KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Złote Szkoły" Krosna

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W XX jubileuszowej edycji ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw tytuły "Złotej szkoły 2018" zdobyły "Kopernik" i "Elektryk" z Krosna! Dwie kolejne krośnieńskie szkoły zdobyły tytuły "Brązowych Szkół".

REKLAMA


Najlepsze technikum i najlepsza szkoła publiczna
Technikum Nr 5 "Elektryk" zostało sklasyfikowane na 6. pozycji w kraju i 1. pozycji na Podkarpaciu wśród techników, a I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika zajęło 71. miejsce w kraju i 1. miejsce w województwie spośród szkół publicznych w XX jubileuszowej edycji ogólnopolskiego rankingu najlepszych liceów i techników przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Na finał jubileuszowego Rankingu Liceów i Techników Perspektyw do Auli Głównej Politechniki Warszawskiej została zaproszona delegacja Technikum Nr 5 "Elektryk" - najlepszego technikum w województwie podkarpackim.

Przez rokiem "Elektryk" był na 28 miejscu, a dwa lata temu na 10 pozycji w kraju. Krośnieńskie technikum jest pierwszą szkołą z województwa podkarpackiego, której udało się osiągnąć tak wysoką pozycję rankingową. Oprócz znakomitej pozycji w rankingu dla techników i odznaki "Złotej Szkoły 2018" szkoła utrzymała także pozycję lidera wojewódzkiego w rankingu maturalnym techników (15 pozycja w kraju) oraz została sklasyfikowana w rankingu szkół olimpijskich na 106 pozycji w kraju. W technikum kształci w tym roku szkolnym 528 uczniów w czterech zawodach: technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk i technik automatyk.

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika (71 pozycja w Polsce wśród liceów ogólnokształcących) jest nieprzerwanie od wielu lat najlepszym liceum publicznym w województwie.

"Kopernik" w ogólnopolskim rankingu został sklasyfikowany na 71 pozycji i otrzymał odznakę "Złotej Szkoły 2018". W pierwszej setce szkół olimpijskich szkoła jest obecna nieprzerwanie od 2000 r. W tegorocznym rankingu olimpijskim znalazła się na 31 miejscu (rok temu 38). W rankingu maturalnym Kopernik sklasyfikowany został na 90 miejscu w kraju. W I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie uczy się w tym roku 666 uczniów. Biorąc pod uwagę osiągnięcia olimpijskie oraz pozostałe rankingi ogólnopolskie krośnieński Kopernik jest jedyną szkołą publiczną z województwa, o tak znaczących osiągnięciach.

- Rankingi "Perspektyw" to cenne źródło informacji szczególnie dla gimnazjalistów, którzy szukają szkół gdzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Uczniowie chętnie składają dokumenty do znanych i wyróżnianych szkół. Wiele z tych decyzji później procentuje - powiedział Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

"Brązowe Szkoły"
W rankingu obejmującym 300 najlepszych techników w tym roku znalazło się także Technikum Nr 4 im. I. Łukasiewicza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. I. Łukasiewicza - "Naftówka", które plasując się na 258 miejscu w kraju uzyskało tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

W rankingu obejmującym 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w tym roku znalazło się także II Liceum Ogólnokształcące im Konstytucji 3 Maja, które plasując się na 328 miejscu w kraju uzyskało tytuł "Brązowej Szkoły 2018" .

Zasady i kryteria rankingu liceów i techników od samego początku ustalane są przez kapitułę. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

W Rankingu Liceów zostały wzięte pod uwagę olimpiady, wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym.

W Rankingu Techników zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych.

Ranking podzielony jest na część ogólnopolską i części wojewódzkie. Oprócz rankingów głównych (Ranking Liceów 2018 i Ranking Techników 2018) prowadzony jest Ranking Olimpijski oraz Ranking Maturalny

Szczegółowe wyniki rankingów liceów ogólnokształcących i techników można obejrzeć na stronie organizatora perspektywy.pl

Zobacz pełne rankingi:

- Ranking Liceów Ogólnokształcących 2018 (ranking trzykryterialny), który prezentuje 500 najlepszych liceów w Polsce.

- Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2018 (dwukryterialny), prezentujący 200 liceów, których uczniowie najlepiej zdali maturę w maju 2017 r.

- Ranking Techników 2018 (czterokryterialny), który prezentuje 300 najlepszych techników w naszym kraju.

- Ranking Maturalny Techników 2018 (dwukryterialny), prezentujący 200 techników, których uczniowie najlepiej zdali maturę w maju 2017 r.

- Ranking Szkół Olimpijskich 2018 (jednokryterialny), który prezentuje 200 liceów i techników, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach w roku szkolnym 2016/2017.

umk, red.

  • autor: umk, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?