KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno pierwsze w rankingu Rzeczpospolitej

Krosno zajęło pierwsze miejsce wśród miast powiatowych "najlepiej wykorzystujących fundusze unijne". Jest jedynym, poza Rzeszowem, miastem z Podkarpacia, które znalazło się w tym rankingu. Wszystkich miast na prawach powiatu jest w województwie aż 4.

REKLAMA


Krosno zajęło także 20 miejsce w ogólnym zestawieniu miast na prawach powiatu (na 66 takich miast w Polsce).

Zwrócono uwagę na ponad 40 inwestycji dotowanych przez Unię Europejską. Jako trzy najważniejsze wskazano zwiększenie atrakcyjności miasta przez kompleksowe uzbrojenie terenów pod inwestycje, przebudowę i rozbudowę obwodnicy miasta (DK28) oraz utworzenie Centrum Dziedzictwa Szkła. W rankingu najważniejszym kryterium była wysokość środków z UE pozyskanych przez samorząd w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

- Krosno jest miastem zrównoważonego rozwoju. Dzięki wsparciu inwestycji środkami z Unii Europejskiej podniósł się poziom życia i powstały nowe perspektywy w rozwoju miasta - mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

W zestawieniu miast na prawach powiatu za Krosnem znalazły się znacznie większe miasta: Olsztyn, Tarnów, Wrocław i Rzeszów.

Zestawienie powstało na podstawie danych o przychodach z funduszy UE oraz na podstawie wielkości przyznanego samorządom wsparcia unijnego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych zarówno na lata 2007–2013, jak i 2014–2020. W przypadku danych z Ministerstwa Rozwoju brano pod uwagę jedynie wartość dofinansowania unijnego bez wkładu krajowego.

W tegorocznej edycji samorządy mogły otrzymać:
- 70 pkt za łączną wartość umów o dofinansowanie zawartych w 2015 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca,
- 20 pkt za wartość wykazanych w budżecie za 2015 r. dochodów z funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca,
- 10 pkt za liczbę umów zawartych w 2015 r.

Gmina mogła maksymalnie uzyskać 100 pkt.

umk/pd

 • autor: umk/pd

2 komentarzy

 • max

  To chyba jakiś żart.

  Zgłoś nadużycie max wtorek, 26, lipiec 2016 07:40 Link do komentarza
 • dyplom miernej jakosci

  jesli cds jest tym co poprawia zycie mieszkancom krosna i poprawia jego funkcjonowanie to za taki dyplom dziekuję wystarczy postawić kibel z srodków unijnych i dostanie sie dyplom co za dno - jak widać wystarczy za publiczne pieniadze zapłacic ok. 10000 tysiecy złotych i sie ma dyplom, statuetkew jaka sie chce. Co mądrzejsi włodarze nie wydają pieniadze publiczne na marne dyplomy.

  Zgłoś nadużycie dyplom miernej jakosci piątek, 22, lipiec 2016 19:59 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?