KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kulturalny sierpień z Kulturalnym Piecem

Znamy sierpniowy kalendarz wydarzeń w Centrum Dziedzictwa Szkła. Po bardzo udanej premierze projekt pt. Kulturalny Piec realizowany przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie znajduje swoją kontynuację. Atrakcji nie zabraknie. W sierpniowe soboty przy hutniczym piecu usłyszeć będzie można blues, jazz, folk o rockowym zacięciu oraz dźwięki saksofonu. Elewację centrum rozświetlać będzie natomiast światło projektorów 3D.

REKLAMA


alt
Tarnowska grupa Sayes

Udany start
Pierwsza impreza w ramach Kulturalnego Pieca odbyła się w sobotę 21 lipca. Wydarzenie okazało się być ogromnym sukcesem. Krośnieński Rynek po raz pierwszy od długiego czasu tętnił życiem, a Centrum odnotowało rekordową liczbę zwiedzających. W programie imprezy znalazł się występ Matika Automatika, przez niemal 3 godziny prezentującego na dziedzińcu obiektu muzykę klubową oraz tarnowskiej grupy Sayes, która jako pierwszy zespół w historii wystąpiła w pracowni hutniczej Centrum, wyprzedając bilety na koncert w niecałą godzinę.

alt

Swoją premierę miał także projekt Obsydian obejmujący pokazy 3d-mappingu na elewacji Centrum. Pierwsza część multimedialnej opowieści o szkle przyciągnęła na płytę rynku setki mieszkańców i turystów. Kolejne trzy „odcinki” będą mieć swoją premierę w sierpniu, wrześniu i październiku. Doskonale sprawdziły się także Happy Hours, czyli zniżkowe ceny biletów na wieczorne zwiedzanie Centrum. Zainteresowanie było tak duże, że dla części turystów zabrakło miejsca.

alt
Pokaz 3D Mapping

Sierpień pełen atrakcji kulturalnych…
Rozpalony w lipcu Kulturalny Piec płonął będzie we wszystkie soboty sierpnia. 4, 11 i 18 przy piecu odbędą się koncerty. Publiczność usłyszy następujące zespoły – Portal Blues, duet Bohater & Styla oraz Teddy Jr., czyli kolejno blues, jazz i folk z rockowym akcentem. 25 sierpnia w pracowni CDS zobaczyć będzie można artystyczny pokaz hutniczy Henryka Rysza, połączony z koncertem saksofonowym Jarosława Seredy i degustacją wina.

alt
Występ Matika Automatika (sobota, 21 lipca 2012)

Na dziedzińcu niezmiennie prezentowany będzie 3d-mapping. Na sierpień zaplanowano jeden nowy „odcinek” mappingu. Przygotowanie animacji to proces trwający około miesiąca, dlatego w trzy pierwsze soboty sierpnia na elewacji Centrum zobaczyć będzie można znany już materiał. Premiera drugiej części multimedialnej opowieści o szkle odbędzie się 25 sierpnia. Powtórki znanego już mappingu to szansa na zobaczenie multimedialnego show na żywo przez te osoby, które jeszcze go nie widziały. Wstęp na dziedziniec CDS na pokaz jest bezpłatny.

Pierwszy Kulturalny Piec zdał egzamin. Na krośnieńskim rynku pojawiło się mnóstwo gości. W naszym Centrum brakowało miejsca. Dokładnie o to nam chodziło. W sierpniu projekt będzie działał na tych samych zasadach. Oczywiście, co tydzień przy piecu dziać się będzie coś innego, tak aby było różnorodnie. Mamy już także pomysły na wrzesień i październik. W najbliższych miesiącach przy Kulturalnym Piecu będzie bardzo ciekawie
– zapowiada Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

alt

…i cenowych
Ofertę Kulturalnego Pieca uzupełniają Happy Hours, czyli bardzo atrakcyjne, 50% zniżki na zwiedzanie Centrum w godz. 19.00-21.30. W sierpniu akcja obowiązywać będzie w pierwsze 3 soboty miesiąca – 4, 11 i 18 sierpnia. Wejście grup zwiedzających z przewodnikiem odbywać się będą co pół godziny – o 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00 i 21.30. Rezerwacji biletów można dokonać osobiście w recepcji Centrum przy ul. Blich 2, telefonicznie pod numerem 13 44 400 31 lub online – www.miastoszkla.pl/rezerwacje. Osoby posiadające rezerwacje będą miały pierwszeństwo w zwiedzaniu obiektu.

Ze względu na wczesną porę rozpoczęcia spotkania z Henrykiem Ryszem w dniu 25 sierpnia, akcja Happy Hours nie będzie obowiązywać.

alt

Nowoczesne brzmienie bluesa
4 sierpnia przy hutniczym piecu usłyszeć będzie można rzeszowski zespół Portal Blues.

Portal Blues to grupa bluesowa działająca od 1997 roku. Inicjatorem i liderem zespołu jest Sebastian Stachurski – gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor, aranżer. Grupa charakteryzuje się nowoczesnym brzmieniem bluesa i równowaga pomiędzy poprawnością techniczna, a wewnętrznym przesłaniem swojej twórczości. Grupa brała udział w wielu imprezach poświęconych bluesowi, m.in. Rawa Blues, Blues nad Bobrem, Noc Bluesowa w Rawie Mazowieckiej.

alt
(fot. materiały prasowe)

Ponadto zespół był pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu Nalepa Tribute - Życie - Muzyka - Pamięć 2007. Portal Blues mają w swoim dorobku artystycznym blisko 100 koncertów, z których kilka zostało zarejestrowanych przez TVP oraz Polskie Radio. Wylansowali następujące przeboje: "Jest jeszcze we mnie ocean" - hymn regionalnej WOŚP, "Jeno świt", "Bądź tu", „W serce patrz”, „Pozostał nocny bar”, „Sekret ciebie” (przez trzy tygodnie utwór był na I miejscu listy przebojów Polskiego Radia Rzeszów). Sebastian Stachurski współpracuje ze znanym autorem tekstów Bogdanem Loeblem. (fot. materiały prasowe)

4 sierpnia 2012, godz. 22.15, pracownia hutnicza CDS (poziom -4)
Cena – 20 zł / os (w cenie zwiedzanie obiektu)
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje w recepcji lub pod numerem telefonu 13 44 400 31

Jazz session w najlepszym wydaniu
11 sierpnia w pracowni Centrum wystąpi krakowski duet jazzowy Bohater & Styla.

Nie jest to kolejny stricte jazzowy koncert. Projekt można śmiało nazwać nowością nie tylko na polskiej scenie. To zderzenie gitary Ryszarda Feliksa Styli – jednego z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów, od ponad 30 lat współtworzącego krakowską scenę jazzową – z  wokalem (i wiertarką) Bohatera (Pawła Dróżdża) – wokalisty, autora tekstów, aktora, gitarzysty, kompozytora.

alt
Duet Bohater & Styla to bardzo żywiołowe i zaskakujące jazz session (fot. materiały prasowe)

Dzięki połączeniu olbrzymiego doświadczenia Ryszarda z energią i pomysłami Bohatera duet stworzył swój indywidualny styl. Koncerty są mocno improwizowane i żywiołowe. Jest jazz, wiersze, rap, covery w zaskakujących wykonaniach i bitwa gitary z wiertarką. Dużym walorem są mocne teksty Bohatera. Muzycy są bardzo dobrze przyjmowani przez publiczność, zarówno młodą jak i zaawansowaną. Duet jest często zapraszany do innych projektów. W 2011 roku artyści stworzyli m.in. muzykę do spektaklu Jarosława Tochowicza „Rura" (adaptacja opowiadania Sławomira Mrożka) i wierszy Jana Polkowskiego.

11 sierpnia 2012, godz. 22.15, pracownia hutnicza CDS (poziom -4)
Cena – 20 zł / os (w cenie zwiedzanie obiektu)
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje w recepcji lub pod numerem telefonu 13 44 400 31

Folkowo-grungeowa dawka energii
18 sierpnia widownia sceny „przy piecu” będzie świadkiem folkowego show z mocnym rockowym akcentem. Zagra Teddy Jr.

Teddy Jr. , to holenderski artysta, muzyk i performer. Razem ze swoim krakowskim zespołem łączą muzykę folk i grunge przy pomocy instrumentów akustycznych takich jak wiolonczela, mandolina, gitara, akordeon oraz walizka. Od wiosny 2009, Teddy Jr. przemierzył Holandię (gdzie występował m. in. jako suport zespołu New Model Army, Francję i Niemcy, by w końcu osiąść w Polsce. Podczas występów z zespołem, tworzą wspólnie osobliwy spektakl, w którym publiczność aktywnie uczestniczy. Teddy Jr. Jest bardzo energiczny i absorbujący, mimo iż w tekstach piosenek poruszana takie aspekty jak rozczarowania życiem i miłością, strach, samotność, oraz wyraża krytykę dzisiejszego społeczeństwa.

alt
Koncerty Teddy Jr. to olbrzymia dawka energii (fot. materiały prasowe)

18 sierpnia 2012, godz. 22.15, pracownia hutnicza CDS (poziom -4)
Cena – 20 zł / os (w cenie zwiedzanie obiektu)
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje w recepcji lub pod numerem telefonu 13 44 400 31

Szklana sztuka, saksofon i wino
Na ostatnią sobotę sierpnia (25.08) zaplanowano spotkanie z cyklu Poznaj Artystę. Gościem Centrum będzie Henryk Rysz – artysta od ponad 40 lat związany z hutnictwem szkła i sztuką tworzenia w szkle. Pokaz połączony będzie z koncertem saksofonowym Jarosława Seredy i degustacją wina.

alt

Henryk Rysz – w szkle tworzący już od czterdziestu lat. Czar i nieograniczone możliwości dostrzegł w szkle już jako dziecko. Pierwszy kontakt w 1972 roku w Krośnieńskich Hutach Szkła przerodził się w fascynację tym tworzywem. Kocha szkło, nie straszny mu żar bijący od pieca, pot zlewający czoło czy zmęczenie. Przez dwadzieścia cztery lata pracy w KHS szkło gospodarcze nie dawało mu jednak pełnej satysfakcji artystycznej, dlatego postanowił wybudować własne Studio Szkła. Znużyła go powtarzalność, serie tych samych wyrobów. Kusiło tworzenie nowego, oryginalnego, w czym zamykałby emocje i przemyślenia. Hutnik z krwi i kości stworzył od podstaw hutę szkła artystycznego, której dał imię córki „Sabina”. Unikatowe wyroby artystyczne Henryka Rysza zdobią światowe galerie. A piec nie gaśnie od lat. (fot. materiały prasowe)

 

alt

Jarosław Sereda - krośnianin, saksofonista, pedagog, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy występował w Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Słowacji. Na swoim koncie ma liczne prawykonania utworów Bogusława Schaeffera, Barbary Buczkówny, Joanny Stąpalskiej, Barbary Zawadzkiej, Krzesimira Dębskiego, Andrei Carmen Pensado, Mateusza Bienia, Krzysztofa Kostrzewy, Marcelego Kolaski. Od 1991 związany jest z krośnieńskim Zespołem Szkół Muzycznych, którego również jest absolwentem. Jego uczniowie są laureatami kilkudziesięciu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Prowadzi Krośnieński Zespół Saksofonowy, który jest wizytówką nie tylko szkoły ale również miasta.

25 sierpnia 2012, godz. 20.00, pracownia hutnicza CDS (poziom -4)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Kulturalnym piecu !

di, cds
Fot. Łukasz Jaracz, materiały prasowe

 • autor: di, cds

3 komentarzy

 • Misio

  Szkoda komentować ten pompowany baloon.

  Zgłoś nadużycie Misio sobota, 04, sierpień 2012 12:39 Link do komentarza
 • wojj76

  Po to wlasnie Samorzadne Krosno dalo dodatkowe 5 baniek, zeby nie zamkneli.

  Proste - jest kasa dziala, nie ma kasy - koniec dzialalnosci.

  Pozdrawiam myslacych.

  Zgłoś nadużycie wojj76 sobota, 04, sierpień 2012 11:47 Link do komentarza
 • Agnes2

  ale ciekawa jestem skąd się wziął pomysł właśnie takiego logotypu a nie innego i co ono przedstawia. Na stronie nie ma informacji o tym. Poza tym chyba malkontenci, którzy narzekali, że po otwarciu nastąpi zamknięcie CDS-u już chyba zrezygnowali z pisania na forum. Ja jestem na TAK! :)

  Zgłoś nadużycie Agnes2 sobota, 04, sierpień 2012 01:17 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?