KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Szklany Zakątek". Powstanie nowa atrakcja turystyczna Krosna

Radosław Owoc - współwłaściciel Villa Glass Studio, Patrycja Dubiel - artystka szkła - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Zygmunt Rysz - wiceprezydent Unii Przedsiębiorczych, Paweł Bachota - prezydent Unii Przedsiębiorczych Radosław Owoc - współwłaściciel Villa Glass Studio, Patrycja Dubiel - artystka szkła - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Zygmunt Rysz - wiceprezydent Unii Przedsiębiorczych, Paweł Bachota - prezydent Unii Przedsiębiorczych

We wtorek (4 marca) oficjalnie zawiązał się Społeczny Komitet Budowy "Szklanego Zakątka" w Krośnie, czyli miejsca nawiązującego do historii i bogatej tradycji hutniczego zagłębia. Jak podkreślają pomysłodawcy ma być to nowoczesny "pomnik hutników szkła". Ma to być miejsce atrakcyjne dla turystów i mieszkańców.

REKLAMA


- W obecnych czasach budowanie pomników rodzi wiele kontrowersji, może dlatego że większość z nich wygląda tak jak wielu z nas sobie wyobraża pomnik - wyniosły na postumencie a na dole wieńce i bukiety. Dlatego zadecydowaliśmy, że nasz pomysł będzie nazywał się Zakątkiem Szklanym. W naszych sercach będzie on pomnikiem hutników szkła. Być może zyska on takie poparcie społeczne, że kiedyś zostanie nazwany pomnikiem ale nie o to nam chodzi - mówią pomysłodawcy Szklanego Zakątka członkowie Unii Przedsiębiorczych.

Na konferencji prasowej przedstawiono wstępne założenia projektu. Patrycja Dubiel pochodząca z Krosna artystka specjalizująca się w formach szklanych jest projektantem Szklanego Zakątka, który będzie nawiązywać do sylwetek hutników stojących niegdyś obok Huty nr 1 przy ulicy Grodzkiej w Krośnie. Wykonanie oparte będzie jednak na zupełnie innej technologii. Artystka oprze się na technologii szkła fusingowego, w którym specjalizuje się krośnieńska huta Villa Glass Studio, wytypowana na głównego wykonawcę inwestycji.

Inicjatywa Szklanego Zakątka zyskuje bardzo duże poparcie wśród społeczeństwa a w komitecie honorowym swoją obecność potwierdziły znane osoby z życia polityczno-społecznego. Elżbieta Łukacijewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Poręba - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Juszczak - Starosta Krośnieński, Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna oraz Stanisław Słyś - Przewodniczący Rady Miasta Krosna. Organizatorzy zaprosili jeszcze inne osoby i czekają na potwierdzenie.

Jednocześnie został uruchomiony społeczny komitet na Facebooku gdzie, każdy kto ma ochotę poprzeć tę inicjatywę może przystąpić do projektu i uczestniczyć w dyskusji na temat chociażby miejsca, w którym miałby powstać Szklany Zakątek. Pomysłodawcom zależy na tym aby każdy mógł się wypowiedzieć na temat tej inicjatywy.

- Nie uzurpujemy sobie jakiegoś konkretnego miejsca, chociaż mamy kilka propozycji lokalizacyjnych, należy pamiętać, że wiele zależy od możliwości miasta tzn to i tak miasto ostatecznie musi wyrazić zgodę na postawienie Zakątka ale będzie dużo prościej przekonać włodarzy gdy będzie poparcie społeczne -  mówią członkowie komitetu

Pomysłodawcy wytyczają pewne kierunki koncepcyjne. Na stronie facebookowej Zakątka czytamy: - Musi być to obiekt przyjazny dla turystów. Miejsce gdzie będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zdjęcie takie będzie potem reklamować Szkło z naszego regionu oraz samo miasto Krosno.

- Sylwetki hutników mają mieć wielkość odpowiadającą naturalnym gabarytom człowieka. Cała instalacja ma być tak skonstruowana ta aby można było np. wcielić się w rolę pomocnika hutnika.

- Szklany Zakątek ma ba być hołdem dla hutników szkła.
- Będzie instalacją którą będzie można rozwijać (dodawać kolejne jej elementy) Kolejne postaci, ławeczki, latarnie itp (wszystko ze szkła).

Wstępnie szacowany koszt "Zakątka" to około 200 tys. zł. - Rozpatrujemy różne miejsca np: plac franciszkański, skwer na rondzie (stara fontanna), zbieg ul. Tkacka Grodzka, Podwale, Legionów. Będziemy w związku z tym prowadzić konsultacje na Facebooku - zapowiadają inicjatorzy "Zakątka". Mają też inny pomysł - Chcemy zrobić imprezę promującą szkło w ostatni weekend czerwca o roboczej nazwie "Weekend Szklany" - dodają.

Inicjatorom pomysłu zależy na pozyskiwaniu środków z różnych stron: ze środków własnych Stowarzyszenia, od sponsorów z dotacji i dobrowolnych wpłat. Chcą wrócić do pomysłu skarbonki która niegdyś stała na krośnieńskim rynku i zbierano do niej datki na fundusz remontu zabytków tak każdy mógł by się dołożyć do budowy "Pomnika Hutników".

łz/inf. pras./red.

 • autor: łz/inf. pras./red.

9 komentarzy

 • gecu

  Sam Rysz nie jest do tego przekonany,

  Zgłoś nadużycie gecu sobota, 15, marzec 2014 09:10 Link do komentarza
 • Speak

  Kolejny pomnik to dla mnie samego mała atrakcja turystyczna. Już wystarczająco atrakcyjne pomniki zrobiono w całym Krośnie pod tytułem "Dzidy laserowe" (piszczele do dmuchania ręcznego szkła) co nikt nie wie co oznaczają, a zwłaszcza przybyli tzw. "turyści". Teraz będziemy mieć szklanych hutników, ponieważ za kilka lat nie będzie hut to może oni nam zostaną w pamięci, bo szkołę hutniczą zamknęli dla galerii szkła KHS i nie ma nawet gdzie szkolić naszych hutników.

  Zgłoś nadużycie Speak sobota, 15, marzec 2014 02:03 Link do komentarza
 • Realista

  Hołd hutnikom złożycie poprzez stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy dla nowego pokolenia hutników

  Zgłoś nadużycie Realista piątek, 14, marzec 2014 18:23 Link do komentarza
 • Kościelny

  Prawdę mówiąc nie za bardzo lubię Dubielowa,która lansuje się na meczach,a w radzie miasta głosuje jak wiatr zawieje,byle przypodobać się wyborcom, ale nie mam nic przeciwko by jej córka zaprojektowała coś ładnego dla naszego miasta.A wy piszący poniżej przestańcie wiecznie krytykować.Nalezy się zastanowić co ty zrobiłeś dla naszego Miasta?A może masz jakiś pomysł który można zrealizować.?Tylko ktoś kto nic nie robi potrafi wiecznie krytykować.

  Zgłoś nadużycie Kościelny piątek, 14, marzec 2014 16:26 Link do komentarza
 • QBA

  Mnie się ten pomysł podoba ! (nie samym chlebem człowiek żyje) Do tych , którzy już marudzą, że niby zamiast miejsc pracy ,,, itp. , itd. :)
  Należy się HOŁD naszym Dziadkom, Ojcom , Braciom ,,,itd , którzy pracowali , bądź pracują w tym ciężkim zawodzie !
  Pamiętam, pomnik przy wjeździe do "1" , to mógł by być "wzór", ale teraz wskazana jest nowocześniejsza FORMA.
  Myślę o czymś , co było by "INDYWIDUALNE" ,,, np. jakiś ruchomy, z elementami multimedialnymi , tak żeby każde zdjęcie było niepowtarzalne !! ??

  Zgłoś nadużycie QBA piątek, 14, marzec 2014 16:22 Link do komentarza
 • obserwator

  Kolejna głupota zrodziła się w jakiejś głowie.
  Co to jest ta Unia Przedsiębiorczych - jaka unia takie pomysły, czego lepszego się spodziewać !!!

  Zgłoś nadużycie obserwator piątek, 14, marzec 2014 10:49 Link do komentarza
 • polanka

  Już dość ludzi którzy dobrze się bawią stawiając jakieś cuda. Do roboty i pomyślcie jak zatrzymać młodych w Krośnie, jak ściągnąć inwestorów. A nie kolejny CDS fundujcie ludziom.

  Zgłoś nadużycie polanka piątek, 14, marzec 2014 10:45 Link do komentarza
 • mqaz

  Racja, jak nie ma opcji stworzenia miejsc pracy u nas w Krośnie, to zostaje tylko lepsze połączenie z Rzeszowem no i może jeszcze Warzycami. No i jeszcze powinniśmy lobbować nad łącznikiem kolejowym do Przybówki i już nasze władze mają nową wizję PR-ową "Krosno najtańszą sypialnią Rzeszowa". :(

  Zgłoś nadużycie mqaz piątek, 14, marzec 2014 10:43 Link do komentarza
 • BB

  LUdzie krosno to nie turystyka palnijcie sie w łeb. Tu musi powstać s19 żeby ludzie mogli dojerzdzac do rzeszowa do roboty w 30 min. Władze krosna to chyba juz wogóle nie maja żadnych pomysłów poza PR owskim dogorywaniem

  Zgłoś nadużycie BB piątek, 14, marzec 2014 10:17 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?