KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Polskie drużyny tryumfują w Konkursie Łazików Marsjańskich na Podkarpaciu

Polskie drużyny tryumfują w Konkursie Łazików Marsjańskich na Podkarpaciu Fot. materiały prasowe

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich "European Rover Challenge" odbyły się w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Jasionce. Czołowe miejsca zajęły reprezentacje polskich uczelni.

REKLAMA


Ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała III edycję European Rover Challenge 2016. Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zakończył rywalizację na II miejscu. Na podium znaleźli się też kanadyjscy studenci McGill z Queens University w Kingston. Nagrodę specjalną w konkurencji Maintenance otrzymało Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

III edycja European Rover Challenge 2016 zakończona. Na specjalnej arenie imitującej powierzchnię Marsa zmierzyły się 23 drużyny. Polskę reprezentowało 15 drużyn z 13 uczelni wyższych i jedna z Młodzieżowego Domu Kultury. W konkursie wystąpili też przedstawiciele m.in Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i po raz pierwszy Nepalu.

Drużyny, które zakwalifikowały się do finału miały ponad 3 miesiące na to, by przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.

- Wygrali najlepsi. Cieszymy się bardzo, że Polska po raz kolejny udowodniła, że w branży robotycznej jesteśmy nie do pobicia. Zwłaszcza, że dokumentacje projektowe, które nadesłali zawodnicy spełniały wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach - podsumował sukces Polaków Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

Trzecia edycja European Rover Challenge odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. W ciągu dwóch poprzednich odsłon, w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.

Nagrody w tej edycji ufundowali m.in DPS Software i National Geographic.

ic

  • autor: ic

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?