KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co dalej z CDS?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie przynosi finansowe straty. Część radnych przyjmuje to ze spokojem uznając, że to działalność kulturalna, która musi być deficytowa. Obecny prezes CDS podkreśla, że Centrum wnosi "wartość dodaną" dla Miasta. Wbrew zapowiedziom na sesji nie było konkretów o planach CDS na przyszłość.

REKLAMA


W informacji przypomniano, że w 2016 roku CDS odwiedziło prawie 44 tysiące osób (na podstawie liczby sprzedanych biletów). Nie wiadomo jaką część z tych osób stanowią np. wycieczki z terenu Krosna, gdyż nie podano szczegółowej informacji na temat struktury zwiedzających. W zamian przyjęto założenie, że oznacza to około 4000 turystów miesięcznie. Podkreślano tendencję wzrostową, tzn. z roku na rok wzrasta liczba zwiedzających.

Silnie podkreślano, że CDS prowadzi działalność kulturalną, a ta musi być deficytowa. W 2016 roku oszacowano, że miasto dopłaci do CDS już około 15 mln złotych. Zobacz tutaj: Prawie 15 milionów dla CDS od początku działalności

Informacja przedstawiona radnym w sierpniu nie zawierała analizy przyczyn strat przynoszonych przez spółkę, ani planów ich ograniczenia (początkowo zapowiadano, że dodatkowych kosztów nie będzie, zobacz wywiad z 2012 roku tutaj: Krosno = Szkło).

W zamian informacja koncentruje się na uzasadnieniu, że CDS nie może być postrzegany tylko w kategoriach księgowych, a promocyjne działania spółki przynoszą korzyści miastu.

Informację opublikowano na stronie urzędu. Zobacz - tutaj.

Komisje pozytywnie zaopiniowały informacje o działalności CDS. Radni podjęli dyskusję na sesji.

Radny Witold Skiba (Samorządne Krosno) pytał o plany spółki na przyszłość. Prezes CDS, Paweł Szczygieł poinformował, że trwają analizy dotyczące ewentualnej zmiany struktury, ale na razie jest za wcześnie, by przedstawić wnioski lub podjąć decyzję.

Radny Paweł Krzanowski (PiS) dopytywał o prowadzoną w CDS produkcję i inne formy działalności, np. "transport drogowy".

Prezes CDS wyjaśnił, że w Centrum produkowane jest różne szkło, szczególnie w miesiącach, w których jest mniej turystów. Szkło można kupować też w sklepie internetowym. Co do "transportu", to CDS do niedawna posiadała autokar i nadal posiada "ciufcię" jeżdżącą po Krośnie. Paweł Krzanowski pytał też o możliwości zwiększenia liczby turystów. Prezes podpowiedział, że w miesiącach wakacyjnych jest to już praktycznie niemożliwe ze względu na przepustowość obiektu.

Paweł Szczygieł podkreślał, że coroczne dofinansowanie CDS kwotą rzędu 1,3 mln złotych może się miastu opłacać. Korzyścią dla Krosna jest funkcjonowanie CDS w przestrzeni medialnej. Zdaniem prezesa w 2017 roku stanowiło to równowartość reklam o koszcie około 600 tysięcy złotych. Drugą korzyścią są pieniądze wydawane przez turystów w mieście, a przez to wpływające na wzrost wpływów budżetowych. Pod tym względem nie było przedstawionych szczegółowych analiz, prezes przyjął szacunkowe liczby, które jego zdaniem obrazują rzeczywisty wpływ CDS.

Radni byli zgodni, że konieczne jest obniżenie wydatków ponoszonych przez gminę na CDS. Już wiadomo, że w 2017 roku Centrum będzie potrzebowało ponownie około 1,3 mln złotych z budżetu miasta.

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • Armando De Oliviera Da Silva

  WOW! Cytat: "Paweł Krzanowski pytał też o możliwości zwiększenia liczby turystów. Prezes podpowiedział, że w miesiącach wakacyjnych jest to już praktycznie niemożliwe ze względu na przepustowość obiektu"
  Co tam byłem w okolicy to było pusto...

  Zgłoś nadużycie Armando De Oliviera Da Silva czwartek, 21, wrzesień 2017 10:20 Link do komentarza
 • darmowy bilet

  Dla piszącego o darmowych wejściach, 1300000 zł / ok 45000 mieszkańców = prawie 29 zł / osobę. To jest rocznie, a i tak musimy kupować bilety.

