KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcą likwidacji opłaty parkingowej w soboty. Złożono ponad 500 podpisów

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Stwarzyszenie Idea Carpathia chce likwidacji opłaty parkingowej w soboty. 14 sierpnia w tej sprawie złożono ponad 500 podpisów mieszkańców Krosna, listę chętnie popierały osoby z okolic, a także turyści.

REKLAMA


O inicjatywie stowarzyszenia informowaliśmy już w KrosnoCity.pl: Idea Carpathia: "Chcemy likwidacji opłat parkingowych w soboty".

Teraz inicjatorzy złożyli podpisy - Bardzo dziękuję mieszkańcom Krosna, którzy pomogli w zbiórce podpisów, chociaż nie są członkami Stowarzyszenia Idea Carpathia. Dziękuję też za pomoc działaczom Ruchu Narodowego - mówiła inicjatorka akcji, Edyta Wiśniowska.

- Zbiórka podpisów była okazją do wielu rozmów z mieszkańcami. Wiele osób chętnie popierało naszą akcję, od razu zwracając uwagę na inne tematy, którymi chcieli nas zainteresować - mówi Edyta Wiśniowska.

Organizatorzy informują, że podpisy chętnie składali też mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy w Krośnie pracują, uczą się, robią zakupy. Podkreślano, że temat jest istotny z punktu widzenia funkcjonowania miasta.

Projekt złożony przez Stowarzyszenie ma na celu doprecyzowanie uchwały Rady Miasta podjętej aż 12 lat temu.

Jak czytamy w uzasadnieniu:

Proponowana zmiana motywowana jest dostosowaniem uchwały obowiązującej w Krośnie do Art 13b ustawy o drogach publicznych ust 1., który stwierdza, że opłatę "(...) pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze (...)".

Tymczasem ani uchwała Rady Miasta Krosna Nr XV/313/03 z dnia 18 grudnia 2003 roku Nr XV/313/03, ani uchwała LIX/13/39/14 z dnia 27 czerwca 2014 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania nie określają dni roboczych, w które pobierana jest opłata.

Stowarzyszenie podkreśla, że początkowo opłatę pobierano od poniedziałku do piątku, a rozszerzenie jej na sobotę odbyło się bez zmiany uchwały Rady Miasta.

W uzasadnieniu projektu napisano:

Takie działanie uważamy za niedopuszczalne. Treść protokołów i fakt, że opłata przez pierwsze lata pobierana była tylko od poniedziałku do piątku wyraźnie wskazuje jakie dni robocze miał na myśli uchwałodawca. Podobnie za niedopuszczalne uważamy manipulowanie interpretacją "dnia roboczego". Kiedy potrzebujemy jako obywatele załatwić sprawę urzędową, oczekujemy na pismo z Urzędu, lub chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej, to sobota nie jest "dniem roboczym". Kiedy parkujemy samochód w centrum miasta, sobota okazuje się "dniem roboczym" i musimy uiścić opłatę.

Podczas briefingu prasowego wspomniano też o turystach z innych miast, którzy często są niemile zaskoczeni, że w Krośnie trzeba płacić za parking także w soboty.

Projekt poparty przez 500 mieszkańców zgodnie ze Statutem Miasta powinien zostać przyjęty pod obrady. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Nie wiadomo, ponieważ jest to pierwszy projekt złożony w taki sposób.

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • normy

  Jakie parkowanie w rynku?!
  Rynek powinien pozostać strefą bez samochodów !!!
  Tylko rowery i nogi !!!

  Zgłoś nadużycie normy poniedziałek, 17, sierpień 2015 20:10 Link do komentarza
 • NIE

  Na pewno jak nie będzie opłaty w soboty, to na Rynku będzie mniej aut ^_^
  Chcesz wygody? Płać!

  Powtarzam, że mam na myśli jedynie parkingi w centrum Starówki. Nie dotyczy to parkowania na osiedlach, Legionów czy Podwalu!!!

  Zgłoś nadużycie NIE poniedziałek, 17, sierpień 2015 15:22 Link do komentarza
 • JESTEM ZA!!!

  A teraz jest może pół rynku w autach? Też nie ma gdzie zaparkować!!!

  Zgłoś nadużycie JESTEM ZA!!! poniedziałek, 17, sierpień 2015 13:59 Link do komentarza
 • NIE

  JESTEM PRZECIW!
  Takie rozwiązanie byłoby świetne, ale dopiero po CAŁKOWITYM WYŁĄCZENIU RUCHU SAMOCHODOWEGO ZE STARÓWKI!
  Co się będzie działo, gdy parkowanie w soboty będzie bezpłatne? Cały rynek w autach! Nie można do tego dopuscić. Gdy to zostanie wprowadzone, likwidacja opłat w soboty może nastąpić bez problemu

  Zgłoś nadużycie NIE poniedziałek, 17, sierpień 2015 12:33 Link do komentarza
 • czytelnik 23

  pewno zwolennicy po i psl wyrzucą do kasza - tak jak w sejmie

  Zgłoś nadużycie czytelnik 23 poniedziałek, 17, sierpień 2015 12:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?