KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak żyje się cyklistom w Krośnie? Powstaną nowe ścieżki rowerowe

Jak żyje się cyklistom w Krośnie? Powstaną nowe ścieżki rowerowe Fot. KrosnoCity.pl

Krosno: przedstawiono plany budowy nowych ścieżek rowerowych. Najdłuższa będzie miała 7 km i będzie biegła wzdłuż Wisłoka. W Krośnie ma powstać pieszo-rowerowy bulwar, sprzyjający aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Czy Krosno stanie się przyjazne dla cyklistów?

REKLAMA


Władze miasta twierdzą, że ścieżki rowerowe utrzymane są w odpowiednich standardach technicznych i prawidłowo oznakowane. Przedstawiona radnym na lutowej sesji "Informacja dotycząca utrzymania, funkcjonowania ścieżek i tras rowerowych oraz planów i zamierzeń dotyczących budowy nowych" nie zawiera żadnej krytycznej uwagi dotyczącej funkcjonowania dotychczas wykonanych ścieżek.

Tymczasem mieszkańcy i rowerzyści zgłaszają bardzo wiele uwag, czy to technicznych, czy dotyczących rozwiązań przyjętych podczas projektowania. Niestety omawiana przez samorządowców "informacja o utrzymaniu i funkcjonowaniu" nic nie mówi o błędach i niedociągnięciach, które należałoby poprawić, lub których należy unikać w przyszłości.

Można wymieniać bardzo wiele problemów związanych ze ścieżkami rowerowymi w Krośnie. Cykliści od dawna apelują, by wykonywać je z masy asfaltowej, podczas, gdy przez całe lata uparcie układano kostkę. Kostkę, która w niektórych miejscach zaczyna się klawiszować w sposób odczuwalny dla rowerzysty.

Lokalizacja ścieżki rowerowej przy ul. Zręcińskiej od strony lotniska także wzbudza wątpliwości. W efekcie trasa nie jest skomunikowana z budynkami i uliczkami po drugiej stronie, a właśnie tam poruszają się rowerzyści. Przy wyjazdach, jak z ul. Marii Curie-Skłodowskiej rowerzysta nie może legalnie włączyć się do ruchu, gdyż na ul. Zręcińskiej jest zakaz poruszania się rowerów, a droga rowerowa znajduje się po drugiej stronie, oddzielona wysokim krawężnikiem. W takich miejscach rowerzysta poruszający się zgodnie z przepisami musi zejść z pojazdu i przepchnąć go do najbliższego przejścia dla pieszych. Są to rozwiązania, które zniechęcają z korzystania z rowerów.

Innym przykładem jest lokalizacja przystanków autobusowych, tak jak przy ul. Tysiąclecia. Rowerzyści są zmuszeni do przejazdu pomiędzy wiatą przystankową, a zatoczką, tymczasem jest wystarczająco dużo miejsca, by droga rowerowa mogła znajdować się za wiatą, którą należałoby przesunąć bliżej zatoczki.

Obecne rozwiązanie jest niebezpieczne zarówno dla rowerzystów, jak i dla osób korzystających z autobusów. Niestety tak wygląda sytuacja przy większości przystanków w Krośnie, przy których są też drogi rowerowe.

Plany
W 2016 roku ogłoszono przetarg na zadanie "Budowa alejek rowerowo-spacerowych wzdłuż rzeki Wisłok w Krośnie", w ramach którego zostanie wykonana koncepcja ścieżek rowerowych o długości 7 km oraz kładki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem.

W trakcie opracowania jest również dokumentacja dla zadania "Budowa ścieżek rowerowych do parku rowerowego przy ul. Okrzei w Krośnie". Planuje się powstanie 530 m ścieżek rowerowych (przebiegających w dwóch etapach) zlokalizowanych od ul. Białobrzeskiej wzdłuż parku przy ul. Okrzei oraz od ul. ks. W. Sarny wzdłuż Cmentarza Żydowskiego przy ul. S. Goszczyńskiego do toru rowerowego przy ul. Okrzei (tzw. "pumptrack").

Projektowane są również ścieżki rowerowe i ciągi pieszo rowerowe w ramach rozbudowy i przebudowy dróg, m.in. na: ulicach: Dębowej, Polnej, Kruczkowskiego, Sikorskiego, Baczyńskiego, Klonowej, Łukasiewicza oraz drodze łączącej ul. Polną z ul. Sikorskiego, drodze łączącej ul. Podkarpacką z ul. Popiełuszki, na części ul. Lunaria (od ul. Asnyka do mostu), zachodniej obwodnicy miasta pomiędzy ul. Wyspiańskiego, a ul. Zręcińską i północnej obwodnicy miasta pomiędzy ulicami Krakowską a Białobrzeską.

W 2017 roku rozpocznie się rozbudowa ul. Wisze, gdzie powstanie nowa ścieżka rowerowa o długości ok. 1,7 km. W trakcie realizacji jest również rozbudowa ulicy Zielonej w Krośnie, także z budową ścieżki rowerowej.

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, złożono projekt: "Promocja i ochrona dziedzictwa naturalnego na obszarze Krosna i Uzhgorodu poprzez poprawę infrastruktury i świadomości dla rowerzystów i pieszych".

Projekt zakłada budowę ścieżek rowerowych prowadzących przez tereny leżące przy hali sportowo-widowiskowej, a następnie wzdłuż Wisłoka w kierunku mostu na ul. Niepodległości i kładki na ul. Fredry oraz od kładki poprzez zakole Wisłoka, aż do ul. Kilińskiego. Powyższa ścieżka jest projektowana w ramach zadania pn. "Budowa alejek rowerowo-spacerowych wzdłuż rzeki Wisłok w Krośnie".

