KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzień Godności w Krośnie. Spotkanie posłów z self-adwokatami

Dzień Godności w Krośnie. Spotkanie posłów z self-adwokatami Fot. Piotr Dymiński

Ulicami Krosna przeszedł "Marsz Godności", a w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbył się charytatywny koncert na rzecz osób niepełnosprawnych. To jedne z elementów obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbyły się w czwartek 5 maja.

REKLAMA


Tego dnia ośrodek prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie odwiedzili parlamentarzyści. Bogdan Rzońca i Piotr Babinetz (PiS) oraz Joanna Frydrych (PO) spotkali się z grupa self-adwokatów działających w Krośnie. "Self-adwokaci" to osoby z niepełnosprawnością intelektualną bezpośrednio występujące we własnym imieniu, stają się oni rzecznikami własnych spraw. Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełniania błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.

Podczas spotkania z posłami self-adwokaci poznali pracę parlamentarzysty i zadawali pytania dotyczące Sejmu. Równocześnie posłowie zaznajomili się z życiem codziennym i problemami osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazywano na problem tzw. "zakładów pracy chronionej", które stają się wypaczeniem idei, bardzo często zatrudniając osoby sprawne, ale z "grupą inwalidzką". Dużo uwagi poświęcono też naciskom ze strony urzędników, by ubezwłasnowalniać osoby niepełnosprawne po osiągnięciu pełnoletności.

Mówiono też o ukrywaniu osób niepełnosprawnych, o tym, że nie mówi się o nich w mediach. Zajęcie się tym tematem zadeklarował poseł Babinetz, który jest członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Na koniec posłowie i self-adwokaci wymienili się upominkami. Parlamentarzyści obiecali podjęcie działań w Sejmie.

Dalszymi punktami obchodów dnia godności były Msza Święta w krośnieńskiej Farze i "Marsz Godności" ulicami Krosna. Kulminacyjnym punktem był charytatywny koncert, na którym wystąpił Mateusz Mijal i raper Liber. Koncertowi towarzyszyła zbiórka publiczna na rzecz stowarzyszenia.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w Polsce w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jedną z najstarszych (działa od 1963 r.) i największych (ok. 12 tys. członków, 124 koła terenowe, ok. 400 placówek) organizacji pozarządowych w kraju. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, a przypada na 5 maja. Data nie jest przypadkowa: 5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Ze względu na rozległą strukturę PSOUU oraz mnogość lokalnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przyjęło się, że uroczystości związane z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowane są w Polsce przez cały maj. W ramach obchodów święta mają okazję zaprezentować swoje umiejętności, organizowane są występy artystyczne, można obejrzeć wykonane przez nie rękodzieła. W tym dniu odbywają się również przemarsze, festyny czy koncerty znanych artystów.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.  

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie jest organizacją pożytku publicznego, organizacją samopomocową i niedochodową, powstałą z inicjatywy rodziców, którzy nie godzili się na dyskryminację i życie w izolacji dla swoich dzieci.

Stowarzyszenie prowadzi w Krośnie i okolicy pięć placówek pobytu dziennego: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej i dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. Łącznie obejmują one opieką, edukacją i szeroko rozumianą rehabilitacją ponad 400 osób niepełnosprawnych intelektualnie z Krosna i okolicznych gmin.

W ramach stowarzyszenia działają również dwa Zakłady Aktywności Zawodowej, które zatrudniają 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu Mateusza Mijala i Libera w RCKP:

pd
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?