KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Jedynka" do likwidacji

Krosno: "Jedynka" do likwidacji Fot. Łukasz Jaracz

Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę zmierzającą do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośnie. "Nie ma potrzeby utrzymywania w ofercie edukacyjnej szkoły istniejącej tylko na papierze" - uzasadniono.

REKLAMA


Na listopadowej sesji radni podjęli uchwałę o wyłączeniu Szkoły Podstawowej nr 1 z Zespołu Szkół nr 5 oraz o likwidacji wspomnianej podstawówki.

Radny Adam Przybysz (Klub PiS) apelował, żeby podczas przekształcania Zespołu Szkół nr 5 żaden z nauczycieli tam zatrudnionych nie stracił pracy. Nie kwestionował przy tym zasadności podjęcia uchwały.

Grażyna Gregorczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji wyjaśniła, że część nauczycieli już przeszła do innych szkół, a ze względu na bardzo małą ilość dzieci, żaden nauczyciel w Szkole Podstawowej nie ma obecnie pełnego etatu. Uczą tam nauczyciele pracujący w Zespole, którzy tylko część etatu mają w "podstawówce". Zapewniła, że przy zmianach organizacyjnych w Zespole nr 5 dołożono szczególnych starań, by nauczyciele nie stracili pracy.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno) prosił o wyjaśnienie, czy to przeniesienie szkoły zawodowej na ul. Piotra Skargi spowodowało kłopoty z naborem do szkoły podstawowej. W tym miejscu przewodniczący Kubit przypominał, że ostateczną decyzję podejmie Podkarpacki Kurator Oświaty. Następnie zastępca prezydenta, Bronisław Baran udzielił odpowiedzi, przypomniał informację o stanie oświaty i fakt, że problemy z funkcjonowaniem szkoły jest znacznie starszy.

- Gdyby nie decyzja o reorganizacji sieci szkół, finalnie doprowadzająca do tego, że nie funkcjonowała "mała szkoła" w budynku przy ul. Grodzkiej, która była wzmocnieniem dla SP nr 1, to już wtedy ta szkoła miałaby poważne problemy. Nikt wtedy jeszcze nie myślał, żeby funkcjonowała tam szkoła na poziomie ponadgimnazjalnym - stwierdził Bronisław Baran. Dodał, że Szkoła Podstawowa nr 1 od czterech lat nie ma naboru. Są tam tylko dwie klasy, łącznie 23 dzieci. - Należy się zastanowić, czy jest sens fikcyjnego utrzymywania w strukturze edukacji szkoły, która fizycznie, realnie nie istnieje - podkreślał prezydent Baran.

Bronisław Baran poinformował też radnych o tym, że jest pomysł na utworzenie przez podmiot niepubliczny Szkoły Mistrzostwa Sportowego na szczeblu ponadgimnazjalnym.

O tych planach pisaliśmy w zeszłym tygodniu: Nowe boisko i Szkoła Mistrzostwa Sportowego? To plany do realizacji na 2016 rok.

Wypowiedź Bronisława Barana podsumował wiceprzewodniczący Rady, Kazimierz Mazur (Klub PiS) - Ciąg przyczynowo-skutkowy wygląda w ten sposób: kurczyły się szkoły przy ul. Piotra Skargi i dlatego została przeniesiona "Budowlanka", a nie tak, że została przeniesiona "Budowlanka" i skurczyły się szkoły na ul. Piotra Skargi.

Taką wersję potwierdził Bronisław Baran - Tam były puste sale, które stały niewykorzystane - dodał wiceprezydent.

Uchwała o przekształceniu Zespołu Szkół została podjęta jednomyślnie przez wszystkich radnych 21 głosami "za".

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • normy

  JEDYNKA to była najlepsza podstawówka w Krośnie!!!
  Już takich szkół nie ma i nie będzie.
  Już takich nauczycieli nie ma i nie będzie.
  Szkoda ale wspomnienia zawsze pozostają
  Pozdrawiam Wszystkich z "Jedynki"

  Zgłoś nadużycie normy środa, 09, grudzień 2015 08:46 Link do komentarza
 • 7746

  To nie ta sama jedynka do której się chodziło w latach 70/80

  Zgłoś nadużycie 7746 wtorek, 08, grudzień 2015 21:34 Link do komentarza
 • cherrish

  Żal, kończyłem jedynkę w 1982 a teraz jej nie będzie.

  Zgłoś nadużycie cherrish wtorek, 08, grudzień 2015 18:22 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?