KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowe samoloty w "Mechaniku"

Nowe samoloty w "Mechaniku" Fot. ZSP 3 "Mechanik"

17 marca na krośnieńskim lotnisku wylądowały dwa pierwsze samoloty typu Pipistrel Sinus, które zasiliły szkolną flotę powietrzną "Mechanika". Sinus łączy w sobie cechy szybowca i samolotu, a to skutkuje świetnymi osiągami oraz niezwykłą ekonomią podczas przelotu. W sumie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 dysponuje 6 samolotami oraz nowoczesnym zapleczem szkoleniowym, w tym symulatorami lotu. "Jestem dumny, że tę ofertę mamy jako miasto" - mówi dyrektor.

REKLAMASymulator szybowcowy...

- Sinus jest pierwszym samolotem ultralekkim na świecie, którym w 2004 roku obleciano świat dookoła. Połączenie cech szybowca i samolotu sprawiło, że podczas przelotu z prędkością 200km/h potrzebuje zaledwie 9 litrów paliwa samochodowego PB95 na godzinę lotu, jest więc on jest najoszczędniejszym samolotem ultralekkim dostępnym na rynku. Posiada 100 litrowe zbiorniki paliwa co daje mu zasięg aż 2000 km - mówi dyrektor szkoły mgr Bogdan Adamski.

Szybowcową naturę Sinusa potwierdzają hamulce aerodynamiczne oraz jego wysoka doskonałość (1:28) zbliżona do szybowca SZD Puchacz, która pozwala na przelot odległości 28km przy utracie wysokości 1km.

- Jeśli chcemy cieszyć się urokami szybowania, po prostu wyłączamy silnik i ustawiamy śmigło w chorągiewkę, a gdy zajdzie taka potrzeba zawsze można uruchomić silnik i lecieć tam gdzie się zechce - dodaje dyrektor.

Oczywiście dzięki takiej wysokiej doskonałości, np. w przypadku awarii silnika, pilot może szybować dużo dłużej i na większe odległości niż innymi samolotami mając szansę znalezienia miejsca do bezpiecznego lądowania awaryjnego. Ponadto nad bezpieczeństwem załogi czuwa spadochron ratunkowy Galaxy GRS, którego uruchomienie w sytuacji zagrożenia bezpiecznie sprowadzi na ziemię cały samolot wraz z załogą!


- Nasze Sinusy są tak naprawdę 3 samolotami w jednym: szybowcem ze śmigłem, bardzo ekonomicznym samolotem o charakterze motoszybowcowym, a z opcją FLEX i krótkimi końcówkami skrzydeł świetnie nadają się do lotów na długich trasach z większymi prędkościami - podkreśla Bogdan Adamski.

Następną zaletą Sinus’a jest to, że w całości zbudowany jest z nowoczesnych materiałów kompozytowych posiadających w swoich strukturach włókna węglowe, szklane i Kevlar, które świadczą o wysokiej wytrzymałości konstrukcji przy zachowaniu małej masy. Sinusy dostarczone do "Mechanika" na swoim pokładzie posiadają elektroniczne urządzenia antykolizyjne typu TCAS, informujące pilota o innym ruchu lotniczym, Autopilota i GPS.


- Przygotowujemy się do kolejnego kursu naszych uczniów. Pierwsza grupa szkoli się od 10 kwietnia - informuje Dyrektor Adamski.

Uczniowie będą mogli na Sinusach wyszkolić się do licencji szybowcowej lub samolotowej, a cechą charakterystyczną tych ultralekkich samolotów jest także ich dopuszczenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do wykonywania lotów nocnych VFR.

- Kursy są realizowane w ramach programu "Podkarpacie stawia na zawodowców". Koszty są praktycznie w 100% pokrywane. Taki jest cel, żeby nasz absolwent, który kończy kierunek technik-mechanik lotniczy zdobył przynajmniej licencję pilota szybowcowego - podkreśla Bogdan Adamski. Szkolenia prowadzi Aeroklub Podkarpacki Krosno.

Nowe przepisy regulujące lotnictwo cywilne pozwalają by kurs pilota szybowcowego rozpocząć w wieku 16 lat.

