KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Drogi rowerowe i wątpliwości czytelników Polecamy

Ścieżka rowerowa przy ul. Czajkowskiego Ścieżka rowerowa przy ul. Czajkowskiego Fot. KrosnoCity.pl

"To droga dla rowerów czy tylko chodnik z czerwonej kostki?", "Ta ścieżka rowerowa jest jedno czy dwukierunkowa?" W wiadomościach do naszej redakcji dzielicie się wątpliwościami związanymi z oznakowaniem dróg rowerowych. Nic dziwnego, na ulicach jest coraz więcej aut, więc rowerzyści szukają bezpieczniejszej formy przemieszania się.

REKLAMA


Nasza czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie ścieżek rowerowych w Krośnie, w tym wzdłuż ul. Czajkowskiego. Przytoczyła przypadek z innego miasta - Moja znajoma przy takim samym oznakowaniu zderzyła się z innym rowerzystą. Została uznana winną tego, że jechała pod prąd. Policjant powiedział, że ścieżka jest jednokierunkowa, a wynika to z oznakowania poziomego - stwierdziła czytelniczka. Należy też zwrócić uwagę, że znak informujący o drodze rowerowej jest prawie niewidoczny dla nadjeżdżających od strony przejazdu kolejowego.

ul. Czajkowskiego

W związku z tą informacją zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o wyjaśnienia, tym bardziej, że już nieraz zwracaliście uwagę KrosnoCity.pl na oznakowanie dróg rowerowych lub odcinków chodników przypominających drogi rowerowe.

- Ścieżka rowerowa przy ulicy Czajkowskiego jest dwukierunkowa. Droga rowerowa jednokierunkowa od dwukierunkowej różni się szerokością - odpowiada Joanna Sowa, rzecznik prasowy prezydenta Krosna.

Droga rowerowa czy tylko czerwona kostka?
Uzyskując odpowiedzi na nasze pytania dowiedzieliśmy się, że odcinek chodnika z czerwonej kostki wzdłuż ulicy Pużaka (od strony ulicy Czajkowskiego w kierunku tzw. "zetki") nie jest drogą rowerową ponieważ w chodniku znajdują się słupy elektryczne. W przyszłości po usunięciu słupów odcinek chodnika z czerwonej kostki może stanowić ścieżkę rowerową.


ul. Pużaka

Tymczasem odcinek chodnika z czerwonej kostki wzdłuż ulicy Legionów, obok stadionu jest ścieżką rowerową. - W najbliższym czasie zostanie on odpowiednio oznakowany - informuje Joanna Sowa. W odpowiedzi na nasze pytania dodaje też - Rowerzyści poruszający się po jezdni ulic nie są ścigani jeśli nie ma zakazu wjazdu rowerów na poszczególnych ulicach.

Nasze pytanie wynikało z art. 33 Kodeksu Drogowego "rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza". Stanowi to pewien problem, gdy nie mamy pewności czy "coś" jest drogą rowerową.

Czy można jeździć po bulwarze?
Chodnik na wałach nad Lubatówką nie jest oznakowany jako droga dla rowerów. Z drugiej strony jest to jeden z najbezpieczniejszych szlaków dla rowerzysty. Czy wolno jeździć tam rowerem? Jak informuje Urząd Miasta: "nowelizacja w 2014 r. ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne znosi zakaz przejeżdżania rowerami wzdłuż korony wałów oraz likwiduje kary, jakie nakładano za jazdę rowerem po koronie wałów przeciwpowodziowych. Natomiast w przypadku gdy zagrożona jest szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz w razie wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach, jak również w razie konieczności wykonania prac związanych z konserwacją lub remontem wałów przeciwpowodziowych właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych". Z tego wynika, że chyba wolno.

Piotr Dymiński

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?