KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Etnocentrum" zamiast starego dworca

Krosno: "Etnocentrum" zamiast starego dworca Fot. Łukasz Jaracz

Radni wyrazili zgodę na wydanie dodatkowych 100 tysięcy złotych na modernizacje zabytkowego dworca PKP. Docelowo ma tam powstać "Etnocentrum ziemi krośnieńskiej". Uchwałę podjęto, chociaż nikt jeszcze nie potrafi powiedzieć czym będzie "Etnocentrum".

REKLAMA


Krosno przejęło na własność zabytkowy dworzec kolejowy. Budynek wymaga remontu, potrzebny jest też pomysł na jego zagospodarowanie. Władze miasta są za utworzeniem "Etnocentrum". Na razie nie wiadomo co się kryje pod tym pojęciem.

- Chodzi o modernizację obiektu i o przystosowanie go do funkcji "etno". Jest to działanie w ramach dziedzictwa kulturowego. Obiektem będzie zarządzać instytucja kultury, jest to obligatoryjne - informuje zastępca prezydenta, Tomasz Soliński. Nie podaje jednak żadnych szczegółów. Na razie są tylko pewne mgliste wyobrażenia.

- Opracowanie projektu i przygotowanie koncepcji dopiero nastąpi. Na tym etapie jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Jest kilka pomysłów, zwróciliśmy się do osób zajmujących się etnografią regionu. Wyobrażamy sobie, ze będzie to funkcja edukacyjna, informacyjna, promocyjna również jeżeli chodzi o gminy. to musi być działanie obszarowe, a nie tylko będzie dotyczyło samego Krosna.

Dziennikarze dopytywali o szczegóły.

- Jeżeli powiem o ogólnym pomyśle, to powiem o pomyśle, a to się cały czas zmienia - odpowiada Tomasz Soliński unikając podawania dokładniejszych informacji. Poinformował jednak, że na pewno nie będzie to muzeum, ani Biuro Wystaw Artystycznych.

- Mówimy o budynku i zagospodarowaniu otoczenia. Zachowana musi być tez funkcja komunikacyjna, czyli możliwość zakupienia biletu na pociąg. Jest to obiekt zabytkowy, więc możliwości przebudowy są niewielkie. Projekt przewiduje przywrócenie mu funkcjonalności - dodał Tomasz Soliński.

Radnych na sesji poinformowano, że architekt Marek Gransicki, wraz ze studentami krośnieńskiego PWSZ dokonał inwentaryzacji stanu obiektu.

Część radnych w dyskusji wyrażała pewne wątpliwości, co do ewentualnych przyszłych kosztów utrzymania "Etnocentrum". - Pamiętamy jak było z CDS - wspomniał radny Paweł Krzanowski (Klub PiS). Paweł Krzanowski nie mówił o tym wprost na sesji, ale pamiętamy, że według zapewnień Centrum Dziedzictwa Szkła miało utrzymywać się samo. Tymczasem co roku Rada Miasta podejmuje uchwały o przekazywaniu kolejnych milionów złotych na potrzeby tej spółki. Prezydent Piotr Przytocki ostro reagował na samo wspomnienie o CDS i kosztach - Jeżeli ktoś dziś ma wątpliwości, czy to był dobry strzał, to ma jakiś problem - pouczał radnych.

Rada Miasta jednomyślnie (tylko przy jednym wstrzymującym się od głosu) wyraziła zgodę na przekazanie 100 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji dla "Etnocentrum".

pd
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: pd

4 komentarzy

 • kenedy

  Na dworzec nie dostaną dotacji, Na etnocentrum tak. Skonczy sie okres przejsciowy i ściągnie się szyld etnocentrum ..Zostanie odnowiony dworzec .. Myślcie troche!!!! Myślcie troch!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie kenedy sobota, 28, listopad 2015 07:18 Link do komentarza
 • Gajowy

  Muzeum to muzeum jakbyśmy tego nie nazywali. Można taki obiekt nazwać centrum dziedzictwa lub centrum czegośtam lub z przedrostkiem np. etnomuzeocentrum. Pomysł zły, miejsce fatalne. Muzea regionalne w małych miasteczkach przeważnie świecą pustkami i pochłaniają potrzebne w innym miejscu pieniądze. Muzea etnograficzne to często skanseny takie jak w Sanoku, Svidniku. Są też i w miastach np. w Rzeszowie, Krakowie, Warszawie. Przy czym w Rzeszowie jest to oddział muzeum okręgowego finansowanego przez Samorząd Województwa. W muzeum mogą być same eksponaty np. garnki lub wyroby ze szkła może też być urozmaicone czynnymi urządzeniami np. żarnem do mąki, paleniskiem kowalskim , piecykiem do pieczenia chleba lub wytopu szkła. Pomysł zły dlatego, że Krosna nie stać na utrzymywanie kolejnego tego typu obiektu. Miasto, w którym nigdy nie było pieniędzy na choćby jedną porządną stałą wystawę etnograficzną, na stworzenie i utrzymanie na odpowiednim poziomie kapeli ludowej, zespołu pieśni i tańca, na wydawnictwa z tej dziedziny nagle znajduje ponad sto tysięcy na etnocentrum. Tyle, że te pieniądze nie idą na żadne etnocentrum tylko na modernizację nikomu niepotrzebnego dworca pkp, w którym jeszcze nie wiadomo co tak naprawdę będzie. Po tym jak zrobiono "złoty interes" na pewnej galerii gdzie wniesiono ogromnej wartości działkę umożliwiając tym samym jako wyplacalny udziałowiec kredytowanie budowy a następnie sprzedano swoje udziały za cenę o której lepiej nie wspominać, oraz po tym jakim perpetum mobile finansowym okazała się inwestycja w szkło można mieć pewne wątpliwości. Przecież ten opuszczony przez pkp budynek mógł kupić każdy ale nikt nie chciał w końcu pkp zepchnęło tę ruderę miastu za złotówkę a miasto to wzięło i do dziś nie wiadomo po co. Czy w Sanoku, Jaśle, Zagórzu, Rzeszowie, Przemyślu dworce kolejowe są własnością miasta ? ? ? Dworzec autobusowy ulokować przy obwodnicy, w miejscu obecnego dworca zorganizować porządny kryty halą targ wtedy pomysł na budynek sam się znajdzie, a na obecnej targowicy tereny rekreacyjne lub park sadzawki, łabądki, złote rybki, kaczki i inne duperele. I to byłoby na tyle.

  Zgłoś nadużycie Gajowy piątek, 27, listopad 2015 19:36 Link do komentarza
 • Angela Makrela

  Dobre miejsce dla uchodżców z Syrii. Na dworcu łatwiej będzie im się asymilować ze społeczeństwem.

  Zgłoś nadużycie Angela Makrela piątek, 27, listopad 2015 17:01 Link do komentarza
 • 167

  Mam nadzieję, że w tym "Etnocentrum" (swoją drogą groźnie brzmiąca nazwa) powstanie coś co pozwoli przybliżyć mieszzkańcom regionu dzieję Bojków i Łemków a także innych mniejszości etnicznych zamieszkujących teren podkarpacia. Byle nie był to meczet, bo Krosno i region mogą tego nie zdzierżyć. Mam nadzieję, że władze Krosna są mniej Europejsckie niż Andrzej Merkel.

  Zgłoś nadużycie 167 piątek, 27, listopad 2015 14:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?