"Mechanik" zakupił symulatory lotu. - Sprzęt jest zakupiony. Symulatory wypełniają lukę. Dobrze jest żeby zanim młody człowiek wzniesie się w powietrze najpierw przećwiczył wszystko na ziemi - mówi Bogdan Adamski.

W sumie "Mechanik" ma flotę sześciu statków powietrznych. Oprócz dwóch wspomnianych motoszybowców szkoła dysponuje dwoma dwuosobowymi szybowcami szkoleniowymi Perkoz oraz dwoma szybowcami Junior. 24 maja zakończona została procedura przyjęcia sprzętu lotniczego.

- Mamy całe zaplecze dydaktyczne, ćwiczeniowe w naszych obiektach. To jest: laboratorium symulatorów lotu, laboratorium nawigacji i laboratorium radionawigacji - mówi dyrektor Adamski.

Szkół o profilu mechaniki lotniczej jest w Polsce kilkanaście. Krosno ma przewagę dzięki bliskości lotniska. Dyrektor Bogdan Adamski chwali też współpracę z samorządem.

Szkoła ma nie tylko szybowce i motoszybowce, ale i robudowane zaplecze dydaktyczne, symulatory, wózki do przewożenia szybowców, wyciągarki szybowcowe - Cały sprzęt, który jest potrzebny by to szkolenie prowadzić. Jest to sprzęt nowy. Standard i jakość szkolenia będzie na wysokim poziomie. Jestem dumny, że tę ofertę mamy jako miasto. Nawiązujemy do tradycji przedwojennej gdy byliśmy silnym ośrodkiem szkolenia lotniczego - podkreśla dyrektor dodając, że "Mechanik" jest jedyną szkołą w kraju, która oferuje warunki szkolenia na tak wysokim poziomie.

pd
Fot. ZSP 3 "Mechanik"

 • autor: pd

6 komentarzy

 • moHer

  do Zetor. Zakup chyba poszedł z przetargu, więc jeśli cena została zawyżona (chyba, że chodzi Panu/Pani o to, że normalnie ten samolot tak dużo kosztuje) to jest to wina przepisów i Ustawy PZP.

  do cesna: co masz na myśli, że papier wszystko przyjmie? Uważasz że Urząd Lotnictwa Cywilnego dopuści do szkolenia samolot, którego nie powinien?

  PS. Symulator szybowcowy wygląda obłędnie. Gratulacje i powodzenia.

  Zgłoś nadużycie moHer poniedziałek, 01, czerwiec 2015 13:32 Link do komentarza
 • cesna

  ...papier wszystko przyjmie

  Zgłoś nadużycie cesna poniedziałek, 01, czerwiec 2015 09:34 Link do komentarza
 • A.

  Klasa "specjalny"... piszący wcześniej nie zna prawa lotniczego albo przestraszył się prostego napisu, który w przypadku szkolenia nie ma zastosowania... Otóż Pipistrel Sinus ma prawne i techniczne wszelkie możliwości aby na nim organizować szkolenie lotnicze... Takie są dokumenty, którymi dysponuje właściciel motoszybowców. Pozdrawiam, A.,

  Zgłoś nadużycie A. niedziela, 31, maj 2015 19:42 Link do komentarza
 • Zetor

  Zakupiono Sinusy w klasie Specjalny , na którym szkolenia nie da się prowadzić. O astronomicznej cenie za sztukę nie wspomnę...

  Zgłoś nadużycie Zetor sobota, 30, maj 2015 10:59 Link do komentarza
 • normy

  kiedy wyremontują ulicę Grodzką w Krośnie?
  Dzisiaj to masakra dla mieszkańców i karetek pogotowia !!!

  Zgłoś nadużycie normy piątek, 29, maj 2015 10:49 Link do komentarza
 • prof. dr Wiktor Traktor

  Do redaktora "pd" : skrót mgr od słowa magister piszemy bez kropki. Z kropką jest to błąd ortograficzny.

  Zgłoś nadużycie prof. dr Wiktor Traktor piątek, 29, maj 2015 10:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?