KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kontrowersje wokół działek dla TBS

Kontrowersje wokół działek dla TBS Zdjęcie: mapy google

Najwięcej wątpliwości radnych na grudniowej sesji wzbudziło przekazywanie działek miejskich w Turaszówce dla TBS. Radni omawiali temat dosyć długo, zarządzano też przerwy na potrzeby narad klubowych. Chodzi o tereny w sąsiedztwie basenu, stadionu i dawnego internatu. Dyskusja trwała długo i irytowała prezydenta.

REKLAMA


Na grudniowej sesji rada miasta zajmowała się przekazaniem dawnego internatu szkoły elektrycznej oraz pobliskich działek dla Towarzystwa Budownictwa Społecznego na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Tej uchwale sprzeciwił się samorząd Osiedla Turaszówka. W krótkiej prezentacji multimedialnej przekonywano głównie, by nie przekazywać TBS-owi wszystkich działek ujętych w uchwale, a w szczególności, by zostawić część terenu w sąsiedztwie basenu krytego na utworzenie w przyszłości kompleksu rekreacyjno-sportowego.

Prezydent Piotr Przytocki odpowiedział, że na terenie dawnego internatu mają powstać mieszkania komunalne i czynszowe. - Taki wniosek jest właśnie przygotowywany jest do dofinansowania - tłumaczył radnym prezydent - Żeby budynek sprostał oczekiwaniem muszą być i miejsca parkingowe, i miejsca do rekreacji - argumentował Piotr Przytocki.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) zwrócił się o uwzględnienie argumentów samorządu osiedla. - Uważam, że oddawanie tych terenów TBS-owi nie jest dobrym rozwiązaniem - radny mówił o działce pomiędzy basenem, a stadionem. Bęben zwracał się o to, żeby wysłuchać jednostki pomocniczej, czyli samorządu osiedla.

Radny Paweł Krzanowski (Przewodniczący Klubu PiS) zadał pytanie: - Czy zrobilibyśmy duży błąd, gdybyśmy odłożyli podjęcie tej uchwały o jeden miesiąc? Proponował przy tym, żeby prezydent przedstawił koncepcję zagospodarowania omawianego terenu, a radni po zapoznaniu się zagłosowaliby na sesji styczniowej.

Prezydent odpowiedział, że nie ma żadnej koncepcji, ani nawet zamiaru jej opracowania - Od tego prezydent ma TBS - mówił Piotr Przytocki. - Po to przekazuję teren, żeby moja jednostka zagospodarowała ten teren. Ja nie będę dzisiaj dywagował, czy to ma być to czy tamto. Zajmujemy się głównie złożeniem wniosku o dotację dla TBS-u. To jest temat kluczowy i najważniejszy - przekonywał prezydent. Dodał, że TBS będzie gospodarzem, który zadba o teren, który obecnie jest zaniedbany.

- Ja nie rozumiem dlaczego to Pana zirytowało - odpowiedział Paweł Krzanowski, następnie kontynuował, pomimo przerywania wypowiedzi przez prezydenta - Chodzi mi o to, żeby Pan dokładnie wyjaśnił co to za projekt. Nikt tu nie mówi, ze TBS coś złego robi. Moje pytanie brzmiało: czy musimy to podejmować na tej sesji grudniowej, czy możemy to podjąć na sesji styczniowej?

- Możecie Państwo nawet tej uchwały nie podjąć, jeżeli tak uznacie - odparł prezydent - TBS ma złożyć wniosek o dofinansowanie, a żeby to zrobić musi mieć tytuł do gruntu. To proste. Nie zamierzam prowadzić dywagacji czy ktoś będzie lepiej zarządzać terenem - stwierdził Piotr Przytocki.

Radni dopytywali. Wiceprzewodniczący Kazimierz Mazur (Klub PiS) zapytał wprost: - Czy Pan prezydent wie jakie są plany TBS-u co do zagospodarowania tej działki?

- Jeszcze nie wiem. Bo jeszcze działki nie przekazałem TBS-owi. Po to mam TBS jako narzędzie, żeby opracował koncepcję, która będzie akceptowalna i w środowisku, i w Radzie miasta. O tym mówimy - odpowiedział Piotr Przytocki.

W związku z tą uchwałą odbyły się aż dwie przerwy w obradach. Pierwsza na potrzeby narady Klubu Samorządne Krosno. Uczestniczyli w niej także niezrzeszeni radni wybrani z listy PO oraz prezydent Przytocki. O drugą przerwę poprosił Paweł Krzanowski na potrzeby narady Klubu PiS. Po ogłoszeniu przerwy radny Krzanowski na posiedzenie Klubu zaprosił też radnych Platformy, ci jednak nie skorzystali.

Po drugiej przerwie przeprowadzono głosowanie. Rada miasta większością głosów przyjęła uchwałę o przekazaniu działek do TBS. "Za" głosowało 17 radnych z klubów Samorządne Krosno i PiS oraz radni niezrzeszeni (PO). Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Sławomir Bęben, Adam Przybysz i Janusz Hejnar (z Klubu PiS) oraz Robert Hanusek (Samorządne Krosno).

pd

 • autor: pd

18 komentarzy

 • wolf

  Tam podobno mają być uchodźcy - to się sąsiedzi ucieszą

  Zgłoś nadużycie wolf środa, 27, styczeń 2016 12:08 Link do komentarza
 • Skiba - Suchodół

  Tym radnym zabrakło odwagi, by zagłosować przeciw, są to Sławomir Bęben, Adam Przybysz i Janusz Hejnar. Oni chyba nawet nie rozumieją, że wstrzymując się głosują za !!! Przy tak merytorycznie przygotowanych radnych PiS, Przytocki robi co chce. To radni pozwalają na takie działanie. No ale mamy cośmy wybrali. Obecność na posiedzeniu i dieta w kieszeni. Na rynku mówią, że Krosno stacza się po równi pochyłej.

  Zgłoś nadużycie Skiba - Suchodół poniedziałek, 25, styczeń 2016 23:54 Link do komentarza
 • inny sąsiad

  luk dla ciebie dobra inwestycja, a dla mieszkanców bloków nie .Podoba ci sie ten plac zabaw w otoczeniu smrodów z waszych samochodów i pod oknami lokatorów ?Miejsca nie było wystarczajaco ,bo zabrali plac zabaw dla dzieci wolny od smrodów i zakłócili spokój lokatorom .Dobrze sie odzywac jak sie nie przeszło horroru od rana do nocy z budowa tego bloku.A tyle jest wolnych miejsc nawet w Polance, gdzie mozna było wybudowac ten blok a wtedy i wy i my mielibysmy czym oddychać i nie zagladac sobie w okna.Ładny blok powinien byc widoczny ,a nie wcibiony między inne bloki .No ale co się nie robi na złosc mieszkańcom .E tam......

  Zgłoś nadużycie inny sąsiad piątek, 22, styczeń 2016 11:47 Link do komentarza
 • Luk

  sąsiadd - wybudowanie bloku przez TBS w Polance to dobra inwestycja. Było tam wystarczająco miejsca na nowy blok. Sam tam mieszkam. Został uporządkowany teren wokół.

  Zgłoś nadużycie Luk piątek, 22, styczeń 2016 10:35 Link do komentarza
 • turaszowka

  Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Sławomir Bęben, Adam Przybysz i Janusz Hejnar (z Klubu PiS) oraz Robert Hanusek (Samorządne Krosno) - Brawo.
  A reszta ma daleko gdzieś głos mieszkańców, głos rady dzielnicy, głos stowarzyszenia mieszkańców osiedla !!!

  Zgłoś nadużycie turaszowka czwartek, 21, styczeń 2016 22:36 Link do komentarza
 • petr

  W wyborach samorządowych większość Turaszówki głosowała na Samorządne Krosno - to dostali "prezent".
  Mądrość wyborców ........

  Zgłoś nadużycie petr czwartek, 21, styczeń 2016 22:31 Link do komentarza
 • sąsiadd

  Działanie podobne jak w Polance przy budowie bloku tbs-u ,obstawieni paragrafami urzędnicy mają w du...e mieszkańców i ich zdanie .

  Zgłoś nadużycie sąsiadd czwartek, 21, styczeń 2016 22:30 Link do komentarza
 • do #@# agugu

  do #AGUGU

  1)kosztorys
  2)Spolka powinna miec dodatni bilans finansowy, a ta inwestycja w tych kosztach jest nieoplacalna ekonomicznie, chyba ze jakas szalona unijna dodacja zwroci nam 80% kosztow inwestycji
  3) otoczenie bezapelacyjnie ma wplyw na wynik bazowy , jak nie wiesz o co chodzi sugeruje przejsc sie wokol a w szczegolnosci przypatrzyc terenom sportowym za elektrykiem

  .

  Zgłoś nadużycie do #@# agugu czwartek, 21, styczeń 2016 21:57 Link do komentarza
 • Agugu

  Jestem bardzo ciekawy kto wypisuje takie bzdury, podpisując się jako stowarzyszenie SMOT. Po kolei:

  1) Skąd cena rzekomych 12 milionów na adaptacje budynku ? Jakieś wyliczenia, jakieś podstawy, jakieś konkrety ?
  2) Zaraz spółka padnie ? I znów - jakieś argumenty ? Jakieś konkrety ?
  3) Elektryk spadł w rankingach. Wreszcie prawda, tylko żeby wiedzieć dlaczego, trzeba się wysilić i przeczytać metodologię rankingu, zamiast wypisywać bzdury o spadkach (nieznacznych) w rankingu z powodu braku bazy sportowej...

  Podsumowując - skończ pieprzyć smoty i weź się do roboty znawco od 7 boleści

  Zgłoś nadużycie Agugu czwartek, 21, styczeń 2016 21:14 Link do komentarza
 • Stowarzyszenie SMOT

  ............... Adaptacja budynku BURSY na mieszkania komunalne to koszt okolo 12 mln zlotych, gdzie koszt kazdego metra kwadratowego (budynek ma 3500m2) to okolo 3500zl - inwestycja totalnie nieekonomiczna z punktu widzenia TBSow. Za 2200-2500 zl z m2 mamy nowe budynki w wymaganym standardzie. TBSy - podejmujcie nieekonomiczne decyzje a zaraz Spolka padnie, albo bedzie trzeba do niej doplacac grube miliony .... Ale miasto wie najlepiej - przeciez juz wydali 100tys zl na projekt i maja pozwolenie na budowe, bez analizy ekonomicznej calej inwestycji. Panie Kubit - prosze uwazac na nieodwracalne w skutkach decyzje !!!. Rozwiazanie? Zburzyc budynek, sprzedac 1.2 ha za dobre pieniadze niech wybuduje 4 nowoczesne budynki mieszkalne lub ladne szeregowki, a pozostale 80 arow scalic z boiskiem sportowym i czesciowo basenem z przeznaczeniem jak w Studium. Szkola Elektryk jest jedna z najlepszych szkol w Polsce, aby utrzymac sie w czolowce ( bo reraz juz spadla- byc moze powodem jest tragiczne zaplecze sportowe na zewnatrz budynki i otoczenie w bardzo zlym stanie) trzeba ja rozwijac , a do tego potrzeba zabezpieczyc teren inwestycyjny na przyszlosc !

  Zgłoś nadużycie Stowarzyszenie SMOT czwartek, 21, styczeń 2016 20:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?