KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Bezpłatne badania kolonoskopowe w krośnieńskim szpitalu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Ponad tysiąc osób do końca 2018 roku będzie mogło skorzystać w krośnieńskim szpitalu z dodatkowych, bezpłatnych badań kolonoskopowych. O terminie przyjęcia decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA


Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie pozyskał dotację od Ministerstwa Zdrowia na realizację trzyletniego Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
 
- Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny - informuje lek. Rafał Smoliński z Pracowni Endoskopii krośnieńskiego szpitala, koordynator Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
 
Badania będą realizowane do grudnia 2018 roku. O terminie przyjęcia decyduje kolejność zgłoszeń (do wyczerpania limitu miejsc). Diagnostyka przeprowadzana jest w Pracowni Endoskopii w kompleksie Szpitala przy ul. Korczyńskiej 57 (piętro 1, budynek A).

Z badań mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie oraz pacjenci w wieku od 40-65 lat posiadający krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Do przeprowadzenia diagnostyki nie jest potrzebne skierowanie lekarza pierwszego kontaktu.

Zapisy telefoniczne pod numerem 13-43-78-407 lub w Pracowni Endoskopii. Pacjenci otrzymają do wypełnienia ankietę będącą jednocześnie skierowaniem. Formularz może być wypełniony samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności, a można pobrać go - tutaj - lub osobiście podczas rejestracji w pracowni. W trakcie zapisu pacjenci otrzymają niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.

al/mg

  • autor: al/mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?