  Zgłoś nadużycie darmowy bilet czwartek, 21, wrzesień 2017 07:14 Link do komentarza
 • smit

  Dla osoby piszącej o cenie: proszę spojrzeć choćby na informacje na stronie www CDS: w październiku CDS uczestniczy w akcji weekend za pół ceny, regularnie raz w roku organizowana jest noc muzeów gdzie wejścia są całkowicie bezpłatne; do tego karta mieszkańca - twierdzenie, że jest za drogo jest tu chyba jednak trochę nadużyciem - istnieje możliwość taniego lub bezpłatnego zwiedzania; pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie smit środa, 20, wrzesień 2017 20:11 Link do komentarza
 • stop oszustowi Dyzmie

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. JEGO TREŚĆ ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie stop oszustowi Dyzmie środa, 13, wrzesień 2017 15:09 Link do komentarza
 • mieszczuch

  Sprzedać to CDS jakiemuś prywaciarzowi, zrobi z tego "chałupę weselną", albo coś w tym rodzaju i będzie przynosić zyski. Wesela, osiemnastki, komunie, chrzciny, bankiety jubileuszowe itp. okazji jest bez liku. Pieniądze leżą na ulicy, tylko trzeba się chcieć po nie schylić. To co na państwowej zupce, nigdy nie przyniesie zysków. A tłumaczenie że takie coś musi przynosić straty, to tylko nadzieja osób tam zatrudnionych, aby przepykać choćby jeszcze rok. Każdy wie że nadzieja to matka głupich.

  Zgłoś nadużycie mieszczuch środa, 13, wrzesień 2017 11:42 Link do komentarza
 • Z Krosna

  Bilety są bardzo drogie, za bardzo, żeby meszkańcy Krosna mogli się tam wybrać np raz na rok! (niestety!, przy większej rodzinie to duży wydatek). Byli raz i tyle. Gdyby Karta Mieszkańca Krosna dawała naprawdę solidną zniżkę, np 50 %, na pewno więcej osób by przychodziło po kilka razy, w ramach np niedzielnego, wakacyjnego spaceru. Albo zniżki okazjonalne dla mieszkańców, ale wcześniej nagłośnione. I co lepiej, mieć drogie bilety i mniej turystów, czy dać mieszkańcom zniżki i zarobić może i tak sporo pieniędzy. Cały handel opiera się współcześnie na systemie wysokich cen i częstych promocji. Bardzo proszę kogoś z CDSu o ustosunkowanie się do tej propozycji.

  Zgłoś nadużycie Z Krosna środa, 13, wrzesień 2017 00:14 Link do komentarza
 • sem ja

  Coś co przynosi straty..rok...dwa...trzy...powinno zniknąć, każdy chciałby dostawać gratisową kasę,może zgłoszą się wszyscy co mają działalności a ledwo przędną!!! po drugie....polikwidowane zostały większe i mniejsze huty bo nie wytrzymały konkurencji,a tu tworzony jest TWÓR pod nazwą CDS,Dawniej wycieczki jeździły do KHS i innych hut a teraz oglądają coś co już praktycznie nie istnieje,a robienie sobie sztucznych statystyk,że tyle odwiedziło osób to śmiech na sali,jak zagania się ze szkół okolicznych dzieciaki,wiadomo,że pójdą lepiej tam iść niż patrzyć na nauczycieli w klasie,pokażcie najpierw ilu faktycznych turystów odwiedziło CDS to może ktoś wam zacznie przyklaskiwać,a co do zostawiania pieniędzy przez turystów...hmm,jak są na rynku to może zostawią w jakiejś knajpie albo w banku bo resztę też zrujnowaliście,więc radni...pobudka...jak nie to dokładać z własnych poborów,posadzić SYNDYKA-może zrobi lepiej tak jak w KHS ie,że inni nie mogli a syndyk dał rade,lub sprzedać prywaciarzowi CDS-ale już widzę te kolejki za biletami...!!!

  Zgłoś nadużycie sem ja wtorek, 12, wrzesień 2017 21:12 Link do komentarza
 • Skakanka

  @Hanka, idź do "operatora", weź telefon "za złotówkę". Po podpisaniu umowy dowiedz się, że naprawdę kosztuje 15000 zł. Dlatego, że firma się przeliczyła przy robieniu założeń, a koszty przerzuca na Ciebie, aneksem, dodanym bez pytania. Nie czepiaj się.

  Zgłoś nadużycie Skakanka wtorek, 12, wrzesień 2017 17:27 Link do komentarza
 • miszcz

  Mamy uprzedzenia, zwłaszcza jak corocznie dopłacamy, kilka, kilkanaście milionów.

  Zgłoś nadużycie miszcz wtorek, 12, wrzesień 2017 15:01 Link do komentarza
 • Hanka

  Ale wy się czepiacie tego CDSu macie uprzedzenie od samego początku

  Zgłoś nadużycie Hanka wtorek, 12, wrzesień 2017 14:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?