KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie ruszyła Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. PixaBay

Prawne i procesowe aspekty zwalczania przestępczości to temat inauguracyjnego wykładu Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Krośnie. Organizatorem spotkania była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.

REKLAMA


W wykładzie, który odbył się 19 marca w krośnieńskim artKinie, uczestniczyło kilkuset uczniów z dziewięciu krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Akademia to projekt WSPiA utworzona we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

- Prowadzący zajęcia wyjaśniali młodym ludziom zasady odpowiedzialności za czyny zabronione. W czasie spotkania omówione zostały także różne formy przestępczości, w tym popełnianej przez młodzież oraz przestępczości zorganizowanej. Wykładowcy tłumaczyli, jaka kara może nas spotkać za różne przestępstwa - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

Nie zabrakło tematu dotyczącego użytkowania nowoczesnych technologii. Mówiono o sposobach walki z cyberprzestępcami oraz o anonimowości w sieci. Całość zakończyła ożywiona dyskusja wykładowców WSPiA z uczniami krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych.

- Mogliśmy dowiedzieć się, które z naszych codziennych zachowań mogą zostać uznane za przestępstwo lub wykroczenie. Profesor z WSPiA podawał nam wiele przykładów zachowań, które mogą wydawać się nieszkodliwe, a w rzeczywistości możemy za nie zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To np. wagary czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - mówili po wykładzie uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Dodają, że już czekają na kolejne zajęcia, w szczególności na te praktyczne dotyczące wariografu czy zbierania śladów na miejscu przestępstwa.

Kolejne zajęcia odbędą się w najbliższy czwartek, 26 marca podczas organizowanego w Rzeszowie II Podkarpackiego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W kampusie WSPiA gościć będą uczniowie z sześciu miast, w których działać będzie Akademia.

O Akademii
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych z sześciu podkarpackich miasta: Krosna, Jasła, Dębicy, Łańcuta, Przemyśla i Rzeszowa.

Podstawowym celem działalności akademii jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.

W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf.

Szczegóły dotyczące PMAKiB można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?