KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mammobus przyjedzie w kwietniu. Zarejestruj się na badanie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

Panie, które w 2017 kończą 50 lat, właśnie w tym roku wchodzą do programu, który umożliwia  bezpłatne badania mammograficzne bez skierowania. W kwietniu Mammobus przyjedzie do Krosna i powiatu krośnieńskiego.

REKLAMA


- Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia - przekonuje dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka.

Małgorzata Cymerman podkreśla, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo - nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej, niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek - dodaje.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:
- Dukla: 8 kwietnia przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Armii Krajowej 1A,
- Iwonicz-Zdrój: 10 kwietnia na parkingu naprzeciwko Iwoniczanki, Słoneczna 5,
- Jedlicze: 10 kwietnia przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1,
- Krosno: 11 kwietnia przy Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Bursaki 29,
- Chorkówka: 18 kwietnia przy Gminnym Ośrodku Kultury, Chorkówka 175,
- Wojaszówka: 18 kwietnia przy Urzędzie Gminy, Wojaszówka 115,
- Rymanów: 19 kwietnia przy Urzędzie Gminy, ul. Mitkowskiego 14A.

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 - 69 lat
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl/formularz. Call Center jest czynne od poniedziałku do soboty.

aj/pd/red.

  • autor: aj/pd/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?