto o materiały nieznane dotychczas polskiemu Czytelnikowi. Na spotkaniu przedstawione zostaną różne teorie próbujące wyjaśnić to intrygujące zjawisko. Wykład dopełnia prezentacja multimedialna.

Spotkanie to da możliwość zapoznania się z ostatnią publikacją autora zatytułowaną Yeti. Jej bogata w informację treść zaciekawi zarówno zwolenników istnienia nieznanego stworzenia jak i sceptyków jego domniemanego bytu. Zakres tematyczny i źródłowy zrealizowanego opracowania uzupełniony o wymowną grafikę czyni z tej pozycji książkowej interesującą lekturę.

alt

Opowieść o legendarnym stworzeniu Himalajów należy do jednej z największych zagadek przyrody. Książka opisuje przypadki tych spotkań z Yeti, które uznano za kultowe w kwestii podtrzymania twierdzenia o jego istnieniu. Każda z relacji wzbudziła ogromne zainteresowanie. Na temat nieznanego stworzenia wypowiadają się urzędnicy brytyjskiej administracji kolonialnej w Indiach oraz wojskowi, podróżnicy i badacze, myśliwi, a także uczeni, uczestnicy pierwszych ekspedycji rozpoznawczych na Mount Everest oraz członkowie późniejszych wypraw himalaistycznych. Publikacja ta przeczy ogólnemu stereotypowi widzenia tego zjawiska, jakoby Yeti nikt nie widział.

Przedstawia rozległą skalę poszukiwań Yeti, w które zaangażowały się poważne ośrodki naukowe, a nawet rządowe. Ukazuje aktywność świata nauki w próbie rozwikłania tej przyrodniczej zagadki. Naświetla wybitny rozgłos medialny towarzyszący tym wydarzeniom. Tłem rozległych poszukiwań jest walka o najwyższe szczyty świata. Książka prezentuje także sylwetki gorących zwolenników istnienia Yeti, którzy przeprowadzali własne wyprawy. Do ich grona zaliczają się także uznane autorytety świata nauki i himalaizmu. Ich opiniom przeciwstawiają się krytyczne wypowiedzi zagorzałych sceptyków. Pomimo licznie odbytych wypraw poszukiwawczych zagadka Yeti pozostaje do dzisiaj nie rozwiązana.

Podczas spotkania czekają Państwa liczne atrakcje. Wszystkich pragnących poznać zagadkę Yeti serdecznie zapraszamy.

Tomasz Nowotarski
Muzeum Podkarpackie

  • autor: Tomasz Nowotarski, MP

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?