KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Muzeum w Krośnie i "Najwyższy Czas!"

Muzeum w Krośnie i "Najwyższy Czas!" "Najwyższy Czas!" - Rok XXV - Nr 13 (1245) - 29 marca 2014

Dwustronicowy wywiad na temat działalności Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych działającego w Krośnie opublikował tygodnik “Najwyższy Czas!”. To pierwsza publikacja w ogólnopolskiej prasie o tym otwartym w 2013 roku obiekcie.

REKLAMA


Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych założyło troje przyjaciół, których połączyła wspólna pasja. Piotr i Dorota Kiełtyka oraz Lesław Wilk zebrali około 1500 eksponatów związanych z działaniami wojennymi na Podkarpaciu w latach 1914-1945.

Ekspozycja robi niezwykłe wrażenie. Pierwsza część zlokalizowana jest w ...poniemieckim schronie przeciwlotniczym wybudowanym w pobliżu krośnieńskiego lotniska w trakcie II Wojny Światowej. Następnie zwiedzający wychodzą do ogrodu, gdzie znajduje się ekspozycja półplenerowa, w tym nawet broń ciężka i niemiecki pojazd Kettenkraftrad. Pozostała część ekspozycji znajduje się w specjalnie zaadoptowanych pomieszczeniach domu rodzinnego Piotra Kiełtyki. Dom już stał w tym miejscu podczas II Wojny Światowej, a Niemcy wybudowali swój schron przy samej granicy posesji.

Pod koniec marca dwustronicowy wywiad na temat funkcjonowania muzeum opublikował tygodnik “Najwyższy Czas!” Na pytania dziennikarza odpowiadał Lesław Wilk, jeden z twórców Muzeum.

Pytania Tomasza Cukiernika z tygodnika “Najwyższego Czas!” dotyczyły w znacznej mierze realiów funkcjonowania prywatnego muzeum w Polsce. Ponadto dziennikarz pytał o samo muzeum i jego zbiory. Lesław Wilk mówił o organizowanych przez muzeum "lekcjach żywej historii" oraz pokazie z udziałem Grupy Rekonstrukcyjnej. Ponadto wskazywał na unikalne przedmioty znajdujące się w zbiorach, w tym o umundurowaniu (np. polskiego z 1939 roku czy umundurowania austriackiego strzelca górskiego z I Wojny Światowej), eksponatach ze Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich czy o tablicy z obozu w Szebniach.

Publikacja prawdopodobnie okazała się dobrą promocją Krosna i Muzeum. - Za mało czasu upłynęło od publikacji, żeby zauważyć efekty, ale zaraz następnego dnia była u nas pani stomatolog z Rzeszowa - mów Lesław Wilk - Powiedziała, że po przeczytaniu tego wywiadu wsiadła w samochód i musiała tu przyjechać. Była zachwycona naszym muzeum, zadawała wiele pytań, długo rozmawialiśmy na różne tematy. Powiedziała też, że na pewno będziemy mieli dużo odwiedzin z całej Polski, bo wiele osób uwzględni Muzeum w swoich planach na sezon turystyczny. Po 29 marca zaobserwowaliśmy też znaczny wzrost odwiedzin na naszej stronie internetowej (www.muzeumkrosno.pl) - dodaje Lesław Wilk.

O otwarciu Muzeum pisaliśmy na KrosnoCity w listopadzie (Fenomen: pierwsze prywatne muzeum w Krośnie). Muzeum czynne jest przez cały tydzień oprócz poniedziałku.

pd
Fot. archiwum

  • autor: pd

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?