Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Pokazy i konkurs ratownictwa. Co zrobić w czasie ataku terrorysty?

Pokazy i konkurs ratownictwa. Co zrobić w czasie ataku terrorysty? Fot. Radosław Sowiński / Krosno112.pl

Uczniowie "Katolika" okazali się najlepsi w rywalizacji podczas Turnieju o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zawody sędziowali zawodowi ratownicy pogotowia, a wydarzeniu towarzyszyły pokazy pierwszej pomocy, w tym ćwiczenia grupy wysokościowej.

REKLAMA



Wydarzeniu "Dni Krosna" towarzyszyła promocja ratownictwa i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy z pogotowia i strażacy zaprezentowali swoje umiejętności i zaawansowaną technologię, a młodzież ze szkół zmierzyła się w Turnieju o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Poziom zaprezentowany przez uczestników był bardzo wysoki, a różnice punktowe między drużynami bardzo małe.

W tym roku zawodnicy zmierzyli się z 4 stanowiskami. Na pierwszym udzielali pomocy rolkarzowi potrąconemu przez kierowcę chorego na cukrzycę, na drugim na wieży Farnej doszło do uderzenia pioruna, który trafił jedną z dziewcząt, a jej koleżanka miała atak paniki. Równolegle strażacy z krośnieńskiej jednostki PSP ćwiczyli ewakuację osoby poszkodowanej ze szczytu wieży.

Trzecie stanowisko to "sztuczne oddychanie" czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Na ostatnim stanowisku młodzież miała zmierzyć się z atakiem terrorysty!

- Chyba to ostatnie zadanie okazało się najtrudniejsze. Młodzież ucząc się pierwszej pomocy nie może zapominać o podstawowej zasadzie w ratownictwie - działamy wtedy, gdy jest bezpiecznie. Dobry ratownik, to żywy i zdrowy ratownik. Dlatego też zadanie zaliczały te zespoły, które słysząc strzały i krzyki wycofywały się wzywając pomoc Policji i pogotowia - wyjaśnia Dariusz Sałata z Maltańskiej Służby Medycznej, organizator zawodów.

Zawody nie odbyłyby się bez pomocy wielu osób.

- Dziękuję za pomoc Marioli Przetacznik za pomoc w prowadzeniu imprezy. Maltańczykom z Krosna za zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie imprezy,  Ewie Mańskowskiej, dyrektor Muzeum Rzemiosła za udostępnienie Wieży Farnej, kanclerzowi PWSZ Krosno Franciszkowi Tereszkiewiczowi za udostępnienie pomieszczeń krośnieńskiej uczelni, Agacie Zdylut z PWSZ Krosno i jej studentom za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, Piotrowi Szurkowi, Rafałowi Jakubowiczowi, Karolowi Krzemińskiemu - ratownikom medycznym SPPR Krosno i Jerzemu Barczentewiczowi z KMP Krosno za pracę w JURY zawodów i pokaz, jaki zorganizowali po zawodach dla młodzieży na krośnieńskim rynku. Dziękuję strażakom z PSP Krosno z Mariuszem Bieńczakiem, komendantem PSP Krosno za prelekcję i pokaz ewakuacji z Wieży Farnej, Dorocie Krygowskiej i pracownikom WORD Krosno z Ryszardem Siepietowskim na czele za ufundowanie nagród i wykłady dla młodzieży z zakresu BRD. Serdeczne podziękowania kieruję staroście powiatu krośnieńskiego Janowi Juszczakowi i prezydentowi Krosna Piotrowi Przytockiemu za nagrody i patronat honorowy nad imprezę. Mam nadzieję, że impreza ta wpisze się w kolejnych latach na stałe w piątek - rozpoczynający Dni Krosna - wymienia Dariusz Sałata.

Wyniki zawodów:
- I miejsce: Katolicka Szkoła Podstawowa - 84 pkt.,
- II miejsce: Gimnazjum nr 4 (II drużyna) - 80 pkt.,
- III miejsce: Gimnazjum nr 4 - (I drużyna) - 79 pkt.

Zwycięska szkoła otrzymała ufundowaną przez Dyrektora SPPR Krosno apteczkę plecakową z wyposażeniem ratowniczym oraz Puchar Dyrektora SPPR.

Uczniowie za zajęcie miejsc od 1 do 4 otrzymali nagrody - apteczki ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz prezydenta Krosna. Uczestnicy zawodów otrzymali też ufundowane przez Starostę Powiatu Krośnieńskiego parasole, koszulki, kubki.

pd
Fot. Radosław Sowiński / Krosno112.pl

  • autor: pd

1 komentarz

  • rogol

    A dlaczego ataku terorystycznego?
    Wypadki zdarzaja sie codzien bez udzialu terorystow.Ratownicysa potrzebni na codzieni w kazdym miejscu.
    Przestancie teroryzowac terorystami.

    Zgłoś nadużycie rogol poniedziałek, 25, czerwiec 2018 15:49 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj