KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W zespole staromiejskim dofinansowano 20 remontów zabytków

Zabytkowy budynek przy rondzie Dywizjonu 303 (osiedle przy ul. Żwirki i Wigury). Zabytkowy budynek przy rondzie Dywizjonu 303 (osiedle przy ul. Żwirki i Wigury). Fot. Piotr Dymiński

Informacja o realizacji prac przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, a dotowanych z budżetu miasta znalazła się w programie listopadowej sesji rady.

REKLAMA


Informację radnym przedstawiła Marta Rymar - Miejski Konserwator Zabytków. W celu poprawy stanu zachowania zabytków nieruchomych Gmina Miasto Krosno co roku przyznaje dotacje za prace budowlane i konserwatorskie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Na przestrzeni ostatnich lat (2010-2017) dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta udało się odnowić 18 z 28 kamienic znajdujących się przy płycie Rynku, 16 budynków w obrębie zespołu staromiejskiego i dofinansowano remonty zabytkowych kościołów, z czego kościół św. Wojciecha i M.B. Częstochowskiej oraz wieża kościoła Farnego zostały odrestaurowane w całości.

W 2017 r. przyznano 25 dotacji na zabytki o łącznej kwocie 355 tysięcy złotych, w tym 20 dotacji wykorzystano na poprawę stanu zachowania obiektów zabytkowych znajdujących się w zespole staromiejskim (pozostałe 5 poza ścisłym centrum).

Radny Stanisław Czaja (Samorządne Krosno), pytał o zabytkowy budynek przy rondzie Dywizjonu 303 (osiedle przy ul. Żwirki i Wigury, zobacz: Nowe rondo nazwą imieniem "Dywizjonu 303"). Chodzi o okazały obiekt, pozostałość po przedwojennej szkole lotniczej.

Marta Rymar poinformowała, że w ubiegłym roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków na wniosek lokalnej społeczności. Rejestr nie objął tylko przybudówek, które mogą zostać usunięte.

- Sprawa jest otwarta, obiekt może być rozbudowany. Nie ma przeszkód, jeżeli chodzi o przebudowę i rozbudowę. Koncepcji może być wiele - stwierdziła Marta Rymar. Obiekt znalazł się w obszarze rewitalizacji Krosna.

Radny Adam Przybysz dopytywał o budynek przy zbiegu ulic Lewakowskiego, Łukasiewicza i Piłsudskiego. Chodzi o obiekt, który został wpisany do rejestru zabytków, co uniemożliwiło realizację planów budowy dużego ronda przy Starym Cmentarzu.

Marta Rymar wyjaśniła, że gmina nie jest właścicielem, więc nie jest stroną w sprawie. Dodała, że obiekt musiałby być w bardzo złym stanie technicznym i zagrażać bezpieczeństwu, żeby móc go wykreślić z rejestru zabytków. Bardzo trudne byłoby też przeniesienie obiektu, bo na to musiałaby być zgoda prywatnego właściciela.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • marko

  Można część podziemną wyremontować i udostepnić zwiedzającym.

  Zgłoś nadużycie marko piątek, 27, kwiecień 2018 10:06 Link do komentarza
 • riesling

  Budynek jest podobno nadwyrężony wybuchem,pewnie podczas próby wysadzenia przez wycofujących się Niemców.Był to- w czasach swojej świetności- naprawdę piękny obiekt [posiadam zdjęcie].Po wojnie znaczna część okien została zamurowana,zapewne dla wzmocnienia konstrukcji.Rekonstrukcja byłaby kosztowna i nie podejmie się pewnie tego zadania miasto.Pamiętam jazgot jaki podniósł się,kiedy miasto przymierzało się do remontu starej huty.Może znajdzie się inwestor prywatny,a konserwator przyzna dotację

  Zgłoś nadużycie riesling wtorek, 19, grudzień 2017 18:43 Link do komentarza
 • baracuda

  A.
  Z historią krośnieńskiego lotniska i lotnictwa na podkarpaciu można zapoznać się w siedzibie Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa mieszczącego się na zapleczu budynku Aeroklubu Podkarpackiego. Odnośnie pomysłu zagospodarowania budynku popieram z całej siły. Może warto się zastanowić na zorganizowaniu w nim jakiejś fili przedszkola lub świetlicy dla dzieci i młodzieży.

  Zgłoś nadużycie baracuda wtorek, 19, grudzień 2017 12:07 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  Poniżej 3 komentarze i pełna, fajna propozycja co zrobić z niszczejącym budynkiem. A radni dalej będą się zastanawiać...

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam sobota, 16, grudzień 2017 12:53 Link do komentarza
 • A.

  A na murach - murale związane z lotnictwem i baloniarstwem.

  Zgłoś nadużycie A. piątek, 15, grudzień 2017 19:40 Link do komentarza
 • A.

  Tak naprawdę w Krosnie nie ma dostępnych na co dzień i dla każdego śladów zawodów balonowych czy tradycji lotniczych.
  Na lotnisko można sobie popatrzeć zza płotu, na balony w maju, a w tym budynku powinna być całorocza interaktywna wystawa lotniczo - balonowa i zajęcia z tym zwiazane.Na pewno znajdą się w archiwachbdawne zdjęcia, filmy, maszyny itp. Do tego nowoczesne symulatory lotu, filmy, sala ćwiczeń i inne atrakcje dla dzieci i młodzieży.

  Zgłoś nadużycie A. piątek, 15, grudzień 2017 19:39 Link do komentarza
 • A.

  Odremontowany budynek powinien w swojej funkcji nawiązywać do dawnej szkoły lotniczej. A więc może w nim być np muzeum lotnictwa i balonów, sedziba aeroklubu, kółek modelarskich i innych rzeczy związanych z lotnictwem. do tego coś w rodzaju centrum nauki - zajęcia dla dzieci, młodzieży i starszych związane z nowymi technologiami.

  Zgłoś nadużycie A. czwartek, 14, grudzień 2017 19:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?