KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Święto Niepodległości w Krośnie i powiecie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Uroczysta msza i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego to główne punkty corocznych obchodów Święta Niepodległości w Krośnie. Uroczystości powiatowe odbędą się w Rymanowie.

REKLAMA


Krosno
W Krośnie uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Kolegiackiej ("Fara") o godzinie 10:30. Po mszy nastąpi przemarsz i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wezmą udział kompania honorowa Strzelców Podhalańskich, harcerze oraz Miejska Górnicza Orkiestra Dęta.

Obchodom będą towarzyszyć inne wydarzenia. 9 listopada o godzinie 10 w RCKP (ul. Kolejowa 1) odbędzie się Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. 11 listopada w hali sportowej przy ul. Legionów odbędzie się VII Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skubickiego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Także 11 listopada, o godzinie 11 wystartuje XX już Bieg Niepodległości, a o godzinie 18 w RCKP odbędzie się wieczór pieśni i poezji patriotycznej.

Powiat
Obchody Święta Niepodległości w powiecie krośnieńskim odbędą się w Rymanowie. Rozpoczną się o godzinie 14 Mszą Świętą w kościele św. Wawrzyńca.

Dalsze obchody odbędą się pod pomnikiem Ofiar Systemów Totalitarnych, gdzie zostaną złożone kwiaty i nastąpi uroczysta zmiana warty. Na godzinę 15:30 zaplanowano pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas wojskowych rymanowskiego liceum. Uczniowie I klasy wojskowej LO w Rymanowie złożą uroczyste ślubowanie.

Obchody zostaną zakończone koncertem i prezentacjami laureatów X Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej w Domu Sokoła w Rymanowie.

Niepodległość
Odzyskiwanie przez Polskę Niepodległości było procesem stopniowym. Wybór daty święta padł na 11 listopada. Wydarzenia w Polsce zbiegły się wtedy z zakończeniem I Wojny Światowej, gdy 11 listopada 1918, przypieczętowało ostateczną klęskę Niemiec.

Tymczasem w Polsce 10 listopada przybył do Warszawy zwolniony z Magdeburga Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna powierzyła mu władzę wojskową.

11 listopada świętowany jest w wielu krajach jako dzień upamiętniający zakończenie I Wojny Światowej. W Polsce ten dzień upadku zaborców stał się Świętem Niepodległości oficjalnie ustanowionym w 1937 roku, a po okresie PRL przywróconym w 1989.

pd

 • autor: pd

2 komentarzy

 • Normalny

  Jak ja kocham takich "patriotów-DEBILI"

  Zgłoś nadużycie Normalny wtorek, 08, listopad 2016 21:45 Link do komentarza
 • patriota

  Dla Przytockiego to zapewne ujma składać kwiaty na koszt podatników pod pomnikiem Józka- wolałby pod mauzoleum Lenina i stalina , bieruta Jak komuniści dobrze się macie .
  dobrze, że mój dziadek nie był oficerem UB zwalczającym AK a matka i ojciec zatwardziałymi komunistami utrwalający władzę zaborczą w Polsce

  Zgłoś nadużycie patriota wtorek, 08, listopad 2016 11:08 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?