KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Europejski Parlament Młodzieży w Rzeszowie zakończył obrady

Europejski Parlament Młodzieży w Rzeszowie zakończył obrady Fot. WSIiZ Rzeszów

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament - EYP) to jedna z największych na świecie platform debaty i edukacji obywatelskiej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi z całej Europy.  Jedna z trzech sesji regionalny została przeprowadzona w Rzeszowie, obrady główne, będące zwieńczeniem wydarzenia zorganizowano w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

REKLAMA


W sesji regionalnej w Rzeszowie, która trwała w dniach 24-27 marca brało udział ok. 100 młodych osób z Polski, jak i siedemnastu krajów Unii Europejskiej. Gościli on w II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz WSIiZ w Rzeszowie.

Była to trzecia i ostatnia w tym roku sesja w Polsce, po toruńskiej (16-19 luty) oraz poznańskiej (10-13 marca). Uczestnicy wymieniali się poglądami dotyczącymi spraw ekonomicznych, politycznych i społecznych. Podsumowaniem wydarzenia było Zgromadzenie Główne (General Assembly) będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego i odbyło się w Auli im prof. Jerzego Chłopeckiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na lokalizację Zgromadzenia Głównego wybraliśmy WSIiZ w Rzeszowie, ponieważ jest to międzynarodowa uczelnia z dużym prestiżem - podkreśla Marcelina Mierzwa, główny organizator regionalnej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Rzeszowie.

Spotkania Europejskiego Parlamentu Młodzieży odbywają się według sprawdzonego formatu, stosowanego przez wszystkie siostrzane organizacje w Europie. W pierwszej części uczestnicy poznają̨ się oraz budują zespoły w procesie gier integracyjnych i komunikacyjnych. Następnie, symulując pracę wybranych komisji Parlamentu Europejskiego, dyskutują nad aktualnymi problemami oraz opracowują serię rozwiązań, tzw. rezolucję. W ostatnim dniu obrad przeprowadzane jest Zgromadzenie Generalne, będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.

- Zgromadzenie w stolicy naszego województwa młodzieży z całej Europy było niepowtarzalną okazja, do pokazania, że Rzeszów jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim o wielkim potencjale turystycznym, ekonomicznym, edukacyjnym i kulturalnym. Zależało nam na współpracy z osobami, które rozumieją, jak istotne jest wspieranie młodzieży w procesie edukacji obywatelskiej - dodaje Marcelina Mierzwa.

Europejski Parlament Młodzieży to organizacja zrzeszająca 28 państw unijnych i 6 państw spoza Unii, dzięki temu uczestnicy mogą zawrzeć wiele międzynarodowych znajomości, a oficjalne posesyjne pożegnanie to "see you somewhere in Europe!" (do zobaczenia gdzieś w Europie - ang.). Europejski Parlament Młodzieży uczy sztuki debatowania oraz wyczula  na wiele współczesnych europejskich problemów. Sam udział w sesji pomaga zdobyć wiele umiejętności językowych, jako iż angielski jest oficjalnym językiem EYP.

- WSIiZ jest głównym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe - Direct Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej.  Nasza uczelnie była więc naturalnym miejsce na obrady główne Europejskiego Parlamentu Młodzieży - dodaje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ i wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.


Fot. WSIiZ Rzeszów

  • autor: dł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?