KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Niezwykły skarb z Lubatowej trafił do Muzeum Podkarpackiego

Niezwykły skarb z Lubatowej trafił do Muzeum Podkarpackiego Fot. archiwum Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skarb datowany na około 500 lat p.n.e. odkryto w Lubatowej. Znaleziono bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń. Niezwykły skarb trafił do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

REKLAMA


- W ostatnich dniach do naszego muzeum przyniesiono bransoletę z brązu. Osoba, która je przyniosła, wskazała również miejsce, gdzie znalazła przedmiot - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

Archeolodzy przebadali wskazany teren. Znaleziono dwie kolejne bransolety i szklane paciorki (9 całych i fragmenty kolejnych 8). Odkryto też elementy innych ozdób z brązu oraz dwa fragmenty naczyń.

Dyrektor Gancarski zwraca uwagę szczególnie na jedno z nich, które było naczyniem służącym do warzenia soli. Przypuszcza, że skarb ukrył majętny człowiek handlujący solą.

- Są to niezwykle cenne przedmioty. Prawdopodobnie zakopał je bardzo bogaty człowiek w chwili jakiegoś zagrożenia. Przypuszczalnie później zginął, ponieważ nie wrócił już po ukryty skarb - mówi Jan Gancarski.

Przedmioty datowane są na V wiek p.n.e., z epoki żelaza. Pochodzą z odległych terenów. Szklane paciorki mogły być wykonane w Grecji, albo nawet w Egipcie.
Odnaleziony skarb potwierdza dotychczasowe ustalenia archeologów o szerokich kontaktach handlowych ludności zamieszkujących Podkarpacie przed wiekami.

Skarb z Lubatowej będzie można oglądać w Muzeum Podkarpackim już w połowie tego roku.

pd
Fot. archiwum Muzeum Podkarpackie w Krośnie

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?