KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

80 lat pomnika Łukasiewicza

Wielu krośnian codziennie nawet kilkukrotnie przechodzi lub przejeżdża obok pomnika Ignacego Łukasiewicza. Pomnik na trwałe wpisał się w krośnieński krajobraz na tyle, że często nie zwracamy na niego uwagi. 23 października upłynie 80 lat od jego odsłonięcia a było to wydarzenie niebywałe i dopiero wizyta Jana Pawła II przyciągnęła więcej osób.

REKLAMA


 alt 
Zdjęcie z uroczystości odsłonięcia pomnika z 1932 r.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/UPiWN

W sobotę 20 października o godzinie 19.30 krośnianie zbiorą się również pod pomnikiem aby 80 lat od tego wydarzenia zaznaczyć, że pamiętamy zasługi skromnego aptekarza, zacnego człowieka odkrywcy, który zmienił ówczesną Galicję jak i cały świat.

alt

- Zapewne ciężko będzie pobić rekord sprzed 80 lat, ponieważ wtedy pod pomnikiem zebrało się 100 tysięcy osób ale wierzymy, że krośnianie przyjdą pod pomnik by odświeżyć pamięć o znamienitym człowieku, dzięki któremu ówczesna Galicja a w niej Krosno i okolice podniosły się z zaborczej biedy a "Gorączka Nafty" przyniosła dostatek wielu pokoleniom - mówi Józef Guzik Prezydent Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości w Krośnie. UPiWN jest inicjatorem upamiętnienia 80-tej rocznicy odsłonięcia pomnika.

alt

Na spotkaniu odbędzie się prezentacja multimedialna archiwalnych zdjęć i pocztówek z okresu "Gorączki nafty" i momentu odsłonięcia pomnika. Zaproszeni goście przypomną historię powstania pomnika a wartę honorową pod pomnikiem pełnić będzie poczet sztandarowy "Naftówki" w mundurach górniczych. Na obchody zapraszają Prezydent Miasta Krosna oraz Unia Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości.

alt

Uroczystości poprzedziło otwarcie wystawy „Z naftą przez pokolenia – 80-lecie odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie”, którą można podziwiać w Bibliotece Pedagogicznej. Otwarcie wystawy odbyło się 16 października br. na konferencji prasowej rozpoczynającej uroczystości obchodów 80-lecia odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.

alt

W konferencji wzięli udział Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Prezes Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości Józef Guzik, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Małgorzata Szybiak, Dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, Barbara Olejarz, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im.  I. Łukasiewicza – Naftówka w Krośnie Joanna Kubit.

Wystawę można oglądać w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej  w Krośnie  od 16  do 31 października  br. w godz. od 9.00 do 15.00.

alt

Podczas konferencji prasowej wspominano postać Ignacego Łukasiewicza i historię odsłonięcia pomnika. Podkreślano, ze sam Łukasiewicz był osoba niezwykle skromną i nie zabiegał o rozgłos i zaszczyty za życia. Starał się za to, by za sprawa jego wynalazku podnieść poziom życia mieszkańców Galicji, dążył do tego, by kolejne pokolenia mogły korzystać z rozwijanego przemysłu.

alt

Okazuje się, że pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie jest jednym z niewielu w Polsce i na świecie. Pomniki przedstawiające cała postać są tylko trzy. Pomnik w Krośnie jest prawdopodobnie najstarszym pomnikiem Łukasiewicza.

(umk), (pd)
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: (umk), (pd)

2 komentarzy

 • kacperek66

  afisze informujące o obchodach 80 lecia pomnika Łukasiewicza zostały powieszone na pięknych modrzewiach przed szkołą "naftówką" (!!!) a przecież kilkanaście metrów dalej stoi słup ogłoszeniowy. Wiszące na drzewach afisze raczej splendoru organizatorom nie przynoszą.

  Zgłoś nadużycie kacperek66 piątek, 19, październik 2012 23:33 Link do komentarza
 • Szacunek!

  I to był właściwy człowiek i słuszna postawa. Praca dla przyszłych pokoleń!! Kto tak dzisiaj mysli? Nic tylko długi i długi... Ile Krosno ma długów i co by na to Łukasiewicz powierdział?! Wstyd dla władz Krosna!

  Zgłoś nadużycie Szacunek! piątek, 19, październik 2012 19:17 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?