KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Degustacja piwa w Centrum Szkła

Już w sobotę, 14 lipca Centrum Dziedzictwa Szkła wprowadzi nowa atrakcję – „Poznaj Artystę” – cykl spotkań z artystami, które beda odbywać się 1 - 2 razy w miesiącu. W najbliższą sobotę swój artystyczny kunszt zaprezentuje Mateusz Maraj. Pokazom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje. Pierwszą z nich będzie degustacja bieszczadzkiego piwa.

REKLAMA


alt

Z pewnością jednym z największych atutów Centrum Dziedzictwa Szkła są prezentacje produkcji szkła prowadzone w pracowni głównej. To właśnie z nimi związany jest nowy punkt  w ofercie programowej, którego premiera odbędzie się w sobotę 14 lipca. Będzie to cykl spotkań z artystami tworzącymi w szkle, zatytułowany „Poznaj Artystę”. Tym samym Centrum rozpoczyna realizację zapowiedzi o wzbogaceniu kalendarza wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych w mieście. Jeszcze tego lata w CDS ma odbyć się przynajmniej kilkanaście imprez, a wszystkie łączył będzie wspólny mianownik, czyli szkło.
 
Poznaj Mateusza Maraja
Poznaj Artystę to cykl spotkań z najbardziej uznanymi artystami szkła, podczas których zaproszony gość indywidualnie lub wraz ze swoim zespołem tworzyć będą szklane dzieła. Spotkania te odbywać się mają regularnie, 1-2 razy w miesiącu. Ich idea jest bardzo prosta.  Chodzi o to, aby uczestnicy mogli zobaczyć w jaki sposób powstają dzieła najwybitniejszych artystów działających w szkle. Pokazy takie, trwające ok 2 godzin, mają być czymś w rodzaju „występu” zaproszonych twórców. Połączone będą z możliwością zwiedzania obiektu oraz atrakcjami dodatkowymi umilającymi czas spędzony w Centrum. Pierwszym zaproszonym artystą jest Mateusz Maraj.

alt

Mateusz Maraj ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Ceramiki Szkła. Jego znakiem rozpoznawczym jest niezwykle charakterystyczny sposób grawerowania szkła, w którym osiągnął mistrzostwo. Brał udział w wielu wystawach twórców środowiska wrocławskiego i krośnieńskiego. Jego prace znajdują się w galeriach na całym świecie, między innymi w  The Corning Museum of Glass (USA). Jedno z dzieł Mateusza Maraja znajduje się także na wystawie stałej Centrum Dziedzictwa Szkła w piwnicach przedprożnych, w galerii najwybitniejszych twórców. Mieszka w Odrzykoniu, gdzie posiada własną pracownię artystyczną.
 
Pokal bieszczadzkiego piwa
Dodatkową zachętą do udziału w spotkaniach mają być atrakcyjne wydarzenia towarzyszące, nie zawsze związane ze szkłem. W najbliższa sobotę atrakcją taką będzie degustacja piwa bieszczadzkiego. Przeprowadzi ją Pani Agnieszka Łopata – mistrz piwowarstwa, która od kilku lat z powodzeniem realizuje swoją pasję warzenia piwa. Studiuje na kierunku Piwowarstwo i Destylacja (Brewing and Distilling) na szkockim uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu. Jej produkty wielokrotnie nagradzane były podczas prestiżowych konkursów, m.in. zdobyły I miejsce w Konkursie Piw Domowych, Żywiec 2009 w kategorii Brown Ale Mild. W czasie towarzyszącej spotkaniu z Mateuszem Marajem degustacji jego uczestnicy będą mieli możliwość skosztowania aż 5 rodzajów piwa z różnych krajów i w różnych stylach oraz dowiedzenia się jak warzy się piwo, jak się go serwuje, degustuje oraz łączy z jedzeniem.
 
Wyjątkowa atmosfera
Spotkania z artystami to jedno z naszych „oczek w głowie”. Na początek chcemy zaprezentować sylwetki twórców szkła działających w regionie. Jest ich sporo i są to bardzo uznane nazwiska nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Niestety, na Podkarpaciu bardzo często ich twórczość jest niemal zupełnie nieznana. Warto poznać ich działalność, warsztat, którym się posługują, a także ich samych. Podczas takiego spotkania będzie można oczywiście zadawać naszym gościom pytania, będzie także szansa porozmawiania z nimi, a nawet spróbowania własnych sił w tworzeniu szklanej sztuki pod okiem mistrza – zapowiada Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła. - Dzięki bliskiemu kontaktowi z artystą oraz dodatkowym atrakcjom, podczas spotkania na pewno panować będzie wyjątkowa atmosfera. Staną się więc one doskonałą okazją zarówno do podziwiania kunsztu twórców, zobaczenia obiektu w niezwykłej atmosferze, jak również po prostu do przyjemnego spędzenia wieczoru – dodaje.
 
