KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trwa akcja płoszenia gawronów

Trwa akcja płoszenia gawronów Fot. archiwum KrosnoCity.pl

W Krośnie trwa wiosenna akcja płoszenia gawronów. Akcja prowadzona będzie do końca kwietnia w obrębie zadrzewionych terenów przy ul. Krakowskiej, ul. Żwirki i Wigury 4d oraz przy ul. Podkarpackiej 5 i 7.

REKLAMA


5 marca rozpoczęto kontynuację działań, które mają na celu zmniejszenie uciążliwości związanych z nadmierną populacją gawronów na zadrzewionych terenach w obrębie miasta. Akcja prowadzona jest od 3 lat, a działania są wykonywane przez firmę sokolniczą przy użyciu specjalnie ułożonych i szkolonych ptaków drapieżnych.

Jak informuje krośnieński magistrat, sukces tej akcji w znacznej mierze zależy od jej regularności. Z początkiem 2019 r. przeprowadzono kontrolę w obrębie zadrzewień objętych płoszeniem i usunięto nieliczne gniazda gawronów. Wyniki kontroli pokazały, że ilość gniazd w obrębie terenów objętych płoszeniem z roku na rok spada, co świadczy o malejącej liczbie gawronów w tych terenach.

Wracają mniejsze ptaki
Według przeprowadzonych oględzin wykonanych przez ornitologa, metoda ta spowodowała powrót małych ptaków, które wcześniej zostały wyparte przez kolonie gawronów.

Płoszenie gawronów jest metodą bezpieczną dla innych ptaków. Wbrew obiegowej opinii ptaki drapieżne, używane do odstraszenia gawronów nie atakują innych ptaków. Trzymane są na uwięzi przez sokolników i wypuszczane są na przeloty tylko w przypadku zauważenia gawronów wykazujących chęć zasiedlenia drzew. Ptaki drapieżne są karmione przez opiekunów i nie muszą polować w celu zdobycia pożywienia.

Płoszenie gawronów potrwa przez najbliższe 60 dni.

Zobacz także:
- Płoszenie ptaków w Krośnie. Dlaczego sierpówka?
- Strącanie gniazd receptą na gawrony?
- Krosno: Lola przegania gawrony
- Skargi mieszkańców: Gawrony opanowały rejon Armii Krajowej
- Sokolnik jest skuteczny. Miasto będzie powtarzać akcję?

(umk), red.

 • autor: (umk), red.

1 komentarz

 • PolakMały

  Co za bzdury tutaj wypisujecie :-)
  Jakie to niby małe ptaki których nie było wróciły na miejsce gawronów? Sokoła boją się równo WSZYSTKIE ptaki, bez względu na to czy podejmuje on atak czy nie. Metoda ta jest tak samo bezpieczna dla gawronów jak i innych ptaków - wszystkie zostaną bezpiecznie wygnane. Gawron w Polsce zawsze zajmował te same siedliska w sąsiedztwie człowieka i będzie szukał tych samych siedlisk tylko kawałek dalej, zawsze komuś przy tym srając na samochód.
  No chyba że znajdzie się śmiałek który każe wszystko wybić.. tak jak 50 lat temu w Chinach wybito wróble: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kampania_walki_z_czterema_plagami
  To wtedy nie będą srały. ;-)
  Proponuję podać sobie w końcu z gawronami znak pokoju. Współistnieją z nami od zawsze, irytują nas od zawsze i zawsze robią coś pożytecznego, o czym się w sumie nie mówi bo i po co....
  Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie PolakMały wtorek, 26, marzec 2019 10:19 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?