Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zamiast elektrośmieci są odpadki kuchenne. Firma zrywa umowę na darmowy odbiór elektrośmieci

Zamiast elektrośmieci są odpadki kuchenne. Firma zrywa umowę na darmowy odbiór elektrośmieci Fot. archiwum

Tylko do końca roku 2018 r. będzie można bezpłatnie oddać elektrośmieci i skorzystać z darmowego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Zniknie również pojemnik na elektrośmieci przy sklepie KAUFLAND przy ul. Niepodległości 6A, a szkoły podstawowe nie będą już mogły korzystać z funduszu oświatowego.

Powodem tych zmian jest rozwiązanie umowy z firmą odbierającą tego typu odpady. ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Spółka Akcyjna złożyła wypowiedzenie umowy ponieważ jakość odbieranych odpadów z pojemnika przy Kauflandzie jest z roku na rok coraz gorsza. Mieszkańcy prócz elektrośmieci wrzucają do pojemnika odpady komunalne i odpadki kuchenne. Z tego to powodu Firma wystąpiła z wnioskiem o rozwiązanie dotychczasowej umowy co oznacza zerwanie dziewięcioletniej współpracy.


Fot. archiwum

- Zachęcamy mieszkańców do skorzystania, do końca roku z usługi bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt - informuje krośnieński urząd.

Po nowym roku mieszkańcy wszystkie odpady tego typu czyli sprzęt elektroniczny czy AGD mogą dostarczyć na własny koszt do Gminnego Punktu Odbioru Odpadów, przy ul. Białobrzeskiej 108.

Dla przypomnienia...
Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny do 5 000 zł.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zebrane elektrośmieci są w bezpieczny sposób demontowane, szkodliwe substancje są neutralizowane a odzyskane w procesie surowce przekazywane do recyklingu.

(umk)

4 komentarzy

 • numberone

  Tradycyjny artykuł byle pisać.
  I co świetłowki miały iśc do tego kontenera?Czy może lodówki?
  Cena złomu spadła to się wycofujemy a co do zasadności to na wszystkim siedzi układ.To nie jest niebezpieczne tylko na tym można zarobić a my zapłacimy jeszcze podatki i opłaty że ktoś zarobi.Dzisiejsze czasy to mistrzostwo przekrętu.

  Zgłoś nadużycie numberone poniedziałek, 17, wrzesień 2018 22:59 Link do komentarza
 • bolo102

  Do kontenera na makulaturę obok kościoła Piotra i Jana także jakaś menda wyrzuca worki ze śmieciami. Po prostu ręce opadają.

  Zgłoś nadużycie bolo102 piątek, 14, wrzesień 2018 16:35 Link do komentarza
 • bogol śmieś

  tak kasa nie ma komu posortować ja elektro śmieci biorę za darmo i jadę wskazane miejsce i nie narzekam

  Zgłoś nadużycie bogol śmieś czwartek, 13, wrzesień 2018 20:58 Link do komentarza
 • Rafałł

  Tak to prawda że kultura w naszym regionie nie zawsze jest wysoka ale że ktoś wpadł na pomysł aby wrzucać tam śmieci z kuchennego gospodarstwa domowego to kuriozum. Albo miedź, metale i plastiki odzyskiwane z tych rzeczy przestały mieć wysoką cenę.

  Zgłoś nadużycie Rafałł czwartek, 13, wrzesień 2018 11:43 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj