Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Katolik" najlepiej udziela pomocy

"Katolik" najlepiej udziela pomocy Fot. archiwum

Uczniowie Gimnazjum Katolickiego okazali się najlepsi w konkursie pierwszej pomocy organizowanym przez PCK w "Naftówce". Była to już VII edycja zawodów dla gimnazjalistów. Na jednym z "ognisk urazowych" pomagano ofiarom bójki: opatrywano ranę zadaną nożem w brzuch.

REKLAMA7 marca 2014 roku na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 ("Naftówka") w Krośnie odbyła się kolejna, VII edycja Regionalnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej. Patronat nad konkursem objął Prezydenta Miasta Krosna - Piotr Przytocki, Poseł do Parlamentu Europejskiego - Elżbieta Łukacijewska oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK - Władysław Tlałka.


- Od siedmiu lat, poprzez ten konkurs "Naftówka" promuje zasady udzielania pierwszej pomocy wśród gimnazjalistów. W tym roku uczestniczyło 23 zespoły uczniowskie (3 szkoły wystawiły po 2 zespoły), głównie z powiatu krośnieńskiego. W konkursie udział wzięły także dwa zespoły ze Słowacji (Gimnazjum w Svidniku i Giraltovcach) - informuje Przewodniczący Komisji Konkursowej Zbigniew Moskal.

W tegorocznym konkursie 3-osobowe zespoły gimnazjalistów udzielały pomocy w trzech ogniskach urazowych oraz rozwiązywały test z pierwszej pomocy.

- Na pierwszym ognisku uczestnicy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na trzech fantomach medycznych: niemowlęcym, dziecięcym i dorosłym. W drugim, udzielali pomocy ofiarom wypadku drogowego. Tutaj uczniowie oceniani byli za zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pomocy uczestnikom wypadku, tj. kierowcy z objawami zawału serca oraz osobie potrąconej przez samochód z urazami miednicy i kręgów szyjnych. Ze względu na charakter i znajomość zagadnień tego ogniska sędziami byli: Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego - Józef Biernacki oraz funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z Krosna - mówi Zbigniew Moskal.

Na trzecim ognisku urazowym młodzi ratownicy pomagali ofiarom bójki, m.in. opatrywali ranę zadaną nożem w brzuch i ranę przedramienia. Sędzią głównym tego ogniska był Maciej Socha, ratownik medyczny, absolwent Naftówki.

W tegorocznej edycji najlepszy okazał się zespół gimnazjalistów z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, który po raz kolejny zdobył główne trofeum-puchar Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego.

Miejsce drugie i puchar Prezesa Zarządu Oddziału PCK w Krośnie, Władysława Tlałki zdobył zespół gimnazjalistów z Dukli. Trzecie miejsce przypadło gimnazjum ze Świerzowej Polskiej, dla którego puchar ufundował Komendant Miejski PSP w Krośnie, Krzysztof Korzec. Równie wysoki poziom umiejętności ratowniczych pokazali uczniowie ze słowackich gimnazjów w Svidniku i Giraltovcach.

Końcowa klasyfikacja zespołowa VII edycji Konkursu (pierwsza dwunastka)
1. Katolickie Gimnazjum Krosno - 149,82 pkt.(Aleksandra Chudy, Dominika Wojdyła, Karolina Krajmas)
2. Gimnazjum w Dukli - 146,00 pkt.(Gabriela Szczurek, Bernard Chrunik, Mateusz Bąk)
3. Gimnazjum w Świerzowej Polskiej - 140,91pkt.(Klaudia Biedka, Aleksandra Janocha, Kamila Hac)
4. Gimnazjum w Węglówce - 132,26 pkt.
5. Gimnazjum w Klimkówce - 118,91 pkt.
6. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie - 116,66 pkt.
7. Gimnazjum w Korczynie - 116,58 pkt.
8. Gimnazjum w Odrzykoniu - 116,08 pkt.
9. Gimnazjum Nr 3 w Krośnie - 113,40 pkt.
10. Gimnazjum w Milczy - 110,99 pkt.
11. Gimnazjum Nr 4 w Krośnie - 110,90 pkt.
12. Gimnazjum w Iwoniczu - 110,40 pkt.

Końcowa klasyfikacja indywidualna (pierwsza dziesiątka)
1. Aleksandra Chudy (Katolickie Gimnazjum Krosno)
2. Adrian Sadowy (Gimnazjum Nr 1 Krosno)
3. Karolina Krajmas(Katolickie Gimnazjum Krosno)
4. Patrycja Buczek (Gimnazjum Świerzowa Polska)
5. Dominika Wojdyła (Katolickie Gimnazjum Krosno)
6. Michał Zajdel (Gimnazjum Nr 2 Krosno)
7. Bernard Chrunik (Gimnazjum Dukla)
8. Gabriela Szczurek (Gimnazjum Dukla)
9. Kamila Hac (Gimnazjum Świerzowa Polska)
10. Mateusz Bąk (Gimnazjum Dukla)

Dodatkowo pucharami wyróżnione zostały zespoły, które najlepiej radziły sobie w ogniskach urazowych. I tak, za najskuteczniejszą pomoc w resuscytacji krążeniowo-oddechowej puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zdobyli uczniowie ze Świerzowej Polskiej. Za najlepiej udzieloną pomoc podczas wypadku drogowego puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie zdobyli również uczniowie gimnazjum ze Świerzowej Polskiej. Puchar Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie otrzymali uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Krośnie za najlepszy wynik w testach z pierwszej pomocy.

Atrakcje dodatkowe
Podczas konkursu jego uczestnicy mieli okazję poznać charakter pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Na szkolnym parkingu przez kilka godzin ratownicy medyczni, strażacy i policjanci byli dostępni dla gimnazjalistów. Odpowiadali na pytania oraz prezentowali pojazdy uczestniczące w akcjach ratunkowych, a także swój sprzęt. Poza służbami zawodowymi pod szkołę zajechał także nowoczesny MAN z OSP z Odrzykonia.

Dodatkowymi atrakcjami tego konkursu była możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich oraz pokonania "toru przeszkód" po założeniu alkogogli. Najlepszymi strzelcami okazali się: Mateusz Korona(Gimnazjum Nr 1 Krosno), Krystian Fejkiel i Konrad Zawisza(obaj z Gimnazjum Nr 3 Krosno).

- Niemal wszyscy uczniowie i ich opiekunowie po nałożeniu alkogogli mieli okazję odczuć jak zaburzona zostaje świadomość po spożyciu alkoholu i jak wielkie zagrożenie w związku z tym stanowią pijani kierowcy - podkreśla Zbigniew Moskal.

Najlepsze zespoły otrzymały puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki, Posła do Parlamentu Europejskiego Elżbietę Łukacijewską, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, ZR PCK w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendanta Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie i ZSP Nr 4 w Krośnie.

zm/pd
Fot. archiwum

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj