KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

KROSNO: nowy rok szkolny w liczbach

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

1 września w liczbach: spada liczba uczniów szkół podstawowych, ale będzie więcej przedszkolaków. Powstała także nowa grupa wychowanków w bursie międzyszkolnej.

REKLAMA


Nowy rok szkolny rozpoczęło prawie 1,4 tys. przedszkolaków, o 12% więcej niż przed rokiem. Rekordowo duża liczba dzieci w przedszkolach to efekt wycofania reformy obniżającej wiek rozpoczynania edukacji w szkole i konieczność zapewnienia miejsca dla wszystkich sześciolatków, których rodzice zdecydowali się na pozostawienie dzieci w przedszkolach na kolejny rok szkolny, rezygnując z możliwości wysłania ich do szkoły.

Sześciolatków, które pozostały w przedszkolach jest 352 i stanowią one ¼ wszystkich przedszkolaków. Zmniejszyła się liczba dzieci trzyletnich, których w przedszkolach miejskich zapisano 273. Od tego roku dzieci pięcioletnie nie są już objęte obowiązkiem rocznego wychowania przedszkolnego, a uczęszczanie do przedszkola, w myśl nowych przepisów  gwarantuje możliwość rozpoczęcia nauki w szkole w wieku 6 lat.

W tym roku szkolnym do szkół podstawowych w mieście będzie uczęszczać 250 pierwszoklasistów, w tym 231 w szkołach prowadzonych przez krośnieński samorząd.

Sześciolatki stanowią 47% pierwszaków. Łącznie w krośnieńskich szkołach rok szkolny rozpoczęło 115 sześciolatków. W tym roku szkolnym dzieci maja komfortowe warunki do nauki w szkole podstawowej. Będą uczyły się w małych oddziałach liczących od 14 do 20 uczniów. Klasy pierwsze utworzone zostały we wszystkich krośnieńskich podstawówkach - łącznie powstało 14 oddziałów w 10 szkołach podstawowych (przed rokiem w klasach pierwszych naukę rozpoczęło 649 w 31 oddziałach).

Najwięcej sześciolatków przyjęły: SP nr 14, SP nr 6 , SP nr 10 i SP nr 15.  Spośród rodziców sześciolatków zamieszkałych w Krośnie prawie ¼ zdecydowała się na wysłanie dzieci do klasy pierwszej. Niektórzy rodzice, których dzieci przed wakacjami zostały zapisane do przedszkoli teraz zmieniają zdanie i zapisują je do szkoły. W każdej są jeszcze wolne miejsca. Łącznie w szkołach podstawowych uczyć się będzie 2660 uczniów, o 8 proc. mniej niż przed rokiem.

Nowy rok szkolny rozpoczęło w Krośnie także ponad 1,5 tysiąca gimnazjalistów, w tym 528 uczniów klas pierwszych i około 6 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym 5,3 tys. w szkołach dla młodzieży. Do klas pierwszych w wyniku rekrutacji przyjęto do liceów ogólnokształcących 787 uczniów, do techników 647, a do zasadniczych szkół zawodowych 174 uczniów.

Dużym zainteresowanie cieszy się w tym roku bursa międzyszkolna, gdzie utworzona została dodatkowa grupa wychowanków - łącznie w placówce przebywać będzie ponad 210 uczniów krośnieńskich szkół.
 
- Nowy rok szkolny otwiera nowe możliwości i wyzwania przed wszystkimi. Skłania do podejmowania ambitnych postanowień i wcielania w życie twórczych planów. Z tej okazji życzę wszystkim owocnej pracy, wielu sukcesów oraz dobrej atmosfery w przyjaznej i bezpiecznej szkole - powiedział podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
 
- Wszystkim uczniom i wychowankom życzę bardzo dobrych ocen, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych szkolnych przyjaźni oraz ciekawych zajęć w przyjemnej szkolnej atmosferze. Szczególnie ciepłe życzenia kieruję do dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w szkołach i przedszkolach. Niech radość towarzyszy Wam każdego dnia zajęć szkolnych i przedszkolnych. Niech ten rok szkolny będzie dla Was pełen pozytywnych doświadczeń w odkrywaniu świata i rozwijaniu własnych talentów - dodał prezydent Przytocki.

Razem z uczniami rok szkolny rozpoczęli też nauczyciele i pracownicy oświatowi. W krośnieńskich szkołach pracuje ich ponad 1,5 tysiąca.

umk/red.

  • autor: umk/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?