KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uroczyste otwarcie największej inwestycji szpitala w tym roku

Na zdjęciu: Piotr Lenik (dyrektor szpitala), Władysław Ortyl (marszałek województwa), Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia), Witold Lechowski (wicewojewoda), Piotr Babinetz (poseł na Sejm). Na zdjęciu: Piotr Lenik (dyrektor szpitala), Władysław Ortyl (marszałek województwa), Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia), Witold Lechowski (wicewojewoda), Piotr Babinetz (poseł na Sejm). Fot. Piotr Dymiński

W poniedziałek (14 listopada) w krośnieńskim szpitalu został uroczyście otwarty Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. W otwarciu brał udział minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, wraz z przedstawicielami władz samorządowych województwa.

REKLAMA


Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej został objęty tegoroczną edycją projektu "Zostań Mecenasem Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie". W ramach zakończonej inwestycji kompleksowo zostały wyremontowane pomieszczenia. Powstały nowoczesne sale do ćwiczeń, pokój terapii zajęciowej, przebudowano instalację elektryczną i sanitarną oraz klimatyzację. Zmodernizowane pomieszczenia pomieściły większą ilość pacjentów, dostępnych jest około 60 łóżek szpitalnych (19 sal oraz izolatka).

Powierzchnia użytkowa zmodernizowanych pomieszczeń po byłym bloku operacyjnym i OAIT wynosi 1 316, 86 m ². Powierzchnia oddziału w nowej lokalizacji powiększyła się o 150 m ².

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że służba zdrowia ma wiele problemów i wyzwań. Dodał, że inwestycja jest realizowana ze środków województwa, a nowy zakład będzie odpowiedzią na potrzeby południowej części województwa.

- Wszystko to robimy dla pacjentów - mówił minister Konstanty Radziwiłł - Pewnie niejeden z nas już był pacjentem, jest, albo będzie - podkreślał przekonując, że pacjenci są najważniejsi i dziękując za możliwość uczestniczenia w tym dobrym wydarzeniu, jakim było otwarcie oddziału.

Wyraził nadzieję, że ten sukces przełoży się przede wszystkim na zwiększenie dostępności rehabilitacji dla pacjentów. Podkreślił, że rehabilitacja jest niezwykle ważna, a w planach ministerstwa odgrywa bardzo ważną rolę, tak, by umożliwić ją pacjentom opuszczającym każdą placówkę służby zdrowia. Za zwrócenie uwagi na potrzebę rehabilitacji i sukces, jakim jest otwarcie oddziału pogratulował dyrektorowi, Piotrowi Lenikowi.

W oddziale każdego roku około ośmiuset pacjentom przywracana jest nadzieja na samodzielne życie.

- Trafiają tu osoby np. po urazach kręgosłupa, operacjach wymiany stawu biodrowego, kolanowego czy barkowego, chorzy na stwardnienie rozsiane, a także pacjenci po udarach czy zawale mózgu. Prawdopodobnie w związku z powiększeniem oddziału od nowego roku zwiększony zostanie też kontrakt z NFZ. O ile? Trudno powiedzieć - mówi lek. med. Janusz Boczar, kierownik zakładu.

Chorzy na oddział zostaną przeniesieni w piątek.

Z rehabilitacji korzystają też pacjenci cierpiący na choroby neurologiczne. Leczenie rehabilitacyjne polega na codziennym kilkugodzinnym, wielokierunkowym oddziaływaniu na chorego. Pacjenci poddawani są kinezyterapii, fizykoterapii, terapii neurologopedycznej i terapii zajęciowej. Rehabilitacja polega też na nauce siadania, chodzenia i wszystkich czynnościach codziennych, jak mycie, jedzenie czy korzystanie z toalety. Hospitaliza dla sporej liczby pacjentów trwa około dwóch, trzech miesięcy.

- Jestem niezwykle wdzięczny za państwa dzisiejszą obecność - mówił do zebranych dr Piotr Lenik. Podkreślał, że jest to największa, jednostkowa, inwestycja szpitala w tym roku - Oddajemy nowoczesny oddział, spełniający najnowsze standardy - podkreślał dyrektor. Dziękował przedstawicielom województwa i wszystkim innym osobom, które były zaangażowane na różnych etapach realizacji tego zadania.

O dalszych planach szpitala mówił także dyrektor dr Lenik. W miejscu dotychczasowej lokalizacji oddziału planowana jest modernizacja Oddziału Dziecięcego realizowana w ramach projektu Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i dziecko" - wysokospecjalistyczna opieka zdrowotna, złożonego do listy indykatywnej RPO WP 2014-2020 o wartości blisko 20 mln złotych. Planuje się również przeniesienie tam w przyszłym roku Oddziału Okulistycznego i Okulistyki Dziecięcej, co wpłynie pozytywnie na poprawę warunków leczenia dzieci i dorosłych, ergonomię obsługi pacjenta, a także na skuteczniejszą realizację programów lekowych.

Tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonali minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, marszałek województwa, Władysław Ortyl, wicewojewoda, Witold Lechowski, dyrektor szpitala, Piotr Lenik i poseł na Sejm, Piotr Babinetz.

Poświęcenia nowych pomieszczeń oraz krzyży, które zostaną w nich zawieszone dokonał biskup Adam Szal. Prowadząc modlitwę podkreślał, że Kościół od dawna związany jest z opieką zdrowotną, przy parafiach powstawały szpitale i przytułki na miarę swoich czasów. Dodał też, że w procesie powracania do zdrowia bardzo ważna jest nadzieja.

pd/al

  • autor: pd/al

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?