KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Samorządy wspierają szpital. Lista potrzeb nadal długa

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Szpital w Krośnie przedstawił lokalnym samorządom najbardziej pilne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców. Lista potrzeb jest nadal długa. Szczególnie brakuje nowoczesnego mammografu.

REKLAMA


Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie w zeszłym roku zwrócił się do lokalnych samorządów terytorialnych (miasto Krosno, powiat krośnieński, gminy powiatu krośnieńskiego) z prośbą o uwzględnienie, na podstawie art. 219 ust. 1 w zw. z ust. 2 Ustawy o Finansach Publicznych, dotacji wspomagających proces odtwarzania przez szpital niezbędnej aparatury medycznej oraz zużywającego się sprzętu, służącego mieszkańcom regionu.

- Samorządy otrzymały listę potrzebnego sprzętu wraz z opisem oraz szacunkowymi kosztami - informuje Aneta Leśniak z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Na apel krośnieńskiego szpitala dotychczas w tym roku pozytywnie już odpowiedziały:
- powiat krośnieński - zakup echokardiografu w wysokości 200 tysięcy złotych,
- gmina Rymanów - zakup "Platformy badań zmysłów" w wysokości 15 tysięcy złotych,
- gmina Korczyna - zakup łóżek szpitalnych w wysokości 10 tysięcy złotych,
- gmina Chorkówka - zakup łóżek szpitalnych w wysokości 10 tysięcy złotych,
- gmina Wojaszówka - zakup łóżek szpitalnych w wysokości 10 tysięcy złotych.

Wśród potrzeb zgłaszanych przez szpital szczególnie ważny jest nowoczesny mammograf. Koszt zakupu to aż 1,5 mln złotych. Sprzęt, którym obecnie dysponuje szpital nie przystaje do współczesnych standardów leczenia. Według Banku Danych o Zdrowiu urzędu wojewódzkiego, w ostatnich latach wśród mieszkańców Krosna wzrosła zapadalność na nowotwory złośliwe, w tym także na raka piersi.

Zakup nowego mammografu zagwarantuje szybką i profesjonalną diagnostykę, niejednokrotnie decydującą o zdrowiu, a nawet życiu kobiet. Jak podaje szpital, na przestrzeni lat 2010-2012 w Pracowni Mammografii wykonano 10 tysięcy badań w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W tym zakresie przebadano 3552 pacjentki z Krosna oraz 5891 z terenu powiatu krośnieńskiego. Brak nowoczesnego mammografu uniemożliwia w pełni wywiązanie się z umowy z NFZ w zakresie profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi.

pd

  • autor: pd

1 komentarz

  • komunista

    a Przytocki jak zwykle nie wspiera szpitala wszak jego żonusia tam pracowała W kampanii 202 r. twierdził, ze szpital da sie oddłużyć i wyposażyć by działa na wysokim poziomie iJak zostanie prezydentem to szpital bedzie jednym z najlepszych w kraju No jak do tej pory to tylko kłody i nic.

    Zgłoś nadużycie komunista poniedziałek, 19, wrzesień 2016 09:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?