KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w grze!

Spotkania autorskie, lekcje, gry i zabawy, noc w bibliotece, wystawy – to tylko część oferty Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z jakiej mogli skorzystać mieszkańcy Krosna w dniach 8-15 maja, w ramach zakończonego IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w tym roku realizowanego pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!”.

REKLAMAW KBP cykl imprez rozpoczęto już 7 maja uroczystym otwarciem wystawy prac  plastycznych dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego w Krośnie  pt. „Wiosna wokół nas”, połączonej z prezentacją komunikatorów ułatwiających porozumiewanie się oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych z osobami niepełnosprawnymi.

Dzień Bibliotekarza – 8 maja – rozpoczął wykład dr Bożeny Jaskowskiej – Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego pn. „Social media marketing w bibliotece wczoraj i dziś”, a trakcie którego można było dowiedzieć się jak skutecznie promować prowadzoną działalność przy wykorzystaniu Internetu, w tym m.in. portali społecznościowych. W tym samym dniu w Filii nr 6 miłośnicy filmu mogli uczestniczyć w projekcji filmu „Wielki Mike”.

9 maja w Saloniku Artystycznym o swojej fascynacji muzyką mówił Jarosław Sereda - znany nie tylko w regionie saksofonista i pedagog orkiestrowy, prezentując przy tym fragmenty kompozycji na saksofon.

Następnego dnia w Czytelni Gł. KBP swoje liberackie dzieła przedstawili Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer, natomiast 11 maja wszyscy miłośnicy fantastyki mogli spotkać się z Jakubem Ćwiekim, jednym z bardziej znanych polskich autorów opowiadań i powieści fantastycznych, który zaprezentował swoją najnowsza książkę – „Kłamca 4. Kill’em all”.

Najmłodsi czytelnicy biblioteki mogli porozmawiać m.in. o tym jak się pisze książki dla dzieci z pisarkami Małgorzatą Strękowską-Zarembą – 11 maja i Edytą Zarębską – 14 maja.
Zarówno dzieci, jak dorośli mieli okazję skorzystać z nietypowej oferty biblioteki – Filii nr 4, przygotowanej na wieczór 11 maja pod hasłem „Noc w bibliotece”.

Do późnych godzin nocnych można było wziąć udział w spotkaniu literacko-muzycznym pod hasłem „Magia słowa w nocnych klimatach”, błyskawicznym konkursie na „straszne” opowiadanie, zabawach plastycznych i teatralnych.

Liczne propozycje w Tygodniu Bibliotek, nawiązujące m.in. do piłkarskich rozgrywek, skierowano do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków. W filiach KBP odbywały się m.in. lekcje i zajęcia edukacyjne pod hasłem: „Vademecum małego sportowca”, „W sporcie i życiu gramy fair”, „Strzelamy gola z Wiesławem Drabikiem”, „Chcesz być mistrzem? Trenuj z głową – co dzień czytaj książkę nową”.

Pod hasłem „Piłka w grze” odbył się konkurs plastyczny w Oddziale dla Dzieci, do którego prace zgłosiło blisko 130 dzieci, a Filii nr 1 konkurs pod hasłem „Euro 2012 oczami przedszkolaka”.

Przez cały tydzień  w Saloniku Artystycznym KBP można była oglądać wystawę prac Sylwii Guzek, Ewy Longawy, Katarzyny Markowicz, Alicji Styrkosz, natomiast w Wypożyczalni Gł. wystawę pt. „Tenor z Sosnowca” poświęconą Janowi Kiepurze w 110 rocznice urodzin.    
We wszystkich zrealizowanych w KBP imprezach w ramach Tygodnia Bibliotek uczestniczyło blisko 1700 osób.

Tydzień Bibliotek to akcja społeczna zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, realizowana przez wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.

Hasło tegorocznej edycji - „Biblioteka ciągle w grze!” - było nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale miało również na celu pokazanie, jak prowadzone w ostatnich kilku latach dyskusje oraz akcje czytelnicze i społeczne wyraźnie ożywiły zainteresowanie bibliotekami. Hasło miało także inspirować do promowania literatury o sporcie, zwłaszcza piłce nożnej, organizowania wystaw, publikowania plakatów czy albumów dotyczących tej tematyki, a także stosowania zasad fair play w życiu codziennym.

Szczegółowe relacje z poszczególnych działań wraz z fotografiami dostępne są na stronie www.kbp.krosno.pl

Monika Machowicz

  • autor: Monika Machowicz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?