KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Obniżenie torów, ale bez "zetki" i Czajkowskiego

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Rozwiązanie problemów komunikacyjnych w rejonie ul. Lwowskiej nabiera realnych kształtów. Niestety nie ma szans na obniżenie torów na "zetce" i przy przejeździe na ul. Czajkowskiego.

REKLAMA


Rada Miasta Krosna przeznaczyła środki na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w rejonie przejazdów kolejowych w Krośnie. Do 2020 roku na ten cel przeznaczonych ma zostać 2.600.000 złotych.

- Uchwała zabezpiecza środki na podjęcie prac projektowych, przygotowujących to przedsięwzięcie do ogłoszenia przetargu na wykonanie. To jest zadanie do wykonania na najbliższe dwa lata - stwierdza Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

- Mam na myśli prace zarówno w części drogowej, jak i kolejowej, na odcinku dwóch kilometrów - dodaje Tomasz Soliński.

Działania Miasta są połączone z planami PKP PLK, tak by na przełomie lat 2020/2021 ogłosić przetarg na wykonanie tego zadania.

2-kilometrowy odcinek obejmuje przejazd kolejowy na ul. Lwowskiej i pozwoli rozwiązać problemy komunikacyjne w rejonie urzędu miasta, starostwa powiatowego, komendy Policji i licznych obiektów handlowych. Obecnie przejazd nawet niewielkiego szynobusu paraliżuje ruch w tej części miasta. Powstający korek blokuje nawet położoną kilkaset metrów dalej ul. Niepodległości, przy wyjeździe Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatkowo rozwiązanie będzie dotyczyło przejazdu przy ul. Hallera i przejazdu, który funkcjonuje obecnie jako piesze przejście przez tory przy ul. Piastowskiej.

Nadal nie rozwiązane zostaną problemy przejazdów na "zetce" i na ul. Czajkowskiego.

- Niestety nie było możliwe wydłużenie tego odcinka, tak, aby rozwiązać problemy przy ul. Czajkowskiego - dodaje Tomasz Soliński.

Wydłużenie odcinka do 4 km wymagałoby ogromnych środków, których nie ma, ani Miasto, ani PKP PLK.

- Nie ma perspektywy na takie środki. Dlatego realny, możliwy odcinek to te dwa kilometry - mówi zastępca prezydenta.

Powrócenie do pomysłu obniżenia torów w rejonie "zetki" i ul. Czajkowskiego po zakończeniu rewitalizacji linii kolejowej i wznowieniu połączeń może się okazać niemożliwe przez kolejne dziesięciolecia. Trudno oczekiwać, by ponownie inwestowano w świeżo wyremontowaną linię.

Zobacz także:
- Tory w Krośnie zostaną obniżone. Podpisano porozumienie
- Krosno: "Do pociągu będziemy wsiadali jak do Metra"
- Nie chcemy paraliżu drogowego. Petycja do władz województwa
- Marszałek umieści "Metro w Krośnie" w strategicznych planach województwa

pd

  • autor: pd

10 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?