KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie obchodzono "Dzień Służby Celnej"

W Krośnie obchodzono "Dzień Służby Celnej" Fot. KrosnoCity.pl

W środę, 23 września w Krośnie obchodzono Dzień Służby Celnej. Liczne prezentacje, pokazy oraz "eksperymenty laboratorium celnego" przyciągnęły na krośnieński Rynek dzieci ze szkół. Każdy mógł zobaczyć niektóre przedmioty zatrzymane przez celników. Jakich pamiątek lepiej nie zabierać z wakacji? O tym można było porozmawiać z celnikami.

REKLAMA


Dzień Służby Celnej obchodzony jest corocznie 21 września, w dniu wspomnienia Świętego Mateusza Ewangelisty, który także był celnikiem. Święto ma na celu podkreślenie znaczenia Służby Celnej dla gospodarki i społeczeństwa kraju, a także Unii Europejskiej z racji powstania unii celnej.

Jest to święto wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SC.  Z tej okazji uroczyście wręczane są awanse, wyróżnienia i odznaczenie Zasłużony dla Służby Celnej. Organizowane są także plenerowe imprezy dla celników i ich rodzin.

Lokalnie uroczyste obchody miały miejsce w Krośnie, 23 września. Towarzyszył im przemarsz celników przez miasto z udziałem Miejskiej Orkiestry Górniczej. Na samym Rynku przygotowano szereg pokazów i prezentacji.

Krośnianie mogli z bliska zobaczyć przedmioty, które konfiskowali celnicy. Część z nich tylko przejeżdżała przez Polskę, inne były w przesyłkach lub przywozili je turyści. Celnicy przypominali, że przedmioty legalne w innych krajach mogą być objęte zakazem przywozu na teren Unii Europejskiej. Chodzi np. ochronę zagrożonych gatunków. Buty, kurtki ze skór egzotycznych zwierząt, fragmenty rafy koralowej, czy sandały choćby z małym paseczkiem ze skóry węża mogą przysporzyć turyście kłopotów. Przywożenie takich przedmiotów jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Na Rynku pokazano też umiejętności psa specjalnie szkolonego do szukania narkotyków.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?