Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ogłoszono "sieć szpitali". Krosno zostało niedocenione

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

W środę (28 czerwca) ogłoszono "sieć szpitali", czyli listę placówek tworzących system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Szpitalowi w Krośnie przyznano II stopień. Jest to klasyfikacja poniżej oczekiwań dyrekcji i pacjentów, a także poniżej faktycznych świadczeń dostępnych w Krośnie. "To paradoks" mówi dyrektor.

REKLAMAKwalifikacja szpitali była uzależniona od zakresu działalności placówki. W ten sposób wydzielono trzy stopnie. Na pierwszym znalazły się najbardziej podstawowe szpitale, a na trzecim najszerzej rozwinięte, posiadające wysokospecjalistyczne oddziały. Krośnieński szpital zakwalifikowano do II stopnia. Sposób kwalifikowania szpitali nie uwzględniał specyfiki regionów. Do tej pory każdy regionalny NFZ w różny sposób kontraktował usługi, w efekcie szpital w Krośnie oferuje świadczenia pozwalające mu na znalezienie się w III stopniu sieci szpitali, ale ze względów formalnych został zakwalifikowany do stopnia II. Tymczasem faktycznie nie brakuje niczego, by szpital mógł zostać zakwalifikowany do III stopnia. Niczego poza formalnościami.

- W ramach pododdziałów funkcjonuje u nas chirurgia naczyniowa, okulistyka dla dzieci oraz otolaryngologia dla dzieci. To w połączeniu z oddziałem pulmonologicznym kwalifikuje nas do III poziomu. Jeżeli mówimy o okulistyce, to warto podkreślić, że jako jedyni na Podkarpaciu operujemy zeza u dzieci, a nasz oddział okulistyczny w prestiżowym rankingu zajął 5 miejsce w całej Polsce. Niestety, nie mamy na te świadczenia osobnych kontraktów, więc z formalnego punktu widzenia nie są brane pod uwagę - mówi dr Piotr Lenik, dyrektor szpitala.

- Piszemy odwołanie od tej decyzji. Formalne wymogi nie uwzględniają warunków kontraktów przygotowywanych przez NFZ w Rzeszowie. To paradoks - dodaje dyrektor - Wielokrotnie wnosiliśmy o zmianę zasad kontraktowania, jeszcze w marcu zwracaliśmy się o rozdzielenie kontraktów, ale bezskutecznie - mówi Lenik, zaznaczając, że szpital w Krośnie nie dostał możliwości spełnienia formalnych kryteriów.

Z zakwalifikowaniem szpitala do III stopnia nie byłoby problemu, gdyby nie prywatyzacja i wyprowadzenie ze struktury szpitala "sztucznej nerki" kilka lat temu (decyzje poprzednich dyrekcji i zarządów województwa). Wtedy jednak nikt nie mógł przewidzieć, jakie kryteria przyjmie ministerstwo zdrowia tworząc "sieć szpitali".

W sprawie szpitala interweniował poseł Piotr Babinetz z Krosna, a także sejmik i zarząd województwa. O zakwalifikowanie szpitala do zaledwie II stopnia zapytaliśmy radnego Jerzego Borcza.

- Radni sejmiku spotkali się z Ministrem Zdrowia, rozmawialiśmy o tych sprawach, bo bardzo podobny problem dotyczy też szpitala klinicznego w Rzeszowie. Przynajmniej przez najbliższe kilka lat nic nie zmieni się dla pacjentów, nie ma powodów do obaw, tym bardziej, że to powinno się udać skorygować. Zawsze, jak pamiętam, musieliśmy walczyć o ten szpital i zawsze się udawało - podkreśla radny Jerzy Borcz.

Jerzy Borcz był jednym z założycieli Społecznego Ruchu Obrony Podkarpackiego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Zabiegał też o budowę nowego bloku operacyjnego w Krośnie. Zobacz: Szpital: nowy Blok Operacyjny na mikołajki

pd

12 komentarzy

 • mija

  No i słusznie! Zasadą jest ,że szpital należący do sieci a zwłaszcza ten o najwyższym stopniu czyli III, leczy chorych kompleksowo ; od diagnozy az po rehabilitację. Nieporozumieniem jest , gdy do sieci wchodzi szpita będący zlepkiem rozmaitych firm outsourcingowych. Bo można zadać sobie pytanie: co w sumie wchodzi do sieci Szpital , czy kazda firma z osobna?

  Zgłoś nadużycie mija czwartek, 03, sierpień 2017 18:39 Link do komentarza
 • polak1

  Sztuczna nerka, Patomorfologia - kto i dlaczego zostały sprywatyzowane ?

  Zgłoś nadużycie polak1 sobota, 01, lipiec 2017 19:54 Link do komentarza
 • anatol

  A co tutaj doceniać.

  Zgłoś nadużycie anatol piątek, 30, czerwiec 2017 08:45 Link do komentarza
 • zgr.

  borcz z małej litery kolego niżej nie należy się temu przerzutowi pisuarczykowi

  Zgłoś nadużycie zgr. czwartek, 29, czerwiec 2017 15:49 Link do komentarza
 • córka leśnika

  Borcz wam na pewno załatwi tak samo jak rozbudowę drogi do Lutczy.

  Zgłoś nadużycie córka leśnika czwartek, 29, czerwiec 2017 15:16 Link do komentarza
 • fsssdd

  Lekarze bardzo wysoko noszą swoje głowy, ale z wiedzą to marniutko. Są wyjątki ale nie liczne.

  Zgłoś nadużycie fsssdd czwartek, 29, czerwiec 2017 14:31 Link do komentarza
 • dziadek

  No tak psuc zaczał Dyr.Kocuj z PiS wspolnie z urzedem marszałkowskim tez z PIS, i Rada Społeczna z tamtych lat, to ze wyprowadzona została sztuczna nerka to tez przy czyjes aprobacie, ten szpital przy tej ilosci mieszkańców a przede wszystkim lekarzy specjalistów /ktorych brakuje w całym kraju/ ktorzy odeszli w ostatnuich latach powrocił do stanu z lat 70 ubiegłego wieku.. smutne ze udało sie to rozwalic .. teraz bedziemy jezdzic do rzeszowa

  Zgłoś nadużycie dziadek czwartek, 29, czerwiec 2017 14:21 Link do komentarza
 • mirka

  Straszny szpital, okropni ludzie w nim pracują. Są na szczęście wyjątki (nieliczne). W tym szpitalu nie liczą się pacjenci, ważniejsze są procedury. Nie polecam, książkę mogłabym napisać o "przygodach", jakie mnie i moją rodzinę w nim spotkały.

  Zgłoś nadużycie mirka czwartek, 29, czerwiec 2017 14:19 Link do komentarza
 • xcv

  Trzeba było jechać od razu do Sanoka. Tam jest III poziom.

  Zgłoś nadużycie xcv czwartek, 29, czerwiec 2017 13:42 Link do komentarza
 • WOLF

  Pewnie oseł Piotrowicz pomagał - prokurator UB

  Zgłoś nadużycie WOLF czwartek, 29, czerwiec 2017 13:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj