KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ranking Rzeczpospolitej 2015: Krosno w czołówce najlepszych samorządów

Podczas Gali, w redakcji "Rzeczpospolitej" zostały wręczone nagrody w rankingu tego pisma. Krosno zajęło 3 miejsce w rankingu miast najlepiej wykorzystujących fundusze unijne (w kategorii miast na prawach powiatu) oraz miejsce ósme w klasyfikacji generalnej miast na prawach powiatu. Jest drugim, obok Rzeszowa, podkarpackim miastem, które znalazło się w pierwszej dziesiątce.

REKLAMA


Gala odbyła się 13 lipca. Krosno znalazło się na podium w rankingu dotyczącym pozyskiwania środków unijnych, w kategorii miast na prawach powiatu - po Gliwicach i Dąbrowie Górniczej, zajęło trzecie miejsce. W pierwszej dziesiątce miast najlepiej pozyskujących środki unijne znalazło się jeszcze tylko jedno miasto z Podkarpacia - Rzeszów (miejsce 7).

Liderami w klasyfikacji generalnej miast na prawach powiatu zostały miasta: Gdańsk, Kraków i Wrocław. Rzeszów, pierwsze z podkarpackich miast, zajął miejsce siódme, Krosno - ósme. Jest to zdecydowany wzrost w stosunku do roku 2014, kiedy to Krosno było na miejscu 17.

Dwuetapowe badanie samorządów
Badanie, któremu zostały poddane miasta i gminy było dwuetapowe. Jak czytamy w metodologii badań, w pierwszym etapie wybrane zostały miasta, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2011-14 jednocześnie inwestując. Brane pod uwagę były tutaj dane Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce.

Do drugiego etapu zostały zakwalifikowane samorządy (595), których finanse najlepiej odpowiadały kryteriom wyznaczonym przez kapitułę. W tej grupie znalazło się 65 miast na prawach powiatu.

Drugi etap stanowiło badanie ankietowe. Poszczególne ankiety zawierały po 18 pytań dotyczących mi. In współpracy z organizacjami pozarządowymi, pozyskiwania środków zewnętrznych, wysokości bezrobocia czy wyników w testach szóstoklasistów i gimnazjalnych. Odpowiedzi na nie miały pomóc w wyborze najlepszych samorządów.

Samorząd jest równie ważny jak demokracja
Przewodniczącym Kapituły Rankingu jest prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Tak, podczas wręczenia nagród, mówił o znaczeniu samorządów terytorialnych w rozwoju kraju: - Samorząd jest równie ważny jak demokracja. Obywatele chcą mieć wpływ na to co ich otacza. Jednak, aby lokalna rzeczywistość się zmieniała potrzebni są też liderzy. Takich liderów - najlepsze gminy - wskazujemy w naszym zestawieniu Jego zdaniem ranking pozwala samorządowcom zarówno na samoocenę, jak i porównanie się z innymi gminami na podstawie kryteriów obiektywnych na ile to możliwe.

Rankingi Rzeczpospolitej są cenionymi w środowisku samorządowym, organizowanymi od wielu lat, plebiscytami miast. Krosno regularnie bierze udział w badaniach organizowanych przez redakcję Rzeczpospolitej i od wielu lat jest liderem jej rankingów.

umk

  • autor: umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?