KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Płoszenie ptaków w Krośnie. Dlaczego sierpówka?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Po naszym artykule o planowanej akcji sokolnika w Krośnie do redakcji zwrócili się obrońcy przyrody. Przypomnieli, że wymieniona w artykule sierpówka jest gatunkiem chronionym.

REKLAMA


O planowanej akcji płoszenia gawronów informowaliśmy tutaj: Sokoły wypłoszą gawrony. Czy grypa ptaków nie przeszkodzi w akcji?

Czytelnicy zwrócili przy tym uwagę, że wymieniona obok gawronów sierpówka jest gatunkiem chronionym. O szczegółowe wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do urzędu miasta.

Z odpowiedzi wynika, że celem działań jest zmuszenie gawronów do przesiedlenia w inne miejsca, jednak w ich pobliżu gniazduje też sierpówka. Z tego powodu działania pod nadzorem ornitologa obejmują także sierpówki.

- Celem podjętych działań jest zmniejszenie populacji gawronów w centrum miasta i zmuszenie ich do przeniesienia się na inne obszary. Przy kolonii gawronów stwierdzono występowanie gniazda sierpówki, dlatego także ona została objęta planowanymi działaniami - wyjaśnia Wydział Ochrony Środowiska magistratu.

Urząd informuje przy tym, że uzyskał zezwolenie od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie na płoszenie ptaków w obrębie dwóch zadrzewień na terenie miasta: Starego Cmentarza i okolic budynku przy ul. Żwirki i Wigury 4d.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • sw

  Sierpówką nie ma się co przejmować. Ten ptak bez problemu sobie poradzi. Poza tym to gatunek w Polsce inwazyjny, czy aby na pewno jest pod ochroną ?

  Zgłoś nadużycie sw wtorek, 24, styczeń 2017 16:54 Link do komentarza
 • xyz

  @msciciel to nie jest koncert zyczen.

  Zgłoś nadużycie xyz poniedziałek, 23, styczeń 2017 09:16 Link do komentarza
 • msciciel

  to niech tym debilom z przyrody na lep sraja bo ja sobienie zycze by sraly mi na lep

  Zgłoś nadużycie msciciel niedziela, 22, styczeń 2017 13:48 Link do komentarza
 • ptasznik

  Mampytanko do redaktora ,kto mieszka taki wazny w tym bloku 4 d .?czy ten sokol wypedzi te ptaki z konkretnych metow kwadratowych czy zadzalaja na calej ulicy zwirki i kolo podkarpackiej 7 i 5 ,bo jesli maja wyploszyc z ztego bloku 4 d a przeniosa siedodrzewostanu na podkarpackiej to sierpowka bedzie napewno zagrozona.

  Zgłoś nadużycie ptasznik sobota, 21, styczeń 2017 21:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?