KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zbadaj swoje kości w osteobusie

Zbadaj swoje kości w osteobusie Fot. MD Multi Diagnostica

Mobilna pracownia densytometryczna stanie przy głównym wejściu krośnieńskiego szpitala. Mieszkańcy Krosna będą mieli możliwość zbadania swoich kości. Osteobus dostępny będzie 14 listopada.

REKLAMA


Osteoporoza jest chorobą dotykającą w Polsce coraz większej liczby osób. Cierpi na nią około 2,7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania.

Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje, co trzecia kobieta po 50 roku życia.

Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się również osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1 proc. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Mobilna pracownia densytometryczna stanie przy głównym wejściu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie przy ul. Korczyńska 57. Diagnostykę przeprowadzi wykwalifikowany personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Badanie nie wymaga skierowanie od lekarza. Cena jednego badania wynosi 35 złotych.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz odzieży z metalowymi elementami. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Rejestracji można dokonać osobiście w Sekcji Organizacji i Marketingu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II przy ul. Korczyńskiej 57 w Krośnie (pok. 272) lub telefonicznie pod numerem 13 4378261 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Badania będą wykonywane 14 listopada - w godzinach od 9 do 17.

mm/md/red.

  • autor: mm/md/red.

1 komentarz

  • zzofia

    Ja wyleczyłam swoją osteoporozę witamina d3 Liposomalna,nie jest droga a jej przewaga jest to ze trafia bezpośrednio do komórek.
    Zawsze w okresie jesienno zimowym suplementuje

    Zgłoś nadużycie zzofia poniedziałek, 30, październik 2017 18:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?