Ramię w ramię z zespołem hutniczym
Jakie są plany rozwoju projektu Poznaj Artystę? W przyszłości w obiekcie gościć mają artyści szkła lub zespoły hutnicze z najsłynniejszych ośrodków „szklarskich” znajdujących się poza granicami kraju. Będą to jednak wizyty dłuższe, zapewne kilkudniowe. Centrum rozważa także możliwość zapraszania do projektu artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki – malarzy, grafików, performerów. Będą oni tworzyć swoje dzieła ramię w ramię z zespołem hutniczym. Za każdym razem spotkaniom towarzyszyć ma także dodatkowa atrakcja, podobna do tej, która umilać będzie czas 14 lipca. Piwo, wino, regionalne przysmaki – katalog jest szeroki.

alt

Kto pierwszy ten lepszy
Pierwsze z cyklu spotkań z artystami – spotkanie z Mateuszem Marajem – połączone z degustacją bieszczadzkiego piwa odbędzie się 14 lipca 2012 r. o godz. 20.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w imprezie jest biletowany. Koszt biletu to 30 zł od osoby. Rezerwacji dokonywać można telefonicznie (134363568), drogą emailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ), lub w recepcji Centrum przy ulicy Blich 2. W cenie biletu oprócz udziału w pokazie i degustacji jest także możliwość zwiedzenia budynku Centrum, w tym wystawy czasowej pt. Wrocławskie Szkło Dziś prezentującej dzieła najwybitniejszych twórców szkła związanych z Wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

di, (cds), red

 • autor: di, (cds), red

11 komentarzy

 • dosyć

  Dosyć tego dziwactwa.

  Zgłoś nadużycie dosyć środa, 11, lipiec 2012 14:05 Link do komentarza
 • cigi cigi

  30 zł? Bez szans... Jeśli bardziej zamożni uznają, że nie warto, to tam będzie 10 osób...

  Sposób myślenia & przelicznik :

  1. Przeciętny Krośnianin - Zbyt drogo, wolę kupić jedzenie
  2. Piwożłopy - 30 : 2 = 15 piwek , nie idę, nie ma bata :D
  3. Dzieci i młodzież do 18 lat - nie możemy pić piwa (będą legitymować) , nie idziemy
  4. Bogatsza część Krosna (10 % ? ) - no ok, MOŻE zajrzę
  5. Emeryci - 20.00 - pogodę trzeba obejrzeć i kąpiel :D

  Czy Ci ludzie - w sensie włodarze CDS - wiedzą co oznacza słowo TARGET ? Bo według mnie nie...

  To co chcesz zaprezentować czy sprzedać, musi mieć zbyt czyli stosowna liczba osób , bo oni mają kasę, którą instytucja chce...

  OMG & FACEPALM

  Zgłoś nadużycie cigi cigi środa, 11, lipiec 2012 01:43 Link do komentarza
 • pl

  i tak CDS upadnie bo ma upaść , więc szkoda wysiłku.

  Zgłoś nadużycie pl środa, 11, lipiec 2012 01:38 Link do komentarza
 • Jagus

  30 zł !?!!

  Zgłoś nadużycie Jagus wtorek, 10, lipiec 2012 21:23 Link do komentarza
 • lolek

  Zaczyna się o 20:00, pokaz potrwa 2 godzin, czyli ludzie wyjdą jak na Rynku będą wszystko zamykać...

  Zgłoś nadużycie lolek wtorek, 10, lipiec 2012 19:05 Link do komentarza
 • grześ

  I o to chodzi! CDS miał rozruszać niemrawy Rynek i może w końcu się to uda

  Zgłoś nadużycie grześ wtorek, 10, lipiec 2012 18:46 Link do komentarza
 • stasz

  Bar za 25mln,

  Zgłoś nadużycie stasz wtorek, 10, lipiec 2012 18:16 Link do komentarza
 • Marcin M

  Hehe dobre @zdun :) Ja zagladne dla degustacji :P

  Zgłoś nadużycie Marcin M wtorek, 10, lipiec 2012 17:20 Link do komentarza
 • zdun

  Szkło z Wrocławia, piwo z Bieszczad, wino z Węgier...

  Zgłoś nadużycie zdun wtorek, 10, lipiec 2012 16:48 Link do komentarza
 • krystyna55

  Degustacja piwa czy innych trunków winna odbywać sie w przyległych do CDS ogródkach piwnych lub resteuracjach a samo CDS POWINNO ROZSŁAWIAĆ KROŚNIEŃSKIE SZKŁO

  Zgłoś nadużycie krystyna55 wtorek, 10, lipiec 2012 16:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?