KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Marszałek Ortyl: "Podróż do Krosna trwa za długo"

Marszałek Ortyl: "Podróż do Krosna trwa za długo" Fot. Piotr Dymiński

Nowy parking w Polance. Inwestycję zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego. Obecny na otwarciu marszałek województwa zapewnił, że linia kolejowa będzie modernizowana, a połączenie z Rzeszowem zostanie usprawnione.

REKLAMA


Od 1 grudnia dla zmotoryzowanych jest dostępny parking w obrębie przystanku kolejowego Krosno-Polanka. To pierwsza na Podkarpaciu inwestycja zrealizowana przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.

Zakres wykonanych prac obejmował przebudowę zjazdu publicznego, budowę jezdni i miejsc postojowych, odwodnienia i oświetlenia parkingu. Koszt inwestycji wyniósł około 141,5 tys. zł brutto. Na jej realizację miasto otrzymało dotację celową ze środków województwa podkarpackiego oraz gmin Jedlicze, Sanok i Zagórz. Kwota wsparcia wyniosła łącznie 40 000 zł.

- Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy samorządów w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej w regionie, poprawy komfortu dla pasażerów i zwiększenia wykorzystania tego środka transportu. Jest komplementarne z pozostałymi planowanymi działaniami służącymi modernizacji i rewitalizacji linii kolejowej nr 108, obniżeniu niwelety torów w ciągu ul. Lwowskiej, a także skróceniu czasu dojazdu do Rzeszowa poprzez budowę łącznicy kolejowej. Rozwój transportu kolejowego to niezwykle istotny element poprawy dostępności komunikacyjnej oraz atrakcyjności turystycznej całej południowej części województwa podkarpackiego - podkreśla prezydent Krosna, Piotr Przytocki. Dodał, że przy parkingu powinny powstać jeszcze stojaki rowerów.

- W ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego w Krośnie zostanie oddany do użytkowania parking przy ul. ks. Stanisława Decowskiego, który będzie obsługiwał przystanek kolejowy Krosno-Polanka. Inwestycja ma na celu umożliwienie pasażerom bezpiecznego pozostawienia kilkunastu samochodów na parkingu i kontynuacji podróży pociągiem - informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. Podobną inwestycję w Targowiskach zaplanowała gmina Miejsce Piastowe.


Władysław Ortyl - marszałek województwa, dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Wojewódzki Fundusz Kolejowy tworzą gminy zlokalizowane wzdłuż linii kolejowej nr 108 oraz Województwo Podkarpackie. Samorządy na mocy porozumienia zawartego w kwietniu 2016 zobowiązały się do współpracy przy realizacji zadań służących poprawie infrastruktury kolejowej i ułatwiających pasażerom dostęp do tej formy komunikacji. Utworzyły fundusz, w ramach którego do 2018 roku każda gmina przeprowadzi na swoim terenie zadanie inwestycyjne, otrzymując dofinansowanie w postaci dotacji celowej od pozostałych partnerów funduszu.

Uczestnicy projektu zadeklarowali stałą kwotę wkładu finansowego w formie dotacji celowej w wysokości 20 000 zł rocznie, przekazywanej na podstawie stosownych umów o wzajemnej pomocy finansowej. Dotychczas podpisano umowy dotyczące przekazania przez województwo podkarpackie dotacji celowej na realizację zadań inwestycyjnych ze Stalową Wolą i Krosnem oraz gminami Głogów Małopolski, Boguchwała, Miejsce Piastowe, Sędziszów Młp. i Horyniec Zdrój.

Parking przy przystanku kolejowym w Polance jest pierwszą inwestycją zrealizowaną w ramach Funduszu Kolejowego. W uroczystym otwarciu parkingu uczestniczył marszałek województwa, Władysław Ortyl. Do Krosna przyjechał drogą przez Korczynę, poznając "uroki" zimowego dojazdu do Krosna. - Lepiej byłoby przyjechać tutaj pociągiem, w bezpiecznych, dobrych warunkach - mówił w oficjalnym wystąpieniu Ortyl.

Marszałek szczególnie podkreślił, że inwestycja w Krośnie jest mała, ale ważna dla mieszkańców, a zarazem jest pierwsza w ramach funduszu.

- Będziemy dokonywać też dużych rzeczy: remont linii 108, myślimy o łącznicy Krosno-Rzeszów, w samym mieście jest innowacyjny projekt drogowo-kolejowy. To są bardzo innowacyjne, ciekawe rzeczy prowadzące do tego, żeby przewozy regionalne były konkurencyjne - zapowiadał marszałek.

- Chodzi o to, żeby skrócić czas i żeby nie było protestów społecznych - kontynuował Ortyl. Odpowiadając na pytania, zapowiedział też remont na najgorszych odcinkach drogi wojewódzkiej przez gminę Korczyna. - Nie tylko Krosno, ale i całe południe jest odcięte, ze względów społecznych i gospodarczych jest trudna sytuacja. Myślimy też o turystach, których zachęcamy, by jeździli w Bieszczady, a komunikacja temu przeszkadza - przekonywał.

Ideą parkingu jest "park and ride", czyli "zaparkuj samochód i korzystaj z kolei". Parking ma na celu umożliwienie pasażerom bezpiecznego pozostawienia kilkunastu samochodów na parkingu i kontynuacji podróży pociągiem. Po zakończeniu realizacji projektu województwo podejmie działania w celu udziału samorządów w kosztach funkcjonowania kolei regionalnej, zwłaszcza przy rozszerzaniu oferty przewozowej stosownie do potrzeb i możliwości regionu.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

12 komentarzy

 • SPRYCIARZ

  Parking jest potrzebny ale dla mieszkańców Polanki. Nazwanie go parkingiem kolejowym to gruba przesada, jak duży mus być
  parking przy dworcu Krosno. Robienie parkingu dla łącznicy, to jak budowa domu od DYMU Z KOMINA.

  Zgłoś nadużycie SPRYCIARZ poniedziałek, 05, grudzień 2016 20:05 Link do komentarza
 • cyrk

  ...komedia, z roku na rok coraz gorzej

  Zgłoś nadużycie cyrk niedziela, 04, grudzień 2016 10:53 Link do komentarza
 • Bronek

  Dali z naszych ledwo 5 tys euro i taka feta?? wow.....

  Zgłoś nadużycie Bronek niedziela, 04, grudzień 2016 10:50 Link do komentarza
 • Dziaduła

  i już pleban bedzie Przytockiego wspierał w kampanii wyborczej. Takimi błahostkami za publiczne pieniadze nie tylko imprezka ale i głosy wyborcze się zdobywa. Przytocki sie napracował -wszak przeciął wstęgę no i przyjechał za nie swoje

  Zgłoś nadużycie Dziaduła niedziela, 04, grudzień 2016 10:14 Link do komentarza
 • FRANEk

  Fajnie jak urzędnicy gmin Jedlicze, Sanok, Zagórz dają nabrać się na cuda Pana Prezydenta Solińskiego. Na pewno mieszkańcy Sanoka, Zagórza czy Jedlicza przyjadą do Polanki aby potem pojechać przez Ustrobną, Bajdy, Wojaszówkę, Przybówkę itd. w czasie 1h do Rzeszowa - gratuluje sprytu Panu Solińskiemu i głupoty radnym tych trzech Gmin.
  Ich wydatki na pewno spełniają wymagania Art. 44 Ustawy o finansach publicznych i wydatek jest CELOWY - dyscyplina finansów publicznych będzie jak nic po kontroli RIO.
  Za 20 000 zł dzieci z tych gmin bardzo by się ucieszyły z obiadów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - bruku z parkingu nie zjedzą.
  Po prostu smutne.
  PS. Jak ksiądz odmawia modlitwę i święci to czapkę się zdejmuje z głowy.

  Zgłoś nadużycie FRANEk niedziela, 04, grudzień 2016 09:31 Link do komentarza
 • leon

  Po co ten cyrk przy otwarciu parkingu?

  Zgłoś nadużycie leon niedziela, 04, grudzień 2016 09:06 Link do komentarza
 • zbychu zebro

  Akurat w tym mjejscu parkują tylko uczestnicy obrzędów kościelnych-osiedle-- jest nieco dalej a tam co???

  Zgłoś nadużycie zbychu zebro niedziela, 04, grudzień 2016 08:33 Link do komentarza
 • zbychu zebro

  Akurat w tym mjejscu parkują tylko uczestnicy obrzędów kościelnych-osiedle-- jest nieco dalej a tam co???

  Zgłoś nadużycie zbychu zebro niedziela, 04, grudzień 2016 08:32 Link do komentarza
 • fredek

  Mogli Prezesa zaprosic

  Zgłoś nadużycie fredek sobota, 03, grudzień 2016 22:43 Link do komentarza
 • logik

  "Otwarcie parkingu na kilka aut i połowa urzędasów z Podkarpacia przyjechało."
  To w końcu kto miał przyjechać? Może Rysio Pietru czy zaKODowany Kijowski?

  Zgłoś nadużycie logik sobota, 03, grudzień 2016 21:41 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?