KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2018/06/23/b

Pokazy i konkurs ratownictwa. Co zrobić w czasie ataku terrorysty?

Pokazy i konkurs ratownictwa. Co zrobić w czasie ataku terrorysty? Fot. Radosław Sowiński / Krosno112.pl

Uczniowie "Katolika" okazali się najlepsi w rywalizacji podczas Turnieju o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zawody sędziowali zawodowi ratownicy pogotowia, a wydarzeniu towarzyszyły pokazy pierwszej pomocy, w tym ćwiczenia grupy wysokościowej.

REKLAMA


Wydarzeniu "Dni Krosna" towarzyszyła promocja ratownictwa i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy z pogotowia i strażacy zaprezentowali swoje umiejętności i zaawansowaną technologię, a młodzież ze szkół zmierzyła się w Turnieju o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Poziom zaprezentowany przez uczestników był bardzo wysoki, a różnice punktowe między drużynami bardzo małe.

W tym roku zawodnicy zmierzyli się z 4 stanowiskami. Na pierwszym udzielali pomocy rolkarzowi potrąconemu przez kierowcę chorego na cukrzycę, na drugim na wieży Farnej doszło do uderzenia pioruna, który trafił jedną z dziewcząt, a jej koleżanka miała atak paniki. Równolegle strażacy z krośnieńskiej jednostki PSP ćwiczyli ewakuację osoby poszkodowanej ze szczytu wieży.

Trzecie stanowisko to "sztuczne oddychanie" czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Na ostatnim stanowisku młodzież miała zmierzyć się z atakiem terrorysty!

- Chyba to ostatnie zadanie okazało się najtrudniejsze. Młodzież ucząc się pierwszej pomocy nie może zapominać o podstawowej zasadzie w ratownictwie - działamy wtedy, gdy jest bezpiecznie. Dobry ratownik, to żywy i zdrowy ratownik. Dlatego też zadanie zaliczały te zespoły, które słysząc strzały i krzyki wycofywały się wzywając pomoc Policji i pogotowia - wyjaśnia Dariusz Sałata z Maltańskiej Służby Medycznej, organizator zawodów.

Zawody nie odbyłyby się bez pomocy wielu osób.

- Dziękuję za pomoc Marioli Przetacznik za pomoc w prowadzeniu imprezy. Maltańczykom z Krosna za zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie imprezy,  Ewie Mańskowskiej, dyrektor Muzeum Rzemiosła za udostępnienie Wieży Farnej, kanclerzowi PWSZ Krosno Franciszkowi Tereszkiewiczowi za udostępnienie pomieszczeń krośnieńskiej uczelni, Agacie Zdylut z PWSZ Krosno i jej studentom za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, Piotrowi Szurkowi, Rafałowi Jakubowiczowi, Karolowi Krzemińskiemu - ratownikom medycznym SPPR Krosno i Jerzemu Barczentewiczowi z KMP Krosno za pracę w JURY zawodów i pokaz, jaki zorganizowali po zawodach dla młodzieży na krośnieńskim rynku. Dziękuję strażakom z PSP Krosno z Mariuszem Bieńczakiem, komendantem PSP Krosno za prelekcję i pokaz ewakuacji z Wieży Farnej, Dorocie Krygowskiej i pracownikom WORD Krosno z Ryszardem Siepietowskim na czele za ufundowanie nagród i wykłady dla młodzieży z zakresu BRD. Serdeczne podziękowania kieruję staroście powiatu krośnieńskiego Janowi Juszczakowi i prezydentowi Krosna Piotrowi Przytockiemu za nagrody i patronat honorowy nad imprezę. Mam nadzieję, że impreza ta wpisze się w kolejnych latach na stałe w piątek - rozpoczynający Dni Krosna - wymienia Dariusz Sałata.

Wyniki zawodów:
- I miejsce: Katolicka Szkoła Podstawowa - 84 pkt.,
- II miejsce: Gimnazjum nr 4 (II drużyna) - 80 pkt.,
- III miejsce: Gimnazjum nr 4 - (I drużyna) - 79 pkt.

Zwycięska szkoła otrzymała ufundowaną przez Dyrektora SPPR Krosno apteczkę plecakową z wyposażeniem ratowniczym oraz Puchar Dyrektora SPPR.

Uczniowie za zajęcie miejsc od 1 do 4 otrzymali nagrody - apteczki ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz prezydenta Krosna. Uczestnicy zawodów otrzymali też ufundowane przez Starostę Powiatu Krośnieńskiego parasole, koszulki, kubki.

{gallery}wiadomosci/2018/06/23/b{/gallery}

pd
Fot. Radosław Sowiński / Krosno112.pl

 • autor: pd

1 komentarz

 • rogol

  A dlaczego ataku terorystycznego?
  Wypadki zdarzaja sie codzien bez udzialu terorystow.Ratownicysa potrzebni na codzieni w kazdym miejscu.
  Przestancie teroryzowac terorystami.

  Zgłoś nadużycie rogol poniedziałek, 25, czerwiec 2018 15:49 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?