Założenie jest takie, że ścieżka wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą będzie pełnić rolę bulwarów oraz ma służyć ochronie i promocji dziedzictwa naturalnego. Obecnie trwa ocena złożonej koncepcji projektu, której wyniki powinny być znane pod koniec marca.

pd
Fot. KrosnoCity.pl

 • autor: pd

10 komentarzy

 • gość

  Dlaczego ścieżki rowerowe w Krośnie są tuż obok jezdni? Czy nie można ich oddzielić od drogi pasem zieleni?Byłoby bezpieczniej i zdrowiej. Przeciez jeżdżą też dzieci. Jazda wśród spalin to nie jest dbanie o zdrowie,wręcz przeciwnie.

  Zgłoś nadużycie gość środa, 15, marzec 2017 19:39 Link do komentarza
 • Davidov

  Do HSRZ : Dobrze że zacytowałeś to rozporządzenie. DU z 1999r ,Nr 43,poz 430. Należy też zwrócić uwagę na par. 47

  są możliwości , tylko należy prawidłowo te ścieżki oznaczać znakami Pionowymi i poziomymi

  A tak na marginesie: jak rowerzysta ma jeździć po tych ścieżkach jak albo rozporządzenie ,albo nowelizacja ,a to wszystko powinno być w PORD ,nie wszyscy mają prawo jazdy...............................

  Zgłoś nadużycie Davidov środa, 15, marzec 2017 18:44 Link do komentarza
 • davidov

  Władze miasta twierdzą, że ścieżki rowerowe utrzymane są w odpowiednich standardach technicznych i prawidłowo oznakowane. Przedstawiona radnym na lutowej sesji "Informacja dotycząca utrzymania, funkcjonowania ścieżek i tras rowerowych oraz planów i zamierzeń dotyczących budowy nowych" nie zawiera żadnej krytycznej uwagi dotyczącej funkcjonowania dotychczas wykonanych ścieżek.


  Niestety nie bardzo .............proszę odpowiedzieć jaki ruch panuje np, na ul. Bursaki jedno czy dwukierunkowy z jednej strony można jechać w obu kierunkach , z drugiej już nie bardzo.......... ( dotyczy ustawienia znaków c13/c16)........ co z ul .Wieniawskiego zastawioną samochodami w niedziele.......................
  Może Redakcja zwróci się z prośbą do Wydziału Ruchu Drogowego np w sprawie czy ul .Bursaki i Szopena jest prawidłowo oznakowana ..................to tak na początek.

  zaznaczam że 7 września 2015 r w dzienniku ustaw zostały opublikowane dwie kluczowe dla rowerzystów nowelizacje rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych DU 2002.170.1393. nowelizacja DU 2015.1313 w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach DU 2003 .220.2191, nowelizacja DU 2015 1314.

  tylko który z rowerzystów o tym wie.

  Dlatego uważam ze przynajmniej trzeba pilnować aby ścieżki były prawidłowo oznakowane
  ,

  Zgłoś nadużycie davidov środa, 15, marzec 2017 17:22 Link do komentarza
 • Geralt

  @HSRZ, dobre udokumentowanie tego jak "funkcjonalne" są ścieżki!

  Zgłoś nadużycie Geralt środa, 15, marzec 2017 12:48 Link do komentarza
 • pomysły na artykuły

  Jak się żyje cyklistom w Krośnie? Jak się żyje gejom w Krośnie? Jak się żyje wegetarianom w Krośnie? Jak się żyje księżom w Krośnie?

  Zgłoś nadużycie pomysły na artykuły środa, 15, marzec 2017 12:36 Link do komentarza
 • Normy

  Może coś drgnie w aspekcie ścieżek dla ludzi z kijkami,biegaczy i rowerów.
  Ścieżka na około miasta Krosna to fajna sprawa minimum 15 km.

  Zgłoś nadużycie Normy środa, 15, marzec 2017 12:20 Link do komentarza
 • HSRZ
 • HSRZ
 • HSRZ

  "Informacja dotycząca utrzymania, funkcjonowania ścieżek i tras rowerowych oraz planów i zamierzeń dotyczących budowy nowych" nie zawiera żadnej krytycznej uwagi dotyczącej funkcjonowania dotychczas wykonanych ścieżek.

  A w dniu 18 października 2016 r. złożyłem do Prezydenta Miasta Krosna następujący wniosek:


  Wnioskuję o:
  1) dostosowanie krawężników w ramach ścieżek rowerowych położonych przy ul. Składowej, Bieszczadzkiej i Krakowskiej (w miejscach oznaczonych na załączonych planach) do obowiązujących przepisów,
  2) budowę kolejnych ścieżek rowerowych z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, tak aby nie było konieczności ich poprawiania.

  Uzasadnienie

  W trakcie robót budowlanych oraz ich odbioru zostały popełnione błędy, albowiem krawężniki m.in. we wskazanych wyżej miejscach nie zostały umieszczone na odpowiedniej wysokości.
  Jak wynika bowiem z § 48 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie "wysokość progów i uskoków na ścieżce rowerowej nie powinna przekraczać 1 cm".
  Krawężniki we wskazanych miejscach mają wysokość 3-7 cm (co obrazują załączone zdjęcia).
  To niedopatrzenie stanowi znaczne utrudnienie dla wszystkich rowerzystów,
  a w szczególności dla osób starszych oraz osób przewożących w koszykach małe dzieci.

  Zgłoś nadużycie HSRZ środa, 15, marzec 2017 12:10 Link do komentarza
 • AAA

  Wreszcie dobry temat,a nie jakiś promil tfu gei z k-no24

  Zgłoś nadużycie AAA środa, 15, marzec 2017 09:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?