KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/podkarpacie/2017/03/27/eyp

Europejski Parlament Młodzieży w Rzeszowie zakończył obrady

Europejski Parlament Młodzieży w Rzeszowie zakończył obrady Fot. WSIiZ Rzeszów

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament - EYP) to jedna z największych na świecie platform debaty i edukacji obywatelskiej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi z całej Europy.  Jedna z trzech sesji regionalny została przeprowadzona w Rzeszowie, obrady główne, będące zwieńczeniem wydarzenia zorganizowano w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

REKLAMA


W sesji regionalnej w Rzeszowie, która trwała w dniach 24-27 marca brało udział ok. 100 młodych osób z Polski, jak i siedemnastu krajów Unii Europejskiej. Gościli on w II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz WSIiZ w Rzeszowie.

Była to trzecia i ostatnia w tym roku sesja w Polsce, po toruńskiej (16-19 luty) oraz poznańskiej (10-13 marca). Uczestnicy wymieniali się poglądami dotyczącymi spraw ekonomicznych, politycznych i społecznych. Podsumowaniem wydarzenia było Zgromadzenie Główne (General Assembly) będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego i odbyło się w Auli im prof. Jerzego Chłopeckiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na lokalizację Zgromadzenia Głównego wybraliśmy WSIiZ w Rzeszowie, ponieważ jest to międzynarodowa uczelnia z dużym prestiżem - podkreśla Marcelina Mierzwa, główny organizator regionalnej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Rzeszowie.

Spotkania Europejskiego Parlamentu Młodzieży odbywają się według sprawdzonego formatu, stosowanego przez wszystkie siostrzane organizacje w Europie. W pierwszej części uczestnicy poznają̨ się oraz budują zespoły w procesie gier integracyjnych i komunikacyjnych. Następnie, symulując pracę wybranych komisji Parlamentu Europejskiego, dyskutują nad aktualnymi problemami oraz opracowują serię rozwiązań, tzw. rezolucję. W ostatnim dniu obrad przeprowadzane jest Zgromadzenie Generalne, będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.

- Zgromadzenie w stolicy naszego województwa młodzieży z całej Europy było niepowtarzalną okazja, do pokazania, że Rzeszów jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim o wielkim potencjale turystycznym, ekonomicznym, edukacyjnym i kulturalnym. Zależało nam na współpracy z osobami, które rozumieją, jak istotne jest wspieranie młodzieży w procesie edukacji obywatelskiej - dodaje Marcelina Mierzwa.

Europejski Parlament Młodzieży to organizacja zrzeszająca 28 państw unijnych i 6 państw spoza Unii, dzięki temu uczestnicy mogą zawrzeć wiele międzynarodowych znajomości, a oficjalne posesyjne pożegnanie to "see you somewhere in Europe!" (do zobaczenia gdzieś w Europie - ang.). Europejski Parlament Młodzieży uczy sztuki debatowania oraz wyczula  na wiele współczesnych europejskich problemów. Sam udział w sesji pomaga zdobyć wiele umiejętności językowych, jako iż angielski jest oficjalnym językiem EYP.

- WSIiZ jest głównym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe - Direct Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej.  Nasza uczelnie była więc naturalnym miejsce na obrady główne Europejskiego Parlamentu Młodzieży - dodaje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ i wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.

{gallery}podkarpacie/2017/03/27/eyp{/gallery}


Fot. WSIiZ Rzeszów

  • autor: dł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?