Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Łoś w Rzeszowie

Łoś w Rzeszowie Materiały z sniezka.pl

Ostatniego dnia sierpnia miała finał akcja związana z powstaniem kolejnego muralu w Rzeszowie. Tym razem inicjatorem była FFiL Śnieżka SA, a na jednej z kamienic upamiętniony został znakomity polski samolot, PZL Łoś.

REKLAMASamolot PZL Łoś 37 to dwusilnikowy bombowiec produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. To równocześnie najnowocześniejszy polski samolot z tamtego okresu. Upamiętniony został muralem. Dzieło, które nawiązuje do istnienia blisko 80-letniej tradycji przemysłu lotniczego w Rzeszowie, uświetniło wygląd kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 22, usytuowanej w zabytkowej części miasta.

Wyprodukowano około 120 sztuk w największych w kraju zakładach lotniczych, będących jedną z głównych inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po zakończeniu wojny nie zachował się żaden kompletny egzemplarz samolotu. W zbiorach muzealnych znajdują się tylko poszczególne części konstrukcji bombowca.

- Tematyka stworzonego w Rzeszowie muralu jest ściśle związana z historią regionu. Jako polska firma, zlokalizowana na Podkarpaciu, chcemy pokazywać, że dumę z korzeni można wyrażać nowatorsko i niekonwencjonalnie. Kreując elementy przestrzeni publicznej, dokładamy starań, by zarówno wizualnie, jak i merytorycznie współgrały one z otoczeniem - wyjaśnia Aleksandra Małozięć z firmy Śnieżka SA.
Kamienica, na której został wykonany mural, mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 22. Dzieło zostało wymalowane na ścianie znajdującej się od strony ul. Sobieskiego, w ścisłym Śródmieściu, w sąsiedztwie ważnych instytucji. Jak tłumaczy Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie: Zasugerowaliśmy, aby zaakcentować blisko 80-letnią tradycję istnienia przemysłu lotniczego w Rzeszowie. Pomysł przeniesienia na elewację budynku rysunku technicznego samolotu bombowego ŁOŚ, uznaliśmy za niezwykle trafny i błyskotliwy. Wiąże się on z początkami produkcji silników w Państwowych Zakładach Lotniczych wybudowanych w 1938 roku w Rzeszowie w ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

COP-owski motyw wpisuje się również tematycznie w kontekst przestrzenny tej części Rzeszowa, po przeciwległej stronie ulicy znajduje się bowiem modernistyczna kamienica na rogu ul. Asnyka i Jana III Sobieskiego wybudowana pod koniec lat 30. XX wieku dla pracowników COP-u.

- Jestem przekonana, że wykonany mural wzbogaca nie tylko jakość estetyczną budynku, na którym powstał, lecz jest także wartościowym i interesującym akcentem w zabytkowej przestrzeni Rzeszowa - dodaje Edyta Dawidziak.

Obraz o powierzchni około 250m2 w całości został namalowany przy użyciu najwyższej jakości produktów Foveo-Tech, marki z portfolio FFiL Śnieżka SA.
Rzeszowski mural to pierwsza z realizacji w ramach nowo podjętej przez Śnieżkę artystycznej inicjatywy, której pilotaż realizowany jest na Podkarpaciu. Ma ona na celu akcentowanie tradycji i historii polskich miast, poprzez tworzenie w ich obrębie obrazów, których tematyka nawiązuje do wątków o szczególnym znaczeniu dla tożsamości lokalnych społeczności. Wkrótce podobną twórczość miejską będzie można podziwiać w Dębicy.

pd, (sniezka.pl)

  • autor: pd, (sniezka.pl